Kako pravilno uporabljati klimatsko napravo
V Zvezi potrošnikov Slovenije so pripravili nekaj nasvetov, kako pravilno in ekonomično uporabljati klimatsko napravo. Tako svetujejo, da naj bo temperatura v prostoru največ za od šest do osem stopinj Celzija nižja kot na prostem. Če je torej zunaj 32 ali 33 stopinj, naj bo klimatska naprava v prostoru nastavljena na največ 24 ali 25 stopinj. Tako naj bo nastavljena predvsem zaradi zdravja, sicer pa vsaka stopinja nad 25 stopinj pomeni na letni ravni od šest- do osemodstotni prihranek pri stroških za elektriko. Klimatska naprava tudi porabi manj energije, če dlje čas deluje nastavljena na višjo temperaturo, kot če deluje krajši čas s polno močjo. V času delovanja klimatske naprave naj bodo okna zaprta in zastrta z žaluzijami, roletami in drugimi senčili, ki preprečijo pasivno segrevanje prostora.
»Za učinkovito delovanje klimatske naprave sta nujna redno vzdrževanje in čiščenje,« svetujejo v zvezi potrošnikov in dodajajo, da je enkrat na leto treba očistiti filtre, skozi katere potuje zrak. Zamašeni filtri namreč povečajo rabo energije za od pet do petnajst odstotkov, povzročajo pa tudi slabše delovanje naprave in neprijetne vonjave.
Če potrošniki o nakupu in namestitvi klimatske naprave šele razmišljajo, naj izberejo dovolj močno; prešibka bo namreč ves čas delovala s polno močjo, zato bo porabila tudi več elektrike. Med zunanjo in notranjo enoto naj bo čim krajša razdalja. Notranja enota naj bo v prostoru, ki je najbolj izpostavljen soncu oziroma vročini. Namestitev enote na hodnik, s katerega bi hladili vse sobe, v katere vstopamo s hodnika, ni najboljša rešitev. Klimatska naprava v tem primeru hitro ohladi hodnik na nastavljeno temperaturo in se izključi, v preostalih prostorih pa je še vedno (pre)vroče. Zunanja enota naj bo čim bolj zaščitena pred neposrednim sončnim obsevanjem, saj to lahko poveča rabo energije za približno deset odstotkov.