Samozaposleni bodo plačevali več

Mali in mikro obrtniki in podjetniki se bojijo, da jih bodo razne takse, trošarine, nepremičninski davek in sedaj še višji prispevki za zdravstvo pahnili čez rob podjetniškega obstoja.

Kranj – »Konkurenčnost malega gospodarstva izrazito upada, v zadnjih šestih mesecih je zaradi nemogočih razmer poslovanja v naši državi zaključilo svoje poslovanje blizu deset tisoč samostojnih podjetnikov in malih družb. Stanje je tako kritično, da ne prenese nikakršnih dodatnih obremenitev več,« so jezni obrtniki, združeni v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS).

Kot enega zadnjih ukrepov, ki je naperjen proti njihovemu že tako težkemu delovanju, ocenjujejo še zvišanje najnižjih prispevnih stopenj za zdravstveno zavarovanje. Vlada je sprejela predlog, s katerim se ta prispevek za samostojne podjetnike povišuje s 105 na dobrih 123 evrov (poleg tega bodo vsi prihodki državljanov 'obdavčeni' s plačilom prispevka za zdravstveno zavarovanje).

V OZS poudarjajo, da so težnje enačenja samozaposlenih oseb z zaposlenimi posledica nepoznavanja statusa samostojnega podjetnika in naštejejo 15 glavnih razlik: samostojni podjetnik sam na trgu pridobiva delo, ga sam organizira oziroma opravi, sam plačuje davčne obveznosti, takse in socialne prispevke, nima plačanega dopusta niti regresa, ni odpravnine, ni plačane bolniške odsotnosti do 30 dni niti ni marsičesa drugega.

»Ni dopustno, da se v tako kritičnih časih samostojni podjetniki še dodatno bremenijo in se tako še poslabšuje konkurenčnost najbolj ranljivega dela gospodarstva,« poudarja podpredsednik OZS Branko Meh. Glede na ugotovljene letne prihodke, bodo samostojni podjetniki (če bo predlog potrjen) tako plačevali skoraj 20 evrov več za zdravstveno zavarovanje: dober teden nazaj se je predlog ustalil pri 133 evrih mesečno.

Druge bolj razburjajo vplačila v zdravstveno blagajno samostojnih podjetnikov, ki svojo dejavnost opravljajo kot popoldansko obrt. Mesečni prispevek bo po novem znašal 64 evrov in vključuje tudi pokojninsko zavarovanje. Pri avtorskih pogodbah se bo od bruto zneska po novem za zdrav­stveno blagajno odbilo 6,89 odstotka. Če so naštete skupine nezadovoljne s predlaganimi povišanji, pa so zaposleni (tudi v družbah z omejeno odgovornostjo) prepričani, da se ti prispevki končno vsaj nekoliko izenačujejo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / petek, 22. junij 2018 / 06:00

Gorenjski glas, št. 50

Gorenjski glas, 22. junij 2018, št. 50

Objavljeno na isti dan


GG Plus / torek, 20. september 2011 / 07:00

Trije ugrizi polha

V prejšnjem tednu so v antirabični ambulanti Zavoda za zdravstveno varstvo Kranj obravnavali kar tri ugrize oseb, ki jih je ugriznil polh. Pri vseh treh primerih je do ugriza prišlo tako, da so s...

Gospodarstvo / torek, 20. september 2011 / 07:00

Paradižnik zrasel tri metre visoko, a še raste

Kranj - Slavko Juršak s Primskovega rad preživlja upokojenske urice v sadnem in zelenjavnem vrtu. Letos je zadovoljen z letino, še posebej s paradižnikom. Resda je spomladi za sa...

Avtomobilizem / torek, 20. september 2011 / 07:00

Z resnostjo vse do cilja

Hyundai z novim i40 resno meša štrene v srednjem razredu.

Šport / torek, 20. september 2011 / 07:00

Poletna biatlonska prvaka

Teja Gregorin in Jakov Fak sta postala dvakratna državna prvaka v poletnem biatlonu in nakazala, da bosta, če bo šlo tako naprej, prvi slovenski puški v prihajajoči zimi.

Kronika / torek, 20. september 2011 / 07:00

Nesreče

Po nesrečah odpeljala naprej Tržič - Policijske uprave Kranj so poslali obvestili o prometnih nesrečah, ki bi ju radi razjasnili s pomočjo občanov. V...