Brata in sestre s slavljenko Angelo. Od leve stojijo Ivanka, Mihela, Tilka in Pavla, sedijo pa z leve Viktor, Angela in Štefan. / Foto: Janez Kuhar

Sto let Angele Brankovič

V Domu starejših Taber v Šmartnem pri Cerkljah je prvo septembrsko nedeljo visok jubilej praznovala Angela Brankovič, tamkajšnja peta stanovalka, ki je dopolnila sto let. Še vedno čila in zmeraj dobre volje se je razveselila številnih čestitk in rojstnodnevne torte.

Angela Brankovič se je rodila 4. septembra 1922 na Štefanji Gori pod Krvavcem, v vasici, ki je tedaj imela le šest kmetij. Bila je drugi otrok očeta Franca in matere Katarine, ki sta že imela hčerko, za Angelo pa se je rodilo še dvanajst bratov in sester. V številni družini so že bili trije fantje iz prvega zakona, ki jim je mama žal kmalu umrla.

Ker je bila Šuštarjeva kmetija med večjimi v vasi, je moralo vseh sedemnajst otrok od mladih nog pomagati v hlevu, na njivah in v hiši. Žal je mati Katarina razmeroma kmalu umrla in so dekleta prevzela tudi delo v gospodinjstvu. Za kuho je skrbela najstarejša Manca. Ko so otroci malce odrasli, so nekateri odšli delat na druge kmetije, Angelo pa so poslali v dolino, da se izuči za šiviljo. Stanovala je pri sorodnikih v Pšenični Polici in vsak dan pešačila v Češnjevek k Markovi Ani v uk, kjer se je učila šivanja. Po treh učnih letih se je vrnila domov na Štefanjo Goro in začela šivati. Imela je svoj šivalni stroj, ki so ji ga pripeljali iz Nemčije in je bil za takratne razmere pravo bogastvo.

Vedno polna optimizma

Žal pa to ni dolgo trajalo, saj se je začela vojna in vse se je obrnilo na glavo. Angela je sodelovala v odporniškem gibanju kot kurirka pri partizanih in na eni od poti jo je okupator zajel. Iz zaporov v Begunjah je bila premeščena na prisilno delo v Nemčijo, kjer je dočakala konec vojne in se srečno vrnila domov.

Dve leti po osvoboditvi se je poročila s fantom iz zgornjega dela vasi, s katerim sta se že pred vojno rada videla. To je bil Anton Brankovič. Zgradila sta hišo v Cerkljah in rodilo se jima je pet otrok: Angelca, Tončka, Jože, Rafko in Marinka. Časi so bili težki in oče je skrbel za preživetje, mama pa je skrbela za dom in vzgojo otrok. Verjetno ni bilo lahko, saj so bili otroci živahni in so marsikatero ušpičili. Vsi so si ustvarili družine, tako da ima njihova babi Angela sedaj 12 vnukov, 17 pravnukov in dva prapravnuka. Kadar pridejo skupaj, je vedno veselo in živahno. Žal pa jih je oče po težki bolezni zapustil že pred veliko leti, pa tudi sin Jože je tragično preminul v hribih.

Stoti rojstni dan je Angela Brankovič praznovala 6. septembra 2022 v Domu Taber. Vesela in dobre volje.

Življenje prinese lepe stvari pa tudi trpke. »Naša babi jih je vedno znala stoično prenesti in živeti naprej. Čeprav ji zdravje vedno ni najbolje služilo, je z optimizmom dočakala okroglih sto let,« je povedala hčerka Marinka. Zadnjih šest let je slavljenkin dom v Domu Taber, kjer zanjo lepo skrbijo. »Res sem hvaležna vsem, ki so se tako potrudili in prišli voščit: zaposlenim v Domu Taber, županu Cerkelj Francu Čebulju in tudi Društvu upokojencev Cerklje. Vsi skupaj so pripravili zelo lepo praznovanje,«, je še dejala Marinka.

Slavljenki so na krajši slovesnosti čestitali direktorica Doma Taber Martina Martinčič, Katarina Bitenc je prebrala čestitko, ki so jo napisali stanovalci Doma Taber, župan Franc Čebulj pa je ponosen, da imajo v Občini Cerklje še eno stoletnico. Zaželel ji je predvsem zdravja, članice Društva upokojencev Cerklje Marta Hočevar, Zdenka Zajc ter Majda Špenko pa so ji poleg čestitke in šopka rož podelile priznanje častne članice ob njenem stotem rojstnem dnevu. V kulturnem programu, ki so ga pripravili, so sodelovali tudi Ljudski pevci Hiše čez cesto ter pevki Anica Rehberger in Francka Rozman, ki so zapeli njej nekaj najljubših pesmi. Kot se za tako priložnost spodobi, je Angela zarezala še v rojstnodnevno torto, ki jo je v Domu Taber izdelala vodja kuhinje Biljana Bučić.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / petek, 21. januar 2011 / 07:00

Dobrodelno knjižno darilo

Avstrijsko zvezno ministrstvo za šolstvo, umetnost in kulturo in Mohorjeva družba iz Celovca sta tudi letos sredi januarja nekaterim humanitarnim organizacijam v Sloveniji podarila knjige, vredne...

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / četrtek, 21. januar 2021 / 17:57

Veliko porok je bilo odpovedanih

V upravnih enotah Radovljica in Kranj so imeli lani precejšen upad porok, v škofjeloški in jeseniški pa so jih izvedli celo nekaj več kot predlani.

Izleti GG / četrtek, 21. januar 2021 / 17:55

Zimska idila

Letošnja zima je res radodarna s snegom, sploh v visokogorju. Na Veliki planini tako debele snežne odeje niso namerili že vsaj deset let, zato številni z razočaranjem sprejemajo odloke za...

Radovljica / četrtek, 21. januar 2021 / 17:49

Darila so, sprejema pa ni

Občina Radovljica še vedno pripravi darila ob rojstvu otroka, so pa za zdaj odpovedani vsi sprejemi, na katere sicer starše z novorojenčki tradicionalno vabi župan.

Zanimivosti / četrtek, 21. januar 2021 / 16:07

Galebi tudi na gorenjskih njivah

Galebi, ki jih poleti opazujemo na morju, zaradi naraščanja populacije postajajo stalnica v mestih, tudi v Kranju. Hrano najdejo na poljih, kjer tudi radi počivajo.

Nasveti / četrtek, 21. januar 2021 / 14:46

Slovenija proti virusom HPV

Letos tudi z brezplačnim cepljenjem za dečke