Na Bledu ves dan dišalo po praženem krompirju
Društvo za priznanje praženega krompirja kot samostojne jedi se že vrsto let trudi, da bi pražen krompir postal samostojna jed, zato vsako leto organizirajo svetovni festival, ki je bil tokrat na Bledu.
Obiskovalci so lahko uživali v praženem krompirju na več kot 99 načinov.
Bled – Na Bledu je v soboto potekal 22. Svetovni festival praženega krompirja, na katerem so se zbrali ljubitelji te tradicionalne jedi, ki večkrat polni krožnik slovenskih gospodinjstev. Na festivalu, ki vsakoletno poteka pod okriljem Društva za priznanje praženega krompirja kot samostojne jedi (DPK), so obiskovalci lahko uživali v praženem krompirju na več kot 99 načinov.
Prvi recept iz leta 1797
Predsednik DPK Stane Menard je povedal: »Dogodek pripravljamo, ker želimo predstaviti in ohraniti slovensko kultno jed, pražen krompir, na slovenskih jedilnikih. Zelo me boli, ko vidim gostilne, ki s ponosom nosijo ime 'domače', nato pa je na jedilniku od krompirja samo pomfrit.« Pojasnil je, da bi Slovenci morali biti bolj ponosni na jed, saj o njeni avtohtonosti priča prvi recept za pražen krompir, ki izhaja iz leta 1797.
Vsak krompir je dober, če ...
Letos je na dnevu ljubiteljev praženega krompirja sodelovalo 58 pražilnih ekip, ki so poskrbele, da so obiskovalci lahko mirno uživali v degustaciji in druženju. Menard je pojasnil, da ima vsaka od ekip svoj recept, vsak je malo drugačen, po njegovem mnenju pa se skrivnost dobrega praženega krompirja skriva v sami predpripravi. »Vsak krompir je dober, če ga znamo dobro pripraviti. Treba je imeti pravi krompir, vsako leto izdamo uradni list in krompir testiramo, nato ga je treba pravilno skuhati, ohladiti, olupiti. Ni skrivnih sestavin, so samo kvalitetne,« je povedal.
Dogodka, na katerem diši po čebuli, krompirju in praženem, se vsakič udeležijo tudi pražilci iz tujine, saj DPK aktivno deluje v kar 27 državah.
Letošnji pražilci, ki so prepotovali najdaljšo pot, da bi pražili po svojem receptu, so prihajali iz Kanalskih otokov, natančneje iz države Guernsey.