Ko je zabava preglasna
Gorenjski policisti so lani obravnavali 105 kršitev zaradi motenja miru in počitka, v prvi polovici letošnjega leta pa 54. Globa za kaljenje nočnega miru in počitka sega do 208 evrov.
Kranj – Pred kratkim smo v Gorenjskem glasu lahko v rubriki Pisma bralcev prebrali pismi o (pre)glasni nočni zabavi na Golf igrišču Bled. Na Policijsko upravo Kranj smo se zato obrnili z vprašanji, kakšna pravila veljajo glede hrupa v nočnem času.
Hrup in z njim povezane kršitve opredeljujeta Zakon o varstvu javnega reda in miru (ZJRM-1) in Uredba o mejnih vrednostih kazalcev hrupa v okolju. Uredba ureja predvsem področje hrupa, ki izhaja iz dejavnosti različnih subjektov, pristojnost za izvajanje nadzora nad spoštovanjem določb uredbe pa imajo inšpektorji za varstvo okolja. V pristojnosti policije je izvajanje ukrepov za prekrške po 8. členu Zakona o varstvu javnega reda in miru, ki v prvem odstavku pravi, da se za prekršek kaznuje, kdor na nedovoljen način med 22. in 6. uro moti mir in počitek ljudi s hrupom, pri čemer ne gre za nujne intervencijske ali vzdrževalne posege. Globa za ta prekršek znaša od 83 do 208 evrov. Po drugem odstavku tega člena pa se za prekršek kaznuje, kdor z uporabo televizijskega ali radijskega sprejemnika, drugega akustičnega aparata ali akustične naprave ali glasbila moti mir ali počitek ljudi, kar ni posledica dovoljene dejavnosti. V tem drugem primeru gre za povzročanje hrupa ne glede na dnevni čas, pri čemer je pomembno, da tak hrup nekoga moti pri miru oziroma počitku.
Glasna glasba je lahko tudi posledica prireditev ali obratovanja gostinskih lokalov. V takšnih primerih gre lahko za dovoljeno ali pa nedovoljeno obremenitev okolja s hrupom, pojasnjuje policija. Ob javnih zbiranjih dovoljenja za prekomerno obremenitev okolja s hrupom izdajajo krajevno pristojne občine, v dovoljenjih pa se opredelita jakost obremenitve in čas.
Zaradi glasne glasbe lahko občani pokličejo na interventno številko 113. »Pri tem je treba opozoriti, da je v pristojnosti policije izvajanje ukrepov za prekrške po 8. členu ZJRM-1. Pristojnost za obravnavo drugih primerov prekomerne obremenitve okolja s hrupom (prireditve ali obratovalni hrup lokalov, podjetij …) imajo občinska redarstva in inšpekcijske službe. Če policisti ugotovijo kršitev s področja dela drugih nadzornih organov, v obliki predloga za uvedbo postopka o prekršku ali poročila pristojne organe tudi obvestijo,« je pojasnil Bojan Kos s Policijske uprave Kranj.
Gorenjski policisti so lani obravnavali skupno 105 kršitev javnega reda in miru, največ (66) z uporabo akustičnega aparata, televizorja, radijskega sprejemnika ali glasbila. V prvem polletju letos so obravnavali 54 tovrstnih kršitev.