Bodo pozimi radiatorji mrzli
Ali lahko Gorenjce, ki se ogrevajo z zemeljskim plinom, v prihajajoči zimi zebe? Se bo tovrstno ogrevanje zelo podražilo? Odgovore smo poiskali v družbi Domplan.
»Ocenjujemo, da je možnost težav pri oskrbi zaščitenih odjemalcev v naslednji kurilni sezoni zelo majhna.«
Kranj – Zaradi situacije, povezane z vojno v Ukrajini, in posledične grožnje po ustavitvi dobave zemeljskega plina iz Rusije je zaskrbljen tudi dobršen del prebivalstva, ki se greje na zemeljski plin. Kako so pripravljeni na morebitno ustavitev dobave ruskega plina, smo zato povprašali kranjsko družbo Domplan, ki z zemeljskim plinom oskrbuje več kot 4400 odjemalcev, od tega je nekaj več kot 4000 zaščitenih odjemalcev, med katere sodijo predvsem gospodinjstva. Med Domplanove zaščitene odjemalce sodi tudi 82 skupnih kotlovnic, preko katerih se ogreva in oskrbuje s toplo sanitarno vodo več kot 8000 stanovanj in javnih ter poslovnih objektov.
Oskrba poteka normalno
Saša Krč, direktorica Domplana, poudarja, da v Sloveniji oskrba z zemeljskim plinom poteka normalno in brez posebnosti, cena zemeljskega plina pa je na avstrijski borzi, ki določa tudi ceno v Sloveniji, zelo nestabilna in nekajkrat višja kot pred enim letom. V zadnjih dneh se je gibala med 160 in 180 evrov/MWh.
»Če bi v prihodnosti prišlo do večjih prekinitev dobav zemeljskega plina v Evropo, bo treba porabo znižati v skladu s predpisi Akta o načrtu za izredne razmere pri oskrbi z zemeljskim plinom, ki ga je izdala Agencija za energijo RS (ARSE). V Sloveniji je bila s strani Agencije 12. julija razglašena stopnja zgodnjega opozarjanja, v okviru katere se odjemalce poziva k racionalni rabi zemeljskega plina ter obvešča industrijske odjemalce o verjetnosti zahtev po zmanjšanju porabe ali prekinitvi dobave po morebitni razglasitvi višje stopnje krize,« je dejala Krčeva.
Zaščiteni odjemalci
V primeru motenj pri oskrbi z zemeljskim plinom imajo zaščiteni odjemalci, kamor sodijo gospodinjstva, distributerji toplote za daljinsko ogrevanje in osnovne socialne službe, poseben status, ki jim zagotavlja prednostno oskrbo z zemeljskim plinom, je pojasnila Krčeva. »Glede cen zemeljskega plina za gospodinjstva in skupne kotlovnice pričakujemo, da bo vlada v skladu s svojo najavo, kot del ukrepov za blažitev posledic energetske draginje, regulirala ceno zemeljskega plina za prihajajočo ogrevalno sezono na način, ki bo vzdržen tudi za dobavitelje.«
Domplan sicer aktivno sodeluje v okviru krizne skupine, ki jo vodi ARSE. »Znotraj skupine tekoče spremljamo razmere in pripravljamo ukrepe ter aktivnosti za primere, če bi prišlo do stopnje pripravljenosti ali celo stopnje izrednih razmer. Ker zaščiteni odjemalci v Sloveniji predstavljajo približno 17 odstotkov skupne porabe, skladišča v Evropi pa so napolnjena več kot 64-odstotno, ocenjujemo, da je možnost težav pri oskrbi zaščitenih odjemalcev v naslednji kurilni sezoni zelo majhna,« zaključuje direktorica Domplana.