V Domu upokojencev Kranj je zdravnik prisoten zgolj enkrat na teden. / Foto: Gorazd Kavčič

Vse težje zagotavljajo zdravnika

V Skupnosti socialnih zavodov Slovenije so pred dnevi opozorili, da se vse več domov za starejše sooča z nezadostno zdravniško oskrbo stanovalcev, saj so zdravstveni domovi drastično zmanjšali prisotnost družinskih zdravnikov ali celo zavrnili zagotavljanje domskega zdravnika.

Za bivanje v domu se starejši pogosto odločajo prav zaradi zdravstvenih težav, pri stanovalcih, ki so dlje časa brez dostopa do družinskega zdravnika, pa se lahko kronične zdravstvene težave hitro poslabšajo.

Kranj – »Stanovalcem, ki so zaradi pridruženih in kroničnih obolenj ter starostne oslabelosti še posebno ranljiva skupina, zato niso zagotovljene temeljne pravice zdravljenja iz osnovnega zdravstvenega zavarovanja, ki jim sicer pripadajo po zakonu o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju,« so poudarili v Skupnosti socialnih zavodov Slovenije. Ministrstvo za zdravje in Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije so zato pozvali, da nemudoma pristopita k reševanju problematike nezadostne zdravniške oskrbe starejših, ki bivajo v socialnovarstvenih zavodih.

Po besedah sekretarja Skupnosti socialnih zavodov Slovenije Denisa Sahernika se s pomanjkanjem družinskih zdravnikov domovi za starejše soočajo že več let, a v zadnjem obdobju se je stanje marsikje tako zaostrilo, da že lahko ogroža kakovost zdravstvene oskrbe in tudi zdravje stanovalcev. »Vse pogosteje prejemamo obvestila članov, da so zdravstveni domovi zaradi kadrovskih težav še dodatno zmanjšali prisotnost zdravnika v domu ali zavrnili izvajanje programa splošne ambulante v socialnovarstvenem zavodu.« Tako se dogaja, da stanovalci ob prihodu v dom marsikje niso več takoj zdravniško pregledani, zamujajo tudi drugi zdravniški pregledi ter predpisovanje receptov in napotnic. »Zaposleni so se zato pri skrbi za stanovalce vse pogosteje prisiljeni obračati na urgentne službe.« Za bivanje v domu se starejši pogosto odločajo prav zaradi zdravstvenih težav, pri stanovalcih, ki so dlje časa brez dostopa do družinskega zdravnika, pa se lahko kronične zdravstvene težave hitro poslabšajo. »Zavedamo se, da je kronično pomanjkanje družinskih zdravnikov problem, ki ga občutijo številni prebivalci, ne zgolj stanovalci v domovih za starejše, vseeno pa menimo, da mora biti skrb za pravočasno in kakovostno zdravstveno obravnavo ranljivih starejših prednostna naloga,« je še dodal Sahernik.

Zdravnik prisoten zgolj enkrat na teden

S temi težavami se spopadajo tudi v Domu upokojencev Kranj. »Namesto štirikrat na teden je ta čas zdravnik v domski ambulanti prisoten le enkrat na teden, saj nam zdravstveni dom zagotavlja le petino pripadajočega zdravnika. Zaradi tega imamo precej težav, a nam pomagajo vsaj tako, da lahko pokličemo nujno medinsko pomoč in urgentni zdravnik opravi vsaj najnujnejšo oskrbo,« je pojasnila direktorica Nadja Gantar in dodala, da razumejo težave s pomanjkanjem družinskih zdravnikov, a bi bilo po njenem prepričanju kljub temu treba čim prej najti rešitev, saj gre v domovih za ranljivo populacijo. »Tudi naši zaposleni so v stiski, ker se nimajo s kom posvetovati, v stiski so stanovalci, ki pridejo v ambulanto, ker bi se radi pogovorili z zdravnikom, pa so vrata zaprta; v stiski pa so tudi svojci, ki vse težje pridobijo celovite informacije o zdravstvenem stanju svojih bližnjih.« Redne ambulante nimajo že približno leto dni, občasno je zdravnik prisoten dva- ali trikrat na teden, zadnje tri mesece pa kot omenjeno samo enkrat na teden, šele avgusta naj bi bil spet dvakrat. »Tu se že zastavlja vprašanje varne obravnave naših stanovalcev,« opozarja Nadja Gantar. Težava je tudi, ker nimajo osebnega zdravnika, kar zagotavlja občutek varnosti, ampak vsakič pride kdo drug. Obenem zaradi tega stanovalci, ki so jih sprejeli v preteklih dveh mesecih, še vedno čakajo na prvo obravnavo, kar so prej zagotavljali v roku enega tedna. »Zato se zgodi, da novo sprejete prej pregleda urgentni zdravnik.« Pojasnila je, da so se na občini odločili razpisati koncesijo za domskega zdravnika, a jo skrbi, če se bo ob splošnem pomanjkanju družinskih zdravnikov sploh kdo javil.

