Dostojen spomin na planince
»Tu je naša zgodovina, vredna našega dostojnega spomina,« pravi Mihael Kersnik, glavni pobudnik obnove grobov in nagrobnikov domačih in tujih ponesrečenih planincev na dovškem pokopališču. Občina Kranjska Gora je pobudi prisluhnila in letos tri nagrobnike že obnovila.
»Menim, da je to del naše planinske zgodovine, del kulturne dediščine, ki bi jo morali ohraniti in prepovedati prekope oziroma odstranitve spomenikov. To bi bil tudi prispevek za projekt Gorniška vas.«
Dovje – Občina Kranjska Gora se je odzvala pobudi Mihaela Kersnika iz Mojstrane in Planinskega društva (PD) Dovje - Mojstrana za obnovo grobov in nagrobnikov domačih in tujih ponesrečenih planincev, ki so na dovškem pokopališču. S kulturnovarstvenim soglasjem kranjske območne enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine (ZVKD) so letos že obnovili tri nagrobnike, restavriral jih je Jaka Grmek iz Art Arene. V naslednjih letih jih bodo obnovili še enajst, po oceni bo obnova vseh stala 32 tisoč evrov, samo letos obnovljenih pa 9.200 evrov.
Več grobov z znamenitimi nagrobniki
»Na pokopališču na Dovjem je več grobov z znamenitimi nagrobniki ponesrečenih planincev, športnikov in znanih osebnosti. Nagrobniki kot zgodovinski spomeniki so kulturni spomeniki na tem pokopališču, kjer je pokopan župnik Jakob Aljaž in mnogi tuji in domači planinci ter športniki, na novem delu pokopališča pa velika ljubiteljica naših gora Fanny Susan Copeland in domači planinci. Na spletni strani Turističnega društva Dovje - Mojstrana je prikazano pokopališče okrog cerkve sv. Mihaela na Dovjem, ki predstavlja del krajevne kulturne dediščine, ker so grobovi pomembnih ljudi za naš kraj in njegovo zgodovino, za šport in planinstvo,« je pojasnil Mihael Kersnik in dodal, da Občini Kranjska Gora predlaga tudi, da z dopolnitvijo Odloka o razglasitvi kulturnih in zgodovinskih spomenikov poimensko zaščiti grobove in spomenike ponesrečenih tujih in domačih gornikov, ki so pokopani na dovškem pokopališču. »Menim, da je to del naše planinske zgodovine, del kulturne dediščine, ki bi jo morali ohraniti in prepovedati prekope oziroma odstranitve spomenikov. To bi bil tudi prispevek za projekt Gorniška vas. K predlogu sem dodal še grobove/spomenike znanih osebnosti.«
Zahvala za posluh
Kot je še pojasnil Mihael Kersnik, za grobove tujih ponesrečenih gornikov, planincev, za katere sorodniki že leta ne skrbijo, skrbi PD Dovje - Mojstrana, ne pa tudi za obnavljanje spomenikov. »Zato sem Občini Kranjska Gora predlagal, da bi za te grobove in spomenike v celoti skrbela Komunala Kranjska Gora, ki ima grobove v evidenci in lahko dovoljuje prekope. Podrejeno pa, da bi Občina povrnila stroške PD Dovje - Mojstrana. Vesel sem bil odziva na predlog pri PD Dovje - Mojstrana, zlasti Mira Eržena, podpore v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani, sodelovanja ZVKD v Kranju, občinske uprave, še najbolj pa razumevanja župana.«
Škotska oboževalka naših gora in planincev F. Copeland je v svoji knjigi (Beautiful Mountains) zapisala: »Navada je, da tiste, ki se ponesrečijo na Triglavu, pokopljejo ob njegovem vznožju. Na pokopališču prijazne vasi Dovje, nasproti vhoda v veličastno dolino Vrata, ležijo drug ob drugem. Na dan mrtvih grobove obiščejo gorniki s pobožnim spominom, z molitvami in prižganimi svečami.«