Slovenija v Draču
Folklorno društvo (FD) Bled je med 16. in 20. junijem gostovalo na kulturnem festivalu v Albaniji, ki nosi naslov Slovenija v Draču. Po besedah Francija Pogačnika se je festivala udeležilo približno 640 članov folklornih skupin, godb, pevcev, mažoretk in godbenikov. Med njimi je bilo kar nekaj gorenjskih predstavnikov, iz FD Bled je bilo prisotnih dvanajst članov. Kot ga je v svojem zapisu za eno od objav dopolnila Danica Vester, je program potekal pred gledališčem v Sheshi Lirii, niso manjkale niti povorke po draških ulicah, slišalo se je zborovsko petje, program je gostila tudi konkatedrala Svete Lucije. »Vzdušje, ki je prisotno na teh festivalih, je nepozabno, saj se z vseh koncev sliši naša pesem,« je še zapisala.
FD Bled se je predstavilo s Plesom z metlo in Kitare plešejo.
Tokrat, nadaljuje Pogačnik, niso prav veliko raziskovali. Spoznali so Drač in Tirano, sicer pa so uživali na njihovih čudovitih plažah in v toplem morju, zvečer pa ob druženju zaključevali večere na terasi ali ob bazenu hotela. »Ko se je že malo shladilo. V Albaniji so bile namreč visoke temperature, kakršnim smo bili priča pri nas v zadnjih dneh, že v juniju.«
Albanija jih je presenetila. »Turistični del je zelo razvit, tako kot pri nas, imajo šeststo kilometrov obale. Plaže so peščene, manjka jim infrastruktura, zaledje pa je še siromašno,« z vidika turista pove Pogačnik. Vestrova v svojem zapisu pravi: »Nam večinoma nepoznana in po krivici zapostavljena Albanija nas je presenetila s prijaznimi prebivalci in modernim videzom. Veliko jih celo govori hrvaško. Prelepo obmorsko pristaniško mesto Drač vzdolž peščene rajske obale je polno novih sijočih hotelov. Na obali pod mikavnimi senčniki lahko poležavaš na ležalniku brez doplačila – luksuz. Med najpomembnejše znamenitosti sodijo mestno obzidje, imenovano Draški grad, ter stavbi mestne knjižnice in kulturnega centra z gledališčem. Ogledali smo si tudi Tirano, eno najbolj vznemirljivih evropskih prestolnic, kajti v Albaniji v slogi živijo katoličani, muslimani in pravoslavci. Za spomin smo v tamkajšnjih trgovinicah izpraznili zalogo njihovega konjaka Skenderbeg, ki je ime dobil po albanskem narodnem heroju, ki je našo celino rešil pred Turki. Polni prelepih vtisov smo se vrnili domov.«
Pogačnik pa nam je še povedal, da so jim nazaj grede odpovedali let in se nekateri člani skupine niso mogli takoj vrniti domov ter so si tako »na račun« letalskega prevoznika Air Serbia ogledali še Beograd.