Sodelujoči pri pripravi e-knjige in knjige Naše Jesenice: Nina Hribar iz Gornjesavskega muzeja Jesenice, Polona Knific iz Ljudske univerze Jesenice, eden od avtorjev Stane Arh in Nataša Kokošinek iz Občinske knjižnice Jesenice / Foto: Nik Bertoncelj

Kako so na Jesenicah včasih živeli

Izšla je e-knjiga Naše Jesenice, v kateri so na 374 straneh zbrane zgodbe Jeseničanov o tem, kako so živeli nekoč.

»Na srečanjih je privrelo na dan ogromno spominov, tudi solz, ljudje so pripovedovali o stvareh, ki so jih razveseljevale in tudi žalostile, o vseh svojih dosežkih, o ovirah, ki so jih premagali ...«

Leta 2006 so na Jesenicah zasnovali projekt Kako so včasih živeli in v okviru študijskega krožka so se začeli zbirati krajani in obujati spomine o tem, kako so živeli nekoč. Kot pravi Polona Knific iz Ljudske univerze Jesenice – projekt poteka v sodelovanju z Gornjesavskim muzejem Jesenice in Občinsko knjižnico Jesenice ob finančni podpori Občine Jesenice –, so poiskali številne pričevalce, zvečine Jeseničane, ki so bili pripravljeni povedati in zapisati svoje zgodbe in obuditi spomine na preteklost.

"Ugotovili smo, da skoraj ni človeka, ki ga preteklost ne bi zanimala ... Vsa leta smo raziskovali zgodovino Jesenic, kulturno, športno življenje, šege, navade ... Na srečanjih je privrelo na dan ogromno spominov, tudi solz, ljudje so pripovedovali o stvareh, ki so jih razveseljevale in tudi žalostile, o vseh svojih dosežkih, o ovirah, ki so jih premagali ..."

Tako je nastalo 17 knjižic, vsako leto so izdali eno, vsaka je izšla v tisoč izvodih. Vsa leta so jih brezplačno delili in do danes so skoraj vse pošle, so pa še vedno dosegljive na spletu.

"V teh letih smo objavili 333 zgodb, ki jih je zapisalo 214 Jeseničanov, poleg tega pa je v krožkih sodelovalo še veliko drugih ljudi, ki so prispevali spomine, misli, fotografije," je povedala Polona Knific.

V letu 2020 pa je epidemija z omejitvami zbiranja posegla tudi v dejavnost krožka. Tako so snovalci začeli razmišljati, da bi zbrano gradivo ponovno pregledali, uredili in objavili v knjigi. Glavna urednica Nataša Kokošinek iz Občinske knjižnice Jesenice je povedala: "Izbrane zgodbe krajanov smo združili z zapisi izpod peresa lokalnih zgodovinarjev, etnologov, arheologov in drugih poznavalcev krajevne zgodovine. Tako knjiga Naše Jesenice združuje že zapisano zgodovino mesta s spomini in življenjskimi zgodbami njegovih prebivalcev. Obogatili smo jo z izborom starih fotografij, ki smo jim ponekod dodali današnje vzporedne podobe. Želeli smo prikazati dolgo in raznoliko zgodovino jeseniških krajev in mesta, ki je širši javnosti manj znana. Obenem pa je bil naš namen ohraniti zapisane spomine preteklih in zdajšnje generacije Jeseničanov za prihodnje rodove."

Tako so izdali e-knjigo, ki ima 374 strani in je na voljo na spletu. Za zdaj so nekaj izvodov knjige tudi natisnili, prizadevajo pa si, da bi dobili finančna sredstva za natis v večji nakladi.

Nadaljuje pa se tudi študijski krožek, po besedah Polone Knific tudi po 17 letih ostaja ogromno spominov, letos bodo tako raziskovali, kako so (se) na Jesenicah včasih zdravili, zanimive zgodbe se že pišejo, knjižica pa bo izšla decembra.

Na dragocenost projekta opozarja Polona Knific: "Študijski krožki dajejo pomemben pečat naši občini, saj lahko sistematično raziskujemo in ohranjamo kulturno dediščino, po drugi strani pa spodbujamo ljudi in širimo zavest o pomenu ohranjanja osebne in lokalne zgodovine. V knjigah so zbrane tudi zgodbe številnih družin. Spodbujajo razmislek o drugačnih načinih življenja, mnogi so, še nedolgo nazaj, živeli zelo drugače, krožki s tem spodbujajo medgeneracijsko učenje in sodelovanje."

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Bled / torek, 25. december 2007 / 07:00

Letna razstava "triglavcev"

Bled - V upravni stavbi Triglavskega narodnega parka na Bledu je na ogled razstava članov Foto kluba Triglavski park. Klub, v katerem trenutno deluje 44 fotografov, je bil ustano...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / četrtek, 17. februar 2011 / 07:00

Planica nima več rekorda

Minuli konec tedna so smučarski skakalci tekmovali na poletih v Vikersundu na Norveškem. To je bilo prvo tekmovanje na prenovljeni letalnici, ki sedaj velja za največjo na svetu. Planica se tako...

GG Plus / četrtek, 17. februar 2011 / 07:00

Festival zimskih športov

Petnajstega Šolskega pokljuškega maratona se je udeležilo kar 1741 mladih. Skoraj petsto jih je teklo na smučeh na najkrajši razdalji.

GG Plus / četrtek, 17. februar 2011 / 07:00

Vrtenje pedal na mestu

Dvoransko statično kolesarjenje je v pravem razmahu. Po vseh dvoranah oziroma centrih, ki ponujajo tovrstno vadbo, boste težko našli prosto kolo, če si ga ne boste vnaprej rezervirali.

GG Plus / četrtek, 17. februar 2011 / 07:00

Najhitrejši "malar"

Aleš Udovič je eden najbolj poznanih gorenjskih rekreativcev. Dvakratni zmagovalec Franje si najbolj želi zmage na jeklenih.

GG Plus / četrtek, 17. februar 2011 / 07:00

Flander se vrača

Po poškodbi na svetovnem prvenstvu je pretekli teden že treniral na snegu. Jutri odpotuje na tekmo v Kanado, medtem pa bo med zimskimi počitnicami v okviru njegove športne akademije potekal tečaj desk...