Večino prekrškov storili kolesarji sami
Od 29. julija do 4. avgusta je potekala preventivna akcija za večjo varnost kolesarjev, med katero so policisti preverjali, ali kolesarji spoštujejo prometna pravila in kako se do kolesarjev obnašajo drugi vozniki.
Kranj – V času akcije, ki jo je koordinirala Agencija za varnost prometa, so policisti ugotovili 771 kršitev cestnoprometnih predpisov – od tega so 680 kršitev, s katerimi je bila ogrožena varnost kolesarjev, zakrivili kolesarji sami, 91 kršitev pa voznikih motornih vozil. Z alkotestom so policisti preverili 572 kolesarjev in ugotovili, da jih je 28 vozilo pod vplivom alkohola. Od vseh ugotovljenih kršitev so v 491 primerih izrekli opozorilo.
Najpogostejši vzroki za prometne nesreče, v katerih so udeleženi kolesarji, so neprilagojena hitrost, neupoštevanje pravil o prednosti in nepravilna stran oziroma smer vožnje. Policija ob tem tako kolesarje kot voznike motornih vozil poziva, naj prilagodijo hitrost vožnje in upoštevajo pravila glede smeri vožnje, kolesarjem pa še svetuje, naj vselej uporabljajo kolesarske poti, saj so veliko varnejše. »Če ni kolesarske steze ali pasu, naj vozijo čim bližje desnemu robu vozišča v smeri vožnje. Pozorni naj bodo na prometno signalizacijo. Opazujejo naj promet in predvidevajo ravnanje drugih udeležencev. Pred spremembo smeri vožnje naj večkrat pogledajo, kaj se dogaja za njimi, ter pravočasno in odločno nakažejo svoj namen. Poskrbijo naj, da bo njihovo kolo redno vzdrževano in tehnično brezhibno. Odsvetujemo pa vožnjo pod vplivom alkohola,« so poudarili na policiji.
Posebna opozorila za varnost kolesarjev gredo tudi voznikom motornih vozil, ki so letošnje tri smrtne prometne nesreče kolesarjev povzročili zaradi neprilagojene hitrosti, izsiljevanja prednosti in nepravilnega prehitevanja kolesarjev. Voznike motornih vozil posebej opozarjajo na prometno pravilo, ki predpisuje najmanjšo bočno razdaljo pri prehitevanju kolesarjev, ki znaša 1,5 metra, kar naj dosledno upoštevajo.
Neprilagojena hitrost
Do 23. julija letos je bilo po začasnih podatkih 744 prometnih nesreč kolesarjev, v katerih je bilo 123 hudo telesno poškodovanih in 527 lažje telesno poškodovanih. Umrlo je deset kolesarjev, enako kot v celem letu 2021. Kar sedem od deset umrlih kolesarjev je smrtno prometno nesrečo povzročilo samih, največ zaradi neprilagojene hitrosti. Kar polovica od smrtnih žrtev v času nastanka prometne nesreče ni uporabljala zaščitne čelade. Tudi od vseh hudo poškodovanih kolesarjev dobra polovica ni nosila zaščitne čelade. Čeprav je njena uporaba obvezna le do 18. leta starosti, Agencija za varnost prometa in policija svetujeta uporabo čelade vsem kolesarjem.
Letos so kolesarji povzročili sedemdeset prometnih nesreč pod vplivom alkohola, en kolesar je kot povzročitelj zato tudi umrl. Zaradi drugih povzročiteljev pod vplivom alkohola pa sta letos umrla dva kolesarja. Med vožnjo s kolesom je prepovedano uporabljati mobilni telefon, do konca julija pa je policija ugotovila že 491 kršitev prepovedi naprav ali opreme, ki motijo pozornost. Agencija za varnost prometa in policija opozarjata še na neuporabo luči in nepravilno stran oziroma smer vožnje, ki sta med pogostejšimi prekrški kolesarjev.