Vasco v češke roke
Šenčurskega ponudnika programskih rešitev za podjetnike je prevzela češka družba Solitea.
Programske rešitve Vasco po navedbah novega lastnika uporablja okoli 4200 strank, večinoma manjša in srednje velika podjetja.
Šenčur – Češka družba Solitea je pred nedavnim prevzela šenčursko računalniško podjetje Vasco. Podjetje se ukvarja z razvijanjem programske opreme Vasco, ki je namenjena zasebnikom, manjšim in srednje velikim podjetjem ter tudi večjim poslovnim sistemom, in ponuja programske rešitve na področju računovodstva ter kadrovske, prodajne in druge produkte.
Kot so novi lastniki zapisali v sporočilu za javnost na svoji spletni strani, so odkupili stoodstotni delež podjetja, ki tako prehaja pod okrilje skupine SAOP iz Šempetra pri Gorici, ki jo je češka družba prevzela že leta 2016, s čimer je vstopila na balkanski trg in doslej integrirala pet lokalnih podjetij. Prevzem podjetja oz. združitev v skupino SAOP naj ne bi vplivala niti na stranke šenčurskega podjetja niti na zaposlene.
Prva skupna naloga SAOP in Vasca bo razvoj t. i. rešitev POS (Point of sale) za enostavno upravljanje blagajn. Kot pravijo, nameravajo skupaj postati vodilni proizvajalec rešitev POS v regiji. SAOP, ustanovljen v letu 1987, danes deluje tudi na območju Hrvaške in Srbije in skupno zaposluje 250 ljudi.
Vasco je sicer eden od glavnih akterjev na področju programske opreme za podjetja pri nas. Njihove rešitve po navedbah novega lastnika uporablja okoli 4200 strank, večinoma manjša in srednje velika podjetja. Družbo je leta 1991 ustanovil Tomaž Čebašek. Danes podjetje zaposluje okoli trideset ljudi, za razvoj skrbi tudi deset strokovnjakov. Po podatkih Ajpesa so lani ustvarili 5,4 milijona evrov prihodkov od prodaje, bilančni dobiček je znašal 2,4 milijona evrov.
»Imamo vizijo ustvariti močnega evropskega proizvajalca IT-rešitev. Zavedamo se, da je naša sposobnost zagotavljati prvovrstne rešitve in vrhunsko pomoč uporabnikom, odvisna od združevanja močnih ekip,« je ob prevzemu povedal Martin Cígler, generalni direktor Solitee, ki sicer po lastnih podatkih zaposluje 1400 ljudi v sedmih državah in ima več kot 260 tisoč strank v 35 državah po vsem svetu. V letošnjem letu načrtujejo okoli 130 milijonov evrov prihodkov.