Zaključek prazničnega leta
S slovesnostjo, ki so jo v soboto pripravili na vaškem trgu v Stari Fužini, so zaokrožili praznovanje štiridesete obletnice sprejetja zakona o ustanovitvi našega edinega narodnega parka ter šestdesete obletnice zavarovanja Doline Triglavskih jezer.
»Ljudje, ki živimo tukaj, in generacije pred nami smo ohranili to, kar danes imenujemo Triglavski narodni park. Uspelo nam je ohraniti čudovito naravo, z njo skupaj živeti in jo globoko čutiti.«
Stara Fužina – Obe obletnici je Triglavski narodni park sicer praznoval lani, zaključek pa so zaradi epidemije prestavili v letošnje leto. Direktor javnega zavoda TNP Tit Potočnik je v svojem nagovoru na prireditvi, ki so jo v soboto pripravili na vaškem trgu v Stari Fužini, poudaril pomen sodelovanja upravljavcev parka z vsemi deležniki. »Zavedamo se, da samo sodelovanje prinese rezultate, h katerim stremimo, to je ohranjanje narave.«
Da življenje v narodnem parku prinaša številne omejitve, je opozoril predsednik sveta Krajevne skupnosti Stara Fužina - Studor Bojan Traven, a je poudaril tudi prednosti. »Ljudje, ki živimo tukaj, in generacije pred nami smo ohranili to, kar danes imenujemo Triglavski narodni park. Uspelo nam je ohraniti čudovito naravo, z njo skupaj živeti in jo globoko čutiti,« je dejal.
Župan Občine Bohinj Jože Sodja je spomnil na vse izzive, s katerimi so se v preteklosti srečevali Bohinjci, ki živijo v parku ali tik ob njem. Prepričan je, da so ob obletnici pomembna predvsem dejanja, ki so se v vseh teh letih zgodila. »Vse smo uspešno prestali in v zadnjih letih nam je uspelo vzpostaviti tesno sodelovanje med lokalno skupnostjo in javnim zavodom TNP. Skupaj se lotevamo izzivov in skupaj načrtujemo prihodnost. To je nujno potrebno, saj obiskovalci k nam prihajajo predvsem zaradi čudovite narave in zaradi izjemnih ljudi, ki z njo sobivajo,« je povedal župan.
»V največje zadovoljstvo mi je spoznanje, da smo v zadnjih nekaj letih vzpostavili trdno zavezništvo na celotnem območju Triglavskega narodnega parka, kar vodi v dobre zgodbe, ki se bodo dogajale v naslednjih desetletjih,« pa je dejal direktor Turizma Bohinj Klemen Langus. »To zavezništvo je zagotovilo, da se bodo lahko lokalne skupnosti znotraj narodnega parka normalno razvijale. In da bomo imeli jasno in zavezujočo smer varovanja okolja našega edinega narodnega parka, hkrati pa bomo tudi nudili kakovostno doživljanje tega območja,« je dodal.
V znamenju praznovanj pomembnih obletnic bo tudi prihodnje leto, ko bodo v javnem zavodu TNP zaznamovali dvajset let, kar je Triglavski narodni park leta 2003 postal del Biosfernega območja Julijske Alpe, medvladnega programa Unesca, ki poudarja ravnovesje med človekom in naravo. Leto za tem pa bodo praznovali še sto let od nastanka Alpskega varstvenega parka, ki je bil predhodnik današnjega Triglavskega narodnega parka.