Pet mesecev nakup goriva brez trošarine
Ministrstvo za finance je na začetku avgusta dalo v medresorsko usklajevanje in v javno obravnavo štiri zakone z davčnega področja, med drugim tudi spremembe in dopolnitve zakona o trošarinah. Javna obravnava bo trajala do 19. avgusta, v tem času lahko zainteresirana javnost poda na zakonske predloge pripombe in predloge.
Po zdaj veljavnem zakonu o trošarini so kmetijska gospodarstva pri gorivu, ki ga uporabljajo za pogon kmetijske in gozdarske mehanizacije, upravičena do vračila 70 odstotkov trošarine. Fizične osebe vlagajo zahtevke za vračilo dela trošarine enkrat na leto, pravne osebe pa vsak mesec. Predlani je na primer 31.828 fizičnih oseb vložilo zahtevek za vračilo skupno 18,8 milijona evrov trošarine, 102 pravni osebi pa za 930 tisoč evrov, skupno torej nekaj več kot 19,7 milijona evrov.
Ministrstvo za finance zdaj s spremembo zakona o trošarinah predlaga, da bi pravico do vračila dela trošarine s 1. januarjem 2023 nadomestili s pravico do nakupa davčno označenega goriva za pogon kmetijske in gozdarske mehanizacije s takojšnjo oprostitvijo plačila 70 odstotkov trošarine. Poleg tega bi kmetijskim gospodarstvom v času od 1. januarja do 31. maja prihodnje leto omogočili nakup goriva brez plačila trošarine, od 1. junija dalje pa bi morala pri nakupu plačati 30 odstotkov trošarine.
Ministrstvo za finance želi s spremembo zakona o trošarinah v kmetijstvu in gozdarstvu omiliti posledice visokih cen energentov, ki jih je povzročila vojna v Ukrajini. Trošarine so sicer v celoti prihodek državnega proračuna, s predlagano spremembo zakona, po kateri bi bila kmetijska gospodarstva od 1. januarja do 31. maja v celoti oproščena plačila trošarine, pa bi se izpad prihodka od trošarin povečal še za tri milijone evrov, to je približno z 20 na 23 milijonov evrov. V prihodkih državnega proračuna so lani trošarine predstavljale 1,5 milijarde evrov.