Jurčkov kot že dolgo ne
Po gobarskem bumu v začetku septembra rast gob v višjih legah ni več tako intenzivna, so pa pognale tudi v nižinah.
Gobarsko društvo Gorje vabi na razstavo gob, ki bo v petek in soboto, 23 in 24. septembra, med 8. in 19. uro v Gorjanskem domu.
Kranj, Gorje – Čeprav je zaradi sušnih razmer sprva kazalo, da bo gobarska sezona letos slaba, pa je v začetku septembra v višjih legah nad 1200 metri prišlo do masovne rasti jurčkov, kakršne že vsaj 20 let ni bilo na tej višini, je pojasnil predsednik Gobarskega društva Gorje Pavel Jakopič in dodal, da so gobe še posebej rasle v zaščitenem predelu Pokljuke vključno z območjema Lipance in Kleka. »Gre za zaščiteno območje TNP-ja, a gobarji žal ne upoštevajo pravil. Denimo na cesti proti Lipanci, kjer je zaščiteno območje in se gob sploh ne sme nabirati, je bilo v času gobarskega buma tudi več kot 80 avtomobilov naenkrat. Žalostno,« je opozoril Jakopič.
Čeprav rast v višjih legah sedaj ni več tako intenzivna, je v gozdovih Pokljuke pa tudi Jelovice in Karavank še vedno veliko gobarjev, gobe pa so pognale tudi že v dolinah. Poleg najbolj zaželenih jurčkov je možno nabrati golobice, cigančke, žametne gobane, sirovke, dežnikarice … »Vse raste, tudi mušnice, zato velja previdnost pri nabiranju, še zlasti belih gob, da ne bi na primer kukmaka, ki se ga tudi že da dobiti, zamenjali s koničasto mušnico,« je opozoril Jakopič, ki pričakuje, da bo sezona trajala predvidoma do sredine oktobra.
Bojan Arzenšek iz Gobarskega društva Kranj je povedal, da je bila v začetku septembra tudi v ostalih delih Slovenije nad tisoč metri, kjer se čez poletje ni toliko osušilo in je bilo še vedno toplo, rast gob bistveno bolj intenzivna kot v preteklih letih, vendar pa je z zadnjim dežjem in ohladitvijo začela zamirati. »V nižinah pa se rast prebuja. Pred desetimi dnevi sem opazil gobe, ki so predhodnice jurčkov in dežnikaric, minuli konec tedna pa se je pestrost gob izredno povečala, tako da v naslednjih dneh upamo na večjo količino 'pravih' gob,« je povedal Arzenšek in dodal, da za zdaj sicer ne kaže, da bo dosežena povprečna letina. Na prisojnih legah, ki jih je bolj prizadela suša, in na bolj poroznih tleh bo stanje najslabše. Pričakuje še, da bodo padavine, ki smo jih bili deležni v minulih dneh, in ohladitev spodbudile tudi rast poznojesenskih gob, kot so štorovke, kolobarnice in sirovke.