Odslej tudi anonimna prijava nasilnih spolnih ravnanj
Po novem je mogoče policiji oddati tudi anonimno e-prijavo nasilnih spolnih ravnanj. Poda jo lahko vsak, ne le žrtev, ki pogosto sama take prijave ne zmore.
Kranj – Slovenska policija je v sodelovanju z ministrstvoma za notranje zadeve in javno upravo s septembrom ob že obstoječih obrazcih za podajanje anonimnih e-prijav uvedla tudi možnost prijav nasilnih spolnih ravnanj. Kot poudarjajo na policiji, storitev anonimne e-prijave žrtvam, oškodovancem in pričam nudi varno okolje, kjer lahko policiji sporočijo vse informacije o morebitnih nasilnih spolnih ravnanjih, četudi se jim zdijo nepomembne, vendar pa opozarjajo, da anonimna e-prijava ni namenjena obveščanju o nujnih dogodkih. »Nujne prijave, ki zahtevajo takojšnje posredovanje policije, ker je ogroženo življenje ali zdravje ljudi, zato nemudoma sporočite na interventno številko policije 113,« svetujejo. Prijavo nasilnih spolnih ravnanj sicer lahko poda kdorkoli, tudi v imenu žrtve, ki morda sama take prijave ne zmore.
Poznamo več vrst nasilnih spolnih ravnanj, med katerimi je najhujše posilstvo, sem pa spadajo tudi vsa preostala spolna ravnanja, ki jih žrtev občuti kot prisilo oziroma se zgodijo brez njene privolitve. To so še spolno nasilje, spolna zloraba slabotnih oseb, spolni napadi na otroke oziroma osebe, mlajše od 15 let, kršitev spolne nedotakljivosti z zlorabo položaja in drugo. »Kaznivo dejanje zoper spolno nedotakljivost je treba čim prej prijaviti policiji. Ta vsako prijavo skrbno prouči in primerno ukrepa,« pozivajo na policiji.
Uporabniki lahko preko anonimnih e-prijav na preprost način oddajo elektronsko prijavo za različna nasilna spolna ravnanja, pri čemer ne potrebujejo digitalne identitete (digitalno potrdilo ali smsPASS), pri tem pa je zagotovljena popolna anonimnost. To pomeni, da ni treba napisati svojih osebnih podatkov in ti tudi niso razkriti (IP številka računalnika, s katerega je bila poslana prijava, ni vidna). »Če želite, da bi se na vas tudi osebno obrnili, pa lahko navedete svoje kontaktne podatke,« pojasnjujejo na policiji in dodajajo, da je na državnem portalu eUprava in na spletnih straneh policije objavljenih več storitev anonimnih e-prijav za različne skupine kaznivih dejanj. Anonimno e-prijavo pa lahko v kateremkoli zavihku oddate za katerokoli kaznivo dejanje, četudi se ne nahaja na seznamu. Vse prijave policija preveri in v skladu z možnostmi ukrepa.