Samozaposleni bodo plačevali več

Mali in mikro obrtniki in podjetniki se bojijo, da jih bodo razne takse, trošarine, nepremičninski davek in sedaj še višji prispevki za zdravstvo pahnili čez rob podjetniškega obstoja.

Kranj – »Konkurenčnost malega gospodarstva izrazito upada, v zadnjih šestih mesecih je zaradi nemogočih razmer poslovanja v naši državi zaključilo svoje poslovanje blizu deset tisoč samostojnih podjetnikov in malih družb. Stanje je tako kritično, da ne prenese nikakršnih dodatnih obremenitev več,« so jezni obrtniki, združeni v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS).

Kot enega zadnjih ukrepov, ki je naperjen proti njihovemu že tako težkemu delovanju, ocenjujejo še zvišanje najnižjih prispevnih stopenj za zdravstveno zavarovanje. Vlada je sprejela predlog, s katerim se ta prispevek za samostojne podjetnike povišuje s 105 na dobrih 123 evrov (poleg tega bodo vsi prihodki državljanov 'obdavčeni' s plačilom prispevka za zdravstveno zavarovanje).

V OZS poudarjajo, da so težnje enačenja samozaposlenih oseb z zaposlenimi posledica nepoznavanja statusa samostojnega podjetnika in naštejejo 15 glavnih razlik: samostojni podjetnik sam na trgu pridobiva delo, ga sam organizira oziroma opravi, sam plačuje davčne obveznosti, takse in socialne prispevke, nima plačanega dopusta niti regresa, ni odpravnine, ni plačane bolniške odsotnosti do 30 dni niti ni marsičesa drugega.

»Ni dopustno, da se v tako kritičnih časih samostojni podjetniki še dodatno bremenijo in se tako še poslabšuje konkurenčnost najbolj ranljivega dela gospodarstva,« poudarja podpredsednik OZS Branko Meh. Glede na ugotovljene letne prihodke, bodo samostojni podjetniki (če bo predlog potrjen) tako plačevali skoraj 20 evrov več za zdravstveno zavarovanje: dober teden nazaj se je predlog ustalil pri 133 evrih mesečno.

Druge bolj razburjajo vplačila v zdravstveno blagajno samostojnih podjetnikov, ki svojo dejavnost opravljajo kot popoldansko obrt. Mesečni prispevek bo po novem znašal 64 evrov in vključuje tudi pokojninsko zavarovanje. Pri avtorskih pogodbah se bo od bruto zneska po novem za zdrav­stveno blagajno odbilo 6,89 odstotka. Če so naštete skupine nezadovoljne s predlaganimi povišanji, pa so zaposleni (tudi v družbah z omejeno odgovornostjo) prepričani, da se ti prispevki končno vsaj nekoliko izenačujejo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jesenice / / 12:06

Lokali bodo lahko odprti dlje

Na Jesenicah bodo gostinski lokali po novem lahko namesto do 22. ure odprti do 23. ure.

Objavljeno na isti dan


Kamnik / sreda, 14. november 2018 / 19:33

Kamniška tržnica z novimi stojnicami

Skupaj z novimi stojnicami so v soboto na tržnici uradno odprli tudi prenovljeno stopniščno ploščad.

Bled / sreda, 14. november 2018 / 19:32

Že nameščajo praznično razsvetljavo

Bled – Na Bledu so pretekli teden začeli nameščati praznično razsvetljavo, ki jo bodo prižgali 30. novembra, ko bo zaživela tudi Zimska pravljica. Za novoletno okrasitev bodo letos namenili petdese...

Gorenjska / sreda, 14. november 2018 / 19:30

Smučarski sejmi

V četrtek se začenja že 44. zimskošportni sejem v Kranju, sledili mu bodo tudi drugje.

Gospodarstvo / sreda, 14. november 2018 / 19:29

NLB po najnižji možni ceni

Kranj – Slovenski državni holding (SDH) je v imenu države v prvi javni ponudbi delnic Nove Ljubljanske banke (NLB) prodal 59,1 odstotka delnic, z uveljavitvijo posebne stabilizacijske opcije pa bo...

Volitve 2019 / sreda, 14. november 2018 / 19:29

Grožnja, ne pa kampanja

Županu Naklega Marku Mravlji je nekdo nastavil utopljene mačke in fotografijo odrte opice. To je grožnja, ne pa del moje volilne kampanje, Mravlja odgovarja dvomljivcem, ki jih je po Naklem kar nekaj....