Tudi direktorica Centra slepih, slabovidnih in starejših Škofja Loka Silva Košnjek je opozorila na pomanjkanje zdravnikov na primarni ravni, zaradi česar je še težje dobiti zdravnika, ki bi delal v domu za starejše. »Včasih imam občutek, kot da so naši stanovalci drugorazredni državljani.« Treba se je zavedati, je poudarila, da so zdravniki v domovih nujno potrebni, saj imajo številni stanovalci zdravstvene težave. Zato se zaveda, da imajo v njihovem domu privilegij, da je pet dni v tednu prisoten domski zdravnik.

V Tržiču zdravnik ni problem

V Domu Petra Uzarja Tržič prav tako za zdaj nimajo težav z zagotavljanjem zdravniške oskrbe, pravi svetovalka za zdravstveno nego Katja Terseglav. »V naši ambulanti je zdravnik Blaž Lavtižar prisoten štirikrat na teden.« Opozorila pa je na veliko pomanjkanje negovalnega kadra, ki ga primanjkuje tudi v drugih domovih za starejše. Z razpisi stalno iščejo tako bolničarje negovalce kot zdravstvene tehnike, pri čemer v kolektiv toplo vabijo tudi dijake in študente.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / torek, 2. julij 2013 / 11:02

7 likovnih let

V Avli MO Kranj so odprli pregledno razstavo udeležencev likovnih tečajev Ateljeja Puhart.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / sreda, 20. julij 2022 / 12:51

Za bone največ v hotele

Večino turističnih bonov so upravičenci unovčili v hotelih, povprečna vrednost unovčenega bona pa je znašala skoraj 142 evrov. Te in še nekatere zanimive statistične podatke so posredovali s Finančne...

Zanimivosti / sreda, 20. julij 2022 / 12:49

V nedeljo je bil dan sladoleda

Kranj – Vsako tretjo nedeljo v juliju praznujejo ljubitelji sladoleda, saj zaznamujemo svetovni dan sladoleda. Po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije si povprečen Slovenec doma privošč...

Kronika / sreda, 20. julij 2022 / 12:47

Pogrešanega Kranjčana našli mrtvega

Kranj – S Policijske uprave Kranj so preklicali iskanje Igorja Sajovica iz Kranja, ki so ga pogrešali od 15. maja. V nedeljo so ga našli mrtvega. Na kraju ni bilo sumljivih okoliščin, policisti pa...

Kultura / sreda, 20. julij 2022 / 12:40

V spomin vsem kristinam

V nedeljo je v Šmelovem vrtu v Kropi prvič »zasvetila« nova pesniška nagrada kresníce, ki so jo pripravili v gibanju Kultura – Natura Slovenija. Za pesniško zbirko Sled ognjenega svinčnika jo je preje...

Zanimivosti / sreda, 20. julij 2022 / 12:30

Koruzni labirint tudi v Kranju

Obiskali smo koruzni labirint, ki so ga letos prvič postavili tudi v Kranju. Prvi koruzni labirint je nastal pred petimi leti na Štajerskem kot projekt aktivnega preživljanja prostega časa v naravi.