Kaj določa novi pravilnik o začasnih objektih
V prvih junijskih dneh je na podlagi novega gradbenega zakona začel veljati nov pravilnik o začasnih objektih, ki določa podrobnejše pogoje za postavitev začasnih sezonskih, začasnih nujnih in začasnih skladiščnih objektov.
Začasni sezonski objekti so namenjeni prireditvam in sezonski ponudbi. Med objekte, ki so namenjeni prireditvam, sodijo montažni oder, montažni pokrit prireditveni prostor, montažne tribune za gledalce in montažni objekti za gostinsko ponudbo, te objekte je dovoljeno postaviti le za čas prireditve. Med objekte, ki so namenjeni sezonski ponudbi, uvrščajo montažne gostinske objekte ter montažne objekte za športno, turistično, trgovsko in storitveno dejavnost, takšni objekti lahko stojijo največ šest mesecev v istem koledarskem letu.
Začasne nujne objekte je dovoljeno postaviti ob naravnih in drugih nesrečah ter v primeru višje sile. Dovoljeno jih je postaviti za čas, ki ga določi vlada ali občinski svet, vendar najdlje za tri leta.
Začasni skladiščni objekti so objekti, namenjeni skladiščenju nenevarnih snovi, ter sanitarni objekti. Pogoj je, da je zemljišče, na katerem stoji objekt, v območju proizvodnih in gospodarskih dejavnosti ali prometne in druge gospodarske javne infrastrukture in da je del gradbene parcele obstoječih proizvodnih in skladiščnih objektov, v katerih investitor že izvaja dejavnost. Če gradbena parcela obstoječemu objektu še ni določena, se za to do 1. januarja 2025 štejeta zemljišče pod obstoječim objektom in zemljišče ob objektu, ki je trajno namenjeno rabi tega objekta. Na isto gradbeno parcelo obstoječega proizvodnega ali skladiščnega objekta je dovoljeno postaviti začasni skladiščni objekt le enkrat in ne več kot za tri leta, visok je lahko največ deset metrov in ima lahko do tisoč kvadratnih metrov bruto tlorisne površine. Elementi objekta ne smejo biti izdelani iz betona, razen sider in talnih uteži.