Jeseniški upokojenci: Nismo bebci

Člani Društva upokojencev Jesenice so se burno odzvali na situacijo z digitalnimi boni, namenjenimi starejšim. Kot pravijo, se odgovorni glede digitalnih bonov iz upokojencev norčujejo.

Naivno sem načrtovala nakup boljšega tiskalnika. (upokojenka z Jesenic)

Jesenice – Potem ko je Služba vlade za digitalno preobrazbo v začetku meseca objavila seznam izvajalcev izobraževanj, v katere se bodo morali vključiti starejši od 55 let, če bodo želeli izkoristiti bone 22 za nakup računalniške opreme, so se razpoložljiva mesta takoj zapolnila. Na voljo jih je bilo namreč le pet tisoč, medtem ko je v državi okrog šeststo tisoč upokojencev. Za Gorenjsko so bili izbrani trije izvajalci, in sicer Ljudska univerza Radovljica, Ljudska univerza Škofja Loka in B&B Kranj. Na dejstvo, da za območje Jesenic oziroma Zgornje Gorenjske ni bil izbran noben izvajalec, so se burno odzvali v Društvu upokojencev Jesenice. Kot pravijo, se pristojni glede digitalnih bonov iz upokojencev delajo norca.

»Nismo bebci, da ne opazimo, kako nas želijo peljati žejne čez vodo in skriti že vnaprejšnje dogovore,« so zapisali in poudarili, da ne potrebujejo bonov, temveč vsaj osnovno znanje, da lahko sledijo hitremu razvoju digitalne tehnologije.

»Za digitalno opismenjevanje potrebujemo stalno izobraževanje, ne pa nekaj malega denarja, s katerim si lahko kupiš le tipkovnico, slušalke, ali miško in morda še ekran slabše kakovosti. Le malo upokojencev resnično potrebuje računalniško opremo. Upokojenci potrebujemo pametni telefon – tega ne moremo kupiti z digitalnimi boni –, in znanje (izobraževanje), da lahko uporabljamo koristne aplikacije,« so poudarili.

Kot so opozorili, bo le en odstotek upokojencev imel to srečo, da jim bo vlada izročila digitalni bon. »In kdo so ti srečneži? Med njimi je večina tistih, ki računalništvo že obvladajo, saj morajo biti med prvimi prijavljenimi in morajo znati hitro poiskati pravo informacijo ...« Poziv k ureditvi problematike so poslali na Zvezo društev upokojencev Slovenije, kjer so poudarili, da so v stiku z novo vlado, da bodo potrebe starejših od 65 let oziroma upokojencev ustrezno naslovljene in urejene. Sicer pa so že januarja podali pripombe na zakon o digitalni vključenosti in opozorili na diskriminacijo starejših in onemogočanje dostopa do digitalnih znanj za vse.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / četrtek, 2. julij 2020 / 09:34

Češnje

»Rdeče češnje rada jem, črne pa še rajši …« Kdo ne pozna te pesmice? Prve češnje v naših krajih težko čakamo. Običajno pridejo iz Goriških brd in so vodene, kisle. Prijatelj, ki je od tam doma, se...

Objavljeno na isti dan


Splošno / sreda, 12. september 2007 / 07:00

Okusi Mediterana v restavraciji Galerija Dali

Gaspačo s škampi – hladna paradižnikova juha tradicionalna španska jed za 4 osebe: 1 kg par...

Splošno / sreda, 12. september 2007 / 07:00

Soba za babico

V nekdanji otroški sobici je nastala soba za babico.

Splošno / sreda, 12. september 2007 / 07:00

Sami poskrbimo za varen dom

Za boljšo varnost svojega doma lahko veliko naredimo sami, z nekaj denarja pa lahko stanovanje ali hiša postane prava trdnjava.

Splošno / sreda, 12. september 2007 / 07:00

Netipični gležnar

Jeseni se ob ozko oprijetih kavbojkah, francosko krojenih balonarjih in širokih paletah majic, na žensko nogo vrača tako imenovani netipični gležnar, škorenjc, ki sega do gležnjev ali preprosto rečeno...

Splošno / sreda, 12. september 2007 / 07:00

Škarje, platno in sponke

V portoroškem večeru je modni ustvarjalec predstavil idejo o kreativnosti občinstva. Za obleko sta včasih dovolj le blago in sponke. Pa nekaj domišljije.