Za dober poletni dopust
Odgovoren zaposlovalec mora delavcem v času dopusta omogočiti odklop od službenih obveznosti, za pravi počitek pa se morajo potruditi tudi zaposleni sami.
Ljubljana – V času vrhunca poletne sezone, ko se tudi številni slovenski zaposleni odločajo za izrabo letnega dopusta, na Ekvilib Inštitutu, kjer sicer podeljujejo certifikat Družbeno odgovoren delodajalec, opozarjajo na odgovorno dopustovanje. »Odgovornost delodajalca je, da zagotovi zaposlenemu občutek varnosti, da se v času koriščenja letnega dopusta resnično lahko odklopi. To pa pomeni, da bo nujne stvari opravil nekdo od sodelavcev, ki ta čas niso na dopustu. Pomembno je tudi, da zaposlenemu v času dopusta ni treba skrbeti, kaj vse se lahko zgodi, medtem ko ima letni dopust,« pravi direktor Aleš Kušlan Kranjc, ki sicer zaposlenim predlaga, da si med dopustom onemogočijo dostop do službene pošte na pametnem telefonu ali tablici, prenosni računalnik pa naj pustijo v pisarni. »Le tako je mogoče resnično odklopiti in ne misliti na službene obveznosti,« je prepričan, ob tem pa dodaja, da mora biti odgovoren tudi zaposleni sam, da zna uživati v tem, da ne dela oz. počiva. »Da preklopi iz vloge nepogrešljivega zaposlenega v uživaškega dopustnika. Ni pa vedno lahko, kajti tudi dober počitek se ne opravi sam od sebe,« meni Kušlan Kranjc.
Majska raziskava Mediane TGI o dopustniških navadah Slovencev sicer kaže, da si je v zadnjih 12 mesecih polovica populacije privoščila daljši dopust (pet dni ali več), slaba tretjina kratek oddih do štirih dni, več kot četrtina vprašanih pa sploh ni bila na dopustu. Po podatkih Statističnega urada je četrtina tistih, ki niso odšli na dopust, kot razlog navedla pomanjkanje prostega časa, petina finančne razloge, 16 odstotkov pa razloge, povezane s pandemijo covida-19.
Med tistimi, ki so se na dopust v zadnjem letu odpravili, jih je samo 29 odstotkov takšnih, ki so bili na počitnicah dva tedna, 37 odstotkov jih je bilo na dopustu en teden ali manj, skoraj 17 odstotkov pa tri tedne. Nekaj manj kot 18 odstotkov pa si je privoščilo štiri tedne ali več dopusta.