Maturirali pred pol stoletja
Okrogli jubilej, petdeseto obletnico mature, so nekdanji dijaki zaznamovali s srečanjem v Gimnaziji Kranj, kjer so preživeli razgibana srednješolska leta.
Obletnice mature vedno poskrbijo za obilo nostalgije. Nič drugače ni bilo na tokratnem srečanju, ko je okoli polovica tedanjih maturantov obujala spomine na živahna gimnazijska leta, ki jih je zbrala Joži Rant Kostanjevac.
Konec šestdesetih so pred njihovimi radovednimi očmi rasle novogradnje hitro razvijajočega se mesta, ki je vsem pustil pečat. Že prvi šolski dan je globok vtis na vse naredila gimnazijska neoklasicistična stavba, kjer so nato v naslednjih letih v štirih oddelkih nabirali znanje. Niso si sicer mogli pomagati z današnjo računalniško tehnologijo, so pa znanje vešče in z veliko mero samostojnosti črpali iz knjig in učbenikov, si sproti delali zapiske, dnevne informacije pa pridobivali predvsem z radijskih postaj. Stil oblačenja je bil malodane določen – mini krila in usnjeni škornji za dekleta in klasično krojene hlače za fante. Poleg obiskov opere in gledališča so ostali nepozabni tudi športni dnevi, med drugim smučanje na Voglu, ter celodnevne ekskurzije, denimo raziskovanje lepot Prekmurja. Pravo soočenje z raznolikostjo pokrajin, jezikov in kultur pa je predstavljal maturantski izlet po Jugoslaviji, ko so v desetih dneh prepotovali več kot tri tisoč kilometrov.
Nostalgijo po gimnazijskem obdobju pa so jim več kot uspešno pričarali tudi sedanji dijaki kranjske gimnazije pod vodstvom profesorice Nataše Kne, ki so jubilante s prefinjenim kulturno-umetniškim programom popeljali v preteklost. Prisoten je bil tudi del sedanjega profesorskega zbora, marsikatero oko pa se je orosilo že ob nastopu baritonista Nejca Urha, ki je ob klavirski spremljavi Lee Ažbe zapel gimnazijsko himno Gaudeamus igitur, gostom pa so pripravili tudi pesmi Rilkeja in Pavčka, del muzikala Cvetje v jeseni ter jih spomnili na najpomembnejše domače in svetovne dogodke v letu njihove mature.
Vse je spoštljivo pozdravil tudi ravnatelj gimnazije Aljoša Brlogar, nekdanji ravnatelj ter priljubljeni profesor Franc Rozman pa je goste popeljal po prostorih šole, ki je v zadnjih desetletjih dobila svežo, za tokratne obiskovalce v marsičem drugačno podobo. Gimnazija Kranj je zaznamovala mnogo rodov. Še vedno ostaja v koraku z izzivi sodobnosti, obenem pa skozi sožitje dijakov in profesorjev ohranja bogato tradicijo ter status ene najboljših izobraževalnih ustanov pri nas – tudi nekdanji maturanti so tako še vedno upravičeno ponosni, da so del njene zgodovine.