Domplan ukinja dobavo plina
Okoli pet tisoč odjemalcev na Gorenjskem bo te dni prejelo obvestilo, da jim bo kranjski Domplan s 1. novembrom prenehal dobavljati zemeljski plin. Odločitev je bila težka, a nujna, pravi direktorica družbe Saša Krč.
V primeru neuspeha pri menjavi dobavitelja bodo za odjemalce prišle v poštev določbe novele zakona o oskrbi s plini. Zakon med drugim opredeljuje nadomestno oskrbo s plinom, ki je namenjena nadomestitvi dobavitelja v primeru, ko odjemalec osnovne oskrbe nenadoma ostane brez dobavitelja, ki preneha poslovati. V tem primeru se uvede začasna nadomestna oskrba odjemalca, dokler ta ne pridobi novega dobavitelja.
Kranj – V državnem zboru danes po nujnem postopku potrjujejo energetsko zakonodajo, ki odgovarja na krizne razmere na trgu električne energije in zemeljskega plina. Zakonodajni paket med drugim prinaša predlog novele zakona o oskrbi s plini, ki zaradi povečanih tveganj v dobavni verigi zemeljskega plina predvideva dodatno zaščito gospodinjskih odjemalcev plina, malih poslovnih odjemalcev in skupnih gospodinjskih odjemalcev. Ta za zaščitene odjemalce določa tudi nadomestno oskrbo s plinom v primeru, da nenadoma ostanejo brez dobavitelja. Prav s tem vprašanjem pa se bo v teh dneh soočilo skoraj pet tisoč gospodinjstev in okoli dvesto večjih poslovnih odjemalcev na Gorenjskem, saj kranjska družba Domplan po tridesetih letih s 1. novembrom ukinja dejavnost dobave zemeljskega plina.
V Domplanu so se v zadnjem letu zaradi posledic energetske krize in enormnih rasti cen energentov znašli pred zahtevno preizkušnjo, je pojasnila direktorica družbe Saša Krč. Na strmo naraščanje cen na svetovnih borzah je vlada julija odgovorila z regulacijo drobnoprodajne cene plina za zaščitene odjemalce, s čimer pa je po besedah Krčeve v izredno težaven položaj postavila dobavitelje zemeljskega plina. »Regulirana cena velja od 1. septembra dalje za čas enega leta in je trenutno od tri- do štirikrat nižja od borzne cene zemeljskega plina,« je poudarila in dodala, da bi Domplan ob trenutnih reguliranih cenah in cenah na svetovni borzi v letu dni z dobavo zemeljskega plina ustvaril več kot tri milijone evrov izgube.
V Domplanu ocenjujejo, da takih tveganj ne morejo prevzemati, saj bi s tem resno ogrozili tudi druge svoje dejavnosti ter kratkoročno in dolgoročno plačilno sposobnost. »Glede na navedeno smo bili v družbi Domplan z namenom zagotavljanja finančne stabilnosti družbe in ohranitve ter nadaljnjega razvoja drugih naših dejavnosti primorani sprejeti težko poslovno odločitev o prenehanju opravljanja dejavnosti dobave zemeljskega plina s 1. novembrom,« je povedala in zagotovila, da bodo še naprej opravljali dejavnost operaterja distribucijskega sistema zemeljskega plina na območju Kranja, Nakla in Šenčurja.
Pomoč pri iskanju drugega dobavitelja
Domplan z zemeljskim plinom na območju Kranja, Tržiča, Šenčurja, Nakla, Škofje Loke, Bleda in Radovljice kot dobavitelj oskrbuje štiri portfelje, v katerih je 1900 gospodinjskih odjemalcev ter 71 skupnih kotlovnic za okoli 3000 stanovanjskih in poslovnih prostorov, 170 rednih večjih poslovnih odjemalcev in večji poslovni odjemalci, katerih portfelj se zakupi glede na njihovo povpraševanje. Vsem so v teh dneh že poslali odpovedi pogodb o dobavi zemeljskega plina z informacijami o postopku menjave dobavitelja, ob tem pa Krčeva poudarja, da bodo vsem nudili vso potrebno pomoč pri izvedbi postopka. »Zavedamo se dejstva, da vsi odjemalci do novega dobavitelja ne bodo prišli zlahka, o čemer smo že vnaprej obvestili tudi ministrstvo za infrastrukturo in agencijo za energijo,« je dejala.
Prenos dejavnosti zapleten
»Z drugimi dobavitelji smo se pogovarjali tudi o možnosti prenosa celotnega portfelja, vendar gre v tem primeru za prenos dejavnosti, kar je podvrženo strogi zakonodaji, postopki pa so dolgotrajni. Kot dobavitelj ves čas komuniciramo z drugimi dobavitelji tudi o možnostih prenosa zgolj posameznega portfelja, pri čemer upamo, da bomo uspešni. Navedeno sicer ni dolžnost obstoječega dobavitelja, bomo pa kljub temu storili vse, kar je v naši moči, da vsem našim odjemalcem tudi po 1. novembru zagotovimo stabilno in neprekinjeno oskrbo z zemeljskim plinom pri drugem dobavitelju,« je razložila Krčeva in ob tem poudarila, da bo za odjemalce, ki ne bodo uspešni pri menjavi dobavitelja, poskrbljeno z nadomestno oskrbo, ki jo, kot že omenjeno, opredeljuje novela zakona o oskrbi s plini.
Dobavitelja bo iskala tudi občina
S 1. novembrom bo novega dobavitelja zemeljskega plina morala iskati tudi Mestna občina Kranj. »To je tudi velik problem za državo. Čeprav je Domplan manjši ali srednje velik dobavitelj, pa gre za tretjo največjo občino v Sloveniji in tudi za več okoliških občin, v katerih je Domplan tudi dobavljal plin,« je ocenil podžupan Janez Černe, ki sicer razume Domplanove razloge za prenehanje dejavosti, saj se v nasprotnem primeru družba lahko znajde tudi v stečaju. »Na MOK smo se že angažirali, da na ministrstvih ta problem ne ostane neopažen in da skupaj z največjimi dobavitelji v državi poiščejo rešitev, da bo imel Kranj tudi v tej kurilni sezoni zagotovljene zadostne količine zemeljskega plina. Mislim, da število odjemalcev, ki bodo ostali brez dobavitelja, ni majhno in da se bo našel drug dobavitelj, je pa zelo neugodno, da se s tem vprašanjem ukvarjamo tik pred začetkom kurilne sezone.«
Občinski objekti, tudi vsi vrtci in šole ter drugi javni zavodi, ne sodijo med zaščitene odjemalce, kar velik problem predstavlja tudi MOK, dodaja Černe. »Država je zaščitila uporabnike državnega pomena, občinski objekti pa niso. Ne predstavljam si, kako bo to izgledalo, če bo moralo vseh 212 občin zagotavljati dodatna sredstva. V Kranju bi iz tega razloga imeli mesečno milijon evrov dodatnih stroškov, ki jih nimamo kje vzeti,« je opozoril.