Podrobnosti reševalne akcije, ki je na Triglavu oziroma Kredarici potekala v petek popoldne in v soboto zjutraj, so predstavili (z leve): gorski reševalec-zdravnik Primož Trunk, pilot Letalske policijske enote Primož Škufca, vodja reševalne akcije Iztok Arnol, podpredsednik Gorske reševalne zveze Miha Primc in pilot Slovenske vojske Jernej Ramovš. / Foto: Gorazd Kavčič

Strela vsaj trikrat udarila v planince

V petek popoldan je v skupino planincev med vračanjem s Triglava na Mali Triglav vsaj trikrat udarila strela. V dveh primerih je šlo za direkten udar strele v človeka, v eno pohodnico pa naj bi strela udarila celo dvakrat.

Mojstrana – Na Triglavu se je minuli petek popoldan dogajala prava drama. Nevihta je na vrhu očaka presenetila več manjših skupin planincev, ki so se zato začele vračati proti Malemu Triglavu. Med potjo so se združili v večjo skupino, v katero je med 14.45 in 14.50 večkrat, po dostopnih informacijah vsaj trikrat, udarila strela. Pri tem se jih je osemnajst po­škodovalo, dva huje. Slednja so kljub slabim vremenskim razmeram še isti dan s helikopterjem slovenske policije prepeljali v klinični center v Ljubljani, preostali pa so ob zdravniškem nadzoru prenočili v domu na Kredarici. V jeseniško bolnišnico in ljubljanski klinični center so jih prepeljali na­slednje jutro. Vsi so stabilni, smo izvedeli na novinarski konferenci po končani reševalni akciji, v kateri je v dveh dneh sodelovalo več kot štirideset gorskih in drugih reševalcev.

»Na koncu je bil to zelo srečen dan. Skoraj neverjetno je, da ni bil nihče mrtev,« je v soboto pred Slovenskim planinskim muzejem v Mojstrani povedal načelnik Gorske reševalne službe Mojstrana Iztok Arnol, ki je vodil reševalno akcijo na Triglavu. »Klic je do dežurnega reševalca prišel v petek ob 14.50. Informacije so bile zmedene, na začetku je bilo sporočilo o udaru strele in enem poškodovanem planincu na Malem Triglavu. Ko smo se vključili v akcijo, so se poškodovanci kar množili. Ko smo izvedeli, da je poškodovanih več, smo po­slali gor še dodatno ekipo, ki bi, če bi bila možnost, reševala klasično,« je opisal začetne trenutke reševalne akcije, ki se je zaradi slabega vremena raztegnila na dva dni.

»Kasneje je prišla informacija, da je še več poškodovanih, zato sem v reševanje vključil še dodatne sile iz postaj Kranjska Gora, ki je bila vključena že na začetku, Rateče, Jesenice in Bohinj. Začelo je deževati, tako da je bilo klasično reševanje prenevarno za poškodovance in tudi za reševalce, zato smo z zdravnico ocenili, da je bolje počakati. Na srečo se je kasneje izkazalo, da so lahko najbolj poškodovana še v petek poslali v bolnišnično oskrbo. Ostale so s policijskim helikopterjem prepeljali na Jesenice in v Ljubljano v soboto zjutraj, v dolino pa so s Kredarice prepeljali tudi vse reševalce,« je povedal Arnol.

Sodelovala helikopterja vojske in policije

»V petek, ko so poškodovane na Kredarici še oskrbovali, se je pojavila megla, tako da je bilo treba čakati in v zadnjem trenutku, pred nočjo, se je vreme toliko popravilo, da so lahko z najbolj poškodovanima pacientoma odleteli v klinični center,« je dodatno pojasnil pilot Letalske policijske enote Primož Škufca. Tudi v soboto zjutraj je morala posadka policijskega helikopterja na brniškem letališču počakati eno uro, da se je s Triglava umaknila nevihta, preden so lahko začeli prevažati ostale poškodovance in reševalce v dolino. »V petek je bilo vreme katastrofalno, v soboto malo manj. Na srečo imamo v policiji nove, tehnološke zelo napredne helikopterje, da smo zadevo precej varno izpeljali,« je še poudaril.

Za prevoz gorskih reševalcev na kraj množične nesreče pa so v petek aktivirali tudi helikopter Slovenske vojske, s katerim so sprva tri gorske reševalce pripeljali do Konjskega sedla, ki je bilo tik pod bazo oblakov. Kasneje so tja prepeljali še štiri reševalce, je razložil pilot Slovenske vojske Jernej Ramovš.

Udar strele planince razmetal po skalovju

Kot so sporočili s policije, je v vsaj dveh primerih šlo za direkten udar strele v človeka, v eno pohodnico pa naj bi strela udarila celo dvakrat. Udari strele so pohodnike razmetali po skalovju, pri tem sta se dva huje poškodovala, šestnajst pa lažje. Trije so za kratek čas obležali nezavestni. Dva poškodovana sta tujca, preostali pa slovenski državljani. Med udeleženci ni bilo otrok, so pa bili sami mladi, je razložil Arnol. Takoj po udaru strele so pohodniki, čeprav sta jih zajeli panika in zmeda, sami poklicali pomoč na 112. Pri sestopu so si med seboj pomagali, da so prišli v bližino Kredarice, kjer so jim pomagali gorski reševalci pa tudi prisotni v domu na Kredarici, je opisal. »Na tako množične akcije ni nihče pripravljen. Najbrž smo kakšno napako naredili, nobena pa ni bila usodna za kogarkoli,« je dodal.

Po besedah gorskega reševalca-zdravnika Primoža Trunka so bili vsi poškodovani na srečo toliko stabilni, da so lahko počakali na helikopterski transport. Večina je imela prizadet živčni sistem z izraženim mravljinčenjem po različnih delih telesa, nekaj je bilo tudi opeklinskih ran, ki jih je povzročil električni tok ob vstopu v telo in izstopu iz njega. Kot je še dejal, se sicer pri udaru strele najbolj bojijo motenj srčnega ritma, saj je tedaj pogosto potrebno tudi oživljanje. Telesne poškodbe nastanejo tudi ob pišu strele, ki planince pomeče nekaj metrov stran, je dodal.

V gore zgodaj zjutraj

Miha Primc, podpredsednik Gorske reševalne zveze Slovenije, je vnovič opozoril na veliko previdnost pri obisku gora. »V poletnem času je v popoldanskem času velika verjetnost neviht, tako da se odpravimo v gore dovolj zgodaj, izbiramo poti, ki smo jim kos. S seboj imamo topla oblačila, kot se je pokazalo tudi tokrat, so se temperature spustile do 4 stopinj Celzija. Poskrbeti moramo tudi za zadostno količino vode in hrane,« je poudaril. Če pa vas že ujame nevihta v gorah, je treba poiskati zavetje ali se vsaj umakniti z grebenov in od železja. Na izpostavljenih terenih se tudi izogibamo večji gruči ljudi, še svetujejo gorski reševalci.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Edicije / petek, 11. julij 2008 / 07:00

Sotočje

Sotočje, 11. julij 2008, št. 6

Objavljeno na isti dan


Medvode / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Nočni pohod na Grmado

Medvode - Kot vsako leto, je bil tudi letos ob prvi polni luni v januarju, 5. januarja, nočni pohod na Polhograjsko Grmado, ki ga organizira Planinsko društvo Blagajana iz Polhovega Gr...

Medvode / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Na Katarini si želijo še več gostov

Katarina je dobila novo turistično brošuro, v kateri je predstavljena predvsem tamkajšnja bogata gostinska ponudba.

Medvode / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Cepili bodo v skladu s strokovnimi smernicami

V ZD Medvode proti humanemu papiloma virusu še ne cepijo, saj čakajo na uradne strokovne smernice.

Splošno / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Anketa: Država bi morala plačati cepljenje deklet

V tokratni anketi smo naše sogovornike povprašali, kdo bi moral kriti stroške cepljenja deklet z novim cepivom proti raku na materničnem vratu, ki je druga najpogostejša oblika raka med Slove...

Medvode / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Nadaljevala se bo gradnja tekaškega centra

Za dokončanje izgradnje Športno rekreacijskega centra v Preski bodo potrebovali še okrog 250 tisoč evrov. Od države jih letos pričakujejo 108 tisoč, a svoj delež bo morala primakniti tudi Občina.