Verjamem vate (5)
Poleg socialnega podjetja in dnevnega centra je tretja dejavnost domžalskega društva Verjamem vate organizacija osebne asistence. Na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve so pridobili status izvajalske organizacije.
»Uporabnikom osebne asistence nudimo kvalitetne storitve, namenjene osebni pomoči, pomoči v gospodinjstvu in pri drugih dnevnih opravilih, spremstvo ter pomoč na delovnem mestu in pri izobraževanju. Poseben poudarek dajemo vključevanju naših uporabnikov v delovno okolje. Ob izraženi želji po delu uporabniku pomagamo pri iskanju primernega delovnega okolja, tako v smislu zaposlitve kot prostovoljskega dela. Po dogovoru se lahko preizkusijo tudi pri delu v socialnem podjetju društva Verjamem vate,« pravijo v društvu. Osebna asistenca je njihova najnovejša dejavnost. Izvajajo jo od januarja lani.
Svoje delovanje ves čas nadgrajujejo in v podobnem tempu želijo nadaljevati tudi v prihodnje. Imajo smele načrte. »Želimo še razširiti naša delovna okolja tudi zunaj društva. Velika želja je vzpostaviti bivalno skupnost, saj so naši uporabniki vsako leto starejši. Najstarejši je star 31 let. Imajo željo po osamosvajanju. Pri tem koraku smo še previdni. Zelo hitro namreč rastemo. Najprej je bilo socialno podjetje, ki je prineslo delovno okolje, potem dnevni center, sedaj še osebna asistenca. Vse te temelje bi radi najprej postavili na zares visok nivo, potem pa bo prišla na vrsto bivalna skupnost in razvoj novih delovnih okolij. Naša želja je, da bi čim več podjetij med zaposlene vzelo osebe z motnjami v duševnem razvoju. Lahko rečem, da nas že kar poznajo, z nami stopajo v stik in sprašujejo po potrebah. Tudi sicer nas podpira veliko ljudi. Veseli smo, da nas je podprla tudi Občina Domžale, kar je zelo pomembno sporočilo. Delamo transparentno, vidni so rezultati. Z Našo trgovin'co smo usmerjeni v recikliranje, v varovanje okolja,« poudarja Vesna Goršek, predsednica društva Verjamem vate.
S podpredsednico Alenko Žnidarič sta bili že doslej deležni veliko zanimanja, tudi s strani staršev otrok s posebnimi potrebami, ki bi si želeli ustanoviti takšno društvo. »Ne gre čez noč. Več kot tri leta smo bili prostovoljci. Osebe s posebnimi potrebami sva hodili iskat na dom, jih peljali v kino ... Ni vse samoumevno, do tega ne pride kar tako. Velika prednost je seveda, da sva obe mami otroka s posebnimi potrebami, da delava s srcem in najino vodilo ni zaslužek,« pravi Gorškova, skupaj z Žnidaričevo pa za konec poudarjata: »Osrečuje nas, ko vidimo, da smo navdih za marsikoga, in ponosni smo, da ustvarjamo bogato dediščino, ki bo ostala za nami. Namen društva je povezovanje družin s člani, ki imajo posebne potrebe. Želimo pokazati, da je lahko tudi življenje z osebo s posebnimi potrebami srečno.« (Konec)