Podrobnosti reševalne akcije na Kredarici so danes predstavili (z leve) gorski reševalec – zdravnik Primož Trunk, pilot policije Primož Škufca, vodja reševanja Iztok Arnol, Miha Primc iz Gorske reševalne zveze in pilot Slovenske vojske Jernej Ramovš. / Foto: Gorazd Kavčič

Strela pohodnike razmetala po skalovju

Včerajšnja množična nesreča na Triglavu, ko se je v več zaporednih udarih strele poškodovalo osemnajst pohodnikov, bi se lahko končala precej slabše, kot se je, je poudaril vodja reševanja Iztok Arnol iz Gorske reševalne službe Mojstrana.

Mojstrana – »Na koncu je bil to zelo srečen dan. Skoraj neverjetno je, da ni bil nihče mrtev,« je danes po končani reševalni akciji na Triglavu, kjer se je v treh zaporednih udarih strele poškodovalo osemnajst pohodnikov, od tega dva huje, povedal vodja reševalne akcije Iztok Arnol iz Gorske reševalne službe Mojstrana. Potem ko jim je že včeraj kljub slabemu vremenu v ljubljanski klinični center uspelo s helikopterjem Letalske policijske enote pripeljati najhuje poškodovana, so danes zjutraj tja in v jeseniško bolnišnico prepeljali še preostalih šestnajst poškodovanih pohodnikov. Ti so sicer ob zdravniškem nadzoru prenočili v domu na Kredarici.

Včeraj med 14.45 in 14.50 je v več manjših skupin pohodnikov, ki so se med vračanjem s Triglava na Mali Triglav združili v večjo skupino, večkrat udarila strela. Po poročanju policije je v vsaj dveh primerih šlo za direkten udar strele v človeka, v eno pohodnico pa naj bi strela udarila celo dvakrat. Udari strele so pohodnike razmetali po skalovju, pri tem sta se dva huje poškodovala, šestnajst pa lažje. Trije so obležali nezavestni. Dva poškodovana sta tujca, preostali pa slovenski državljani. Med udeleženci ni bilo otrok, so pa bili sami mladi, je razložil Arnol.

Takoj po udaru strele so pohodniki, med katerimi sta nastali panika in zmeda, sami poklicali pomoč na 112. Po Arnolovih besedah so bile začetne informacije konfuzne, ni se natančno vedelo, koliko je poškodovanih. Takoj so aktivirali gorske reševalce iz Mojstrane in dežurno ekipo za reševanje v gorah s posadko helikopterja Letalske policijske enote na Brniku, ki pa zaradi nevihte, ki je divjala na Triglavu, ni mogla takoj poleteti. Kasneje jim je uspelo »ujeti« okno, da so prileteli na Kredarico.

Vmes so dodatno aktivirali še gorske reševalce iz Kranjske Gore, Rateč, Jesenic in Bohinja ter helikopter Slovenske vojske, s katerim so sprva tri gorske reševalce pripeljali do Konjskega sedla (višje zaradi megle ni šlo), ki je bilo tik pod bazo oblakov. Kasneje so tja prepeljali še štiri reševalce, je razložil pilot Slovenske vojske Jernej Ramovš. S Konjskega sedla so potem reševalci peš nadaljevali pot do kraja nesreče.

Po besedah pilota policijskega helikopterja Primoža Škufce je zaradi vse slabšega vremena, zlasti megle, že kazalo, da bodo vsi prenočili na Kredarici, ko se je še pred večerom ozračje toliko umirilo, da so najhuje poškodovana pohodnika lahko prepeljali v ljubljanski klinični center.

Danes so želeli že navsezgodaj zjutraj, ob 4.30, nadaljevati helikopterske prevoze poškodovanih in tudi gorskih reševalcev v dolino, a jim je znova zagodla nevihta na Triglavu. Tako so na Kredarico poleteli šele ob 5.35, ko se je nevihta umaknila, akcijo pa so zaključili okoli 9. ure.

Po besedah gorskega reševalca – zdravnika Primoža Trunka so bili vsi poškodovani na srečo stabilni. Večina je imela prizadet živčni sistem z izraženim mravljinčenjem po različnih delih telesa, nekaj je bilo tudi opeklinskih ran, ki jih je povzročil električni tok ob vstopu v telo in izstopu iz njega. Kot je še dejal, se sicer pri udaru strele najbolj bojijo motenj srčnega ritma, saj je tedaj pogosto potrebno tudi oživljanje.

Miha Primc, podpredsednik Gorske reševalne zveze Slovenije, je opozoril na veliko previdnost pri obisku gora. »V poletnem času je v popoldanskem času velika verjetnost neviht, tako da se odpravimo v gore dovolj zgodaj, izbiramo poti, ki smo jim kos, imamo s seboj topla oblačila in zadostno količino vode ter hrane,« je poudaril. Če pa vas že ujame nevihta v gorah, je treba poiskati zavetje ali se vsaj umakniti z grebenov in od železja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / nedelja, 12. januar 2014 / 07:00

Svet v letu 2013

V začetku novega leta poglejmo, kaj se je po svetu zgodilo v minulem. Kateri dogodki in ljudje so leto najbolj zaznamovali? Povzemamo tudi poznavalski pregled najmočnejših vojska na planetu …

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / četrtek, 17. september 2015 / 13:15

Domovino nosijo v srcu

Na četrtem saboru hrvaške kulture v Sloveniji, ki sta ga pripravila Zveza hrvaških društev v Sloveniji in Hrvaško kulturno društvo Komušina iz Škofje Loke, je svoje kulturne dejavnosti predstavilo dev...

Zanimivosti / četrtek, 17. september 2015 / 12:44

Šport daje moč

Tudi med športniki invalidi velja, da je važno sodelovati, ne zmagati, a na sobotnem atletskem tekmovanju paraplegikov je bilo sicer izjemno prijateljsko vzdušje natančno tako kot na vseh...

Naklo / četrtek, 17. september 2015 / 12:33

Zgodovina naroda na častnem mestu, tudi v učbenikih

V Strahinju je potekala spominska proslava ob obletnici strašanskega pokola več kot dvajsetih pratizanov.

Razvedrilo / četrtek, 17. september 2015 / 12:30

Babica pri štiridesetih

Šlo je za pravo sosedsko zasedo, ki jo je organiziral oče Nataše Jerše.

Kronika / četrtek, 17. september 2015 / 12:28

Tat v podzemni garaži

Domžale – Domžalski policisti so v petek popoldne obravnavali primer drzne tatvine v podzemni garaži stanovanjskega bloka v Domžalah.