Ukrepi za cenejšo elektriko
V petek je začela veljati uredba o določitvi cen električne energije za gospodinjstva in male poslovne odjemalce. Uporabljati se bo začela 1. septembra in bo veljala do 31. avgusta prihodnje leto.
Ukrep naj bi gospodinjstvom s cenejšo elektriko na letni ravni prihranil med 110 in 334 evrov, tistim, ki so danes pri najdražjem dobavitelju, pa do tisoč evrov.
Ljubljana – Najvišja dovoljena drobnoprodajna cena za električno energijo za gospodinjske odjemalce in za porabo v skupnih prostorih večstanovanjskih stavb in skupnih prostorih v mešanih večstanovanjsko-poslovnih stavbah bo tako znašala za višjo dnevno tarifno postavko 0,118 evra na kilovatno uro, za nižjo dnevno tarifno postavko 0,082 evra na kilovatno uro in za enotno dnevno tarifno postavko 0,098 evra na kilovatno uro.
Najvišja dovoljena cena za električno energijo za odjemalce s priključno močjo enako ali manjšo od 43 kilovatov, ki niso gospodinjski odjemalci, znaša za višjo dnevno tarifno postavko 0,138 evra na kilovatno uro, za nižjo dnevno tarifno postavko 0,099 evra na kilovatno uro, za enotno dnevno tarifno postavko 0,124 evra na kilovatno uro.
Hkrati bo vlada v času veljave uredbe znižala davčno stopnjo davka na dodano vrednost na 9,5 odstotka in ohranila 50-odstotno znižanje trošarin, v tem obdobju pa bo tudi za petdeset odstotkov znižan prispevek za obnovljive vire energije.
Koliko prihranka na gospodinjstvo
Po izračunih ministrstva za infrastrukturo bo tako za povprečnega gospodinjskega odjemalca, ki ima danes cenejšo elektriko, to predstavljalo med 15 in 30 odstotkov prihranka oz. od 110 do 334 evrov prihranka na letni ravni, za tiste, ki so pri najdražjem dobavitelju pa do 56 odstotkov ali tisoč evrov prihranka na letnem nivoju. Za povprečnega malega poslovnega odjemalca bo regulacija ob upoštevanju trenutnih cen na letni ravni predstavljala od dva do 37 odstotkov prihranka oz. od 50 do 1760 evrov. Za večstanovanjske stavbe, ki so danes pri največjem dobavitelju, ocenjujejo, da bodo nova določila predstavljala okoli 36 odstotkov prihranka na letnem nivoju glede na objavljene tržne cene, kar predstavlja okoli štiristo evrov prihranka.
Pričakujejo nadaljnjo rast cen elektrike
Z ukrepom vlada naslavlja energetsko draginjo, s katero se srečujemo v zadnjih mesecih. Cene električne energije na borzah so po podatkih ministrstva za infrastrukturo že od oktobra višje za okoli štiristo odstotkov v primerjavi s cenami iz prve polovice lanskega leta in dolgoletnimi povprečji. Trenutno cene električne energije znašajo okoli štiristo evrov na megavatno uro, zaradi potencialnih motenj pri oskrbi z zemeljskim plinom pa lahko pričakujemo nadaljnjo rast cen zemeljskega plina, posledično pa tudi cen električne energije.
Še drugi ukrepi zaradi draginje
Gre za prvi paket ukrepov na področju električne energije, ki bi ga vlada lahko po potrebi tudi nadgradila, je prejšnji teden povedal minister za infrastrukturo Bojan Kumer. V naslednjih dneh pa bodo pripravili še ukrepe, ki bodo naslovili draginjo na področju cen plina, je še napovedal.