Zaščita tudi za dobro ceno
Na letošnjem mednarodnem testu so potrošniške organizacije preizkusile trinajst izdelkov za zaščito pred soncem, ki so na voljo tudi v slovenskih (spletnih) trgovinah.
»Vodoodpornost sredstev za zaščito pred soncem, označena je na vseh tokrat preizkušenih vzorcih, ni zagotovilo, da se lahko brezskrbno kopamo. Ta trditev zgolj pomeni, da zaščita ne upade za več kot polovico po dvakratnem dvajsetminutnem stiku z vodo.«
Veliko izdelkov je zelo dobrih, a našli so tudi nekaj izjem. »Razočaranje je ekološka kozmetika, saj kar trije izdelki s certifikatom za ekološko kozmetiko testa niso opravili, med njimi tudi izdelek slovenskega proizvajalca, čeprav vsi sodijo med dražje izdelke na testu. Izdelki niso zagotovili niti osnovne zaščite pred UVB sevanjem. To je zagotovo negativna informacija, saj potrošