Odvoz ostaja javna služba
Potem ko je s 1. julijem 2022 začela veljati nova uredba, ki je spreminjala način in financiranje zbiranja živalskih stranskih proizvodov, zlasti povoženih živali s cest in železnic, so s kmetijskega ministrstva posredovali pojasnilo Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, da se odvoz teh živali zagotovi v okviru javne veterinarske službe, ki se financira iz državnega proračuna.
Na letni ravni na cestah in železnicah zberejo od pet do sedem tisoč povoženih prostoživečih živali.
Kranj – S 1. julijem naj bi začela veljati Uredba o načinu, predmetu in pogojih izvajanja gospodarske javne službe ravnanja z živalskimi stranskimi proizvodi (ŽSP) kategorije 1 in 2, ki med drugim stroške zbiranja in odvoza trupel živali prenaša na upravljavce cest in železnice, v tem okviru tudi na 212 občin. Povožene živali, razen povoženih domačih živali in divjih prašičev, tako ne bi več odvažala Veterinarsko-higienska služba Nacionalnega veterinarskega inštituta (NVI VHS) v okviru javne veterinarske službe, ampak bi povožene živali odvažal koncesionar, potem ko odvoz naroči upravljavec cest. Prenosu nalog in stroškov na občine ter takšnemu načinu dela so v Skupnosti občin Slovenije ostro nasprotovali.
Kot so pojasnili na kmetijskem ministrstvu, je nova uredba med drugim določala, da morajo lokalne skupnosti na predlog proizvajalcev živil za lastne potrebe vzpostaviti posebna prevzemna mesta za to vrsto ŽSP. »Določene občine so že v času trajanja prejšnje koncesijske pogodbe vzpostavile prevzemna mesta, v drugih pa očitno še ni bil izkazan interes proizvajalcev živil za lastne potrebe,« so pojasnili in dodali, da je bil z novo uredbo vir financiranja za pokrivanje stroškov javne službe plačila uporabnikov storitev, državni proračun pa samo za določene primere. »Ker so se pokazale določene težave pri izvajanju odvoza povoženih živali s cest in železnice s strani upravljavcev cest in železnic, je bila sprejeta odločitev, da trupla povoženih prostoživečih živali, pri katerih ne obstaja sum bolezni, zbira NVI VHS v okviru javne veterinarske službe,« so dodali.
Glede prijave povoza in zbiranja tako ponovno veljajo pravila, ki so veljala pred 1. julijem. Trupla povoženih prostoživečih živali, pri katerih ne obstaja sum bolezni, zbira NVI VHS. Povoz domačih in prostoživečih živali na cestah in železnicah lahko najditelj sporoči neposredno na številko NVI VHS ali pa povoz prijavi na številko 112. Kadar pa najditelj najde povoženega divjega prašiča, najdbo vedno sporoči na številko 112, od koder o tem obvestijo Upravo za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Odvoz trupel s kraja pogina mora biti opravljen v 36 urah, izjemoma v 48 urah po prijavi, v poletnem času v 24 urah, izjemoma v 36 urah, v primerih, ko zunanja dnevna temperatura presega 30 stopinj Celzija, pa v 18 urah, izjemoma v 36 urah. Trupla živali s cest in naselij je treba prevzeti prednostno, čim prej po prijavi pogina. V primeru suma bolezni živali pa je treba truplo takoj po prijavi odpeljati v vmesni obrat oziroma v NVI, kjer opravijo patoanatomske preiskave.