Ne hujskajmo drug drugega
Govornik je obsodil netenje sovraštva in zlorabo osebnih tragedij za politične namene. Najbolj nevarno je hujskaštvo vseh proti vsem: partizanov proti domobrancem, inteligence zoper delavstvo in podobno.
Strahinj – Na severni strani Strahinja, ob robu Udin boršta, stoji od leta 1950 naprej skoraj tri metre visok kamniti spomenik v obliki piramide, ki spominja na boj II. bataljona Kokrškega odreda z Nemci 13. in 14. septembra leta 1942. Bataljon je bil takrat izdan in obkoljen z vseh strani. Od 60 bork in borcev jih je v poskusu preboja padlo 22, tudi komandir Janez Perko iz Dupelj, in ti so pokopani v Strahinju. Pet se jih je rešilo, druge pa so ujeli in zaprli v Begunje. Ustreljeni so bili kot talci ali poslani v koncentracijska taborišča.
Prejšnjo nedeljo je krajevna organizacija ZZB za vrednote NOB Naklo organizirala svečanost v spomin na 80. obletnico boja. Med udeleženci so bili tudi svojci padlih in župan Občine Naklo Ivan Meglič.
Padle je počastila tudi častna četa Slovenske vojske, v kulturnem programu pa so sodelovali pevci iz Nakla in Stražišča ter recitatorki Vlasta Slak in Greta Fister - Štamaluk. Govornik je bil zgodovinar in državnozborski poslanec dr. Martin Premk. Povedal je, da je bil upor edini način za preprečitev nemškega načrta za uničenje slovenskega naroda, Osvobodilna fronta pa edina organizacija, ki je zmogla svobodomiselne Slovence povezati v upor. Zato domobranci pod nemško in belogardisti pod italijansko komando niso del naše državotvorne zgodovine.
Napovedal je dopolnitev kazenskega zakonika s prepovedjo poveličevanja fašizma, nacizma in kolaboracije.