Zveza potrošnikov svetuje, potrošnik privarčuje
V Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) so 8. septembra začeli kampanjo ZPS svetuje, potrošnik privarčuje, v okviru katere bodo pripravljali koristne informacije in napotke o tem, kako doseči večje ali manjše prihranke. Vsak mesec bodo pokrili eno od področij, ki so pomembna za gospodinjstva – od prehrane do telekomunikacij in financ; vsako sredo pa bodo objavili tudi krajši nasvet.
Prvo področje, ki so ga vzeli pod drobnogled, je prehrana. Potrošnikom omogočajo vpogled v povzetek rezultatov petih prehranskih testov. Rezultati testov dokazujejo, da je z izbiro cenejših, a kakovostnih izdelkov možno veliko prihraniti. Tako so izračunali, da štiričlanska družina (dva odrasla in dva najstnika), ki kupuje po načelu, kar je dražje, je boljše, lahko z upoštevanjem testov ZPS prihrani na leto tudi do 1400 evrov, a ne na račun kakovosti izdelkov. Pri izračunu so upoštevali rezultate testov dolgozrnatega riža, tunine v oljčnem olju, masla, jajc iz proste reje in navadnega jogurta ter med izdelki vsaj dobre kakovosti izbrali najcenejšega namesto najdražjega.
Tako so za navadni jogurt na podlagi cen, ki so veljale 29. avgusta, ugotovili izjemno velik razpon cen. Potrošnik je za najcenejši jogurt, ki je sicer na testu prejel skupno oceno zelo dobro, plačal 1,39 evra za kilogram ali 25 centov za lonček, za najdražjega z oceno dobro pa 4,40 evra za kilogram oziroma 66 centov za lonček. »Če vsak član gospodinjstva poje šest jogurtov na teden, lahko štiričlanska družina na mesec prihrani do 57 evrov, na leto pa kar do 681 evrov,« so izračunali v zvezi potrošnikov, kjer so na podlagi rezultatov testov izračunali prihranke tudi za ostala štiri živila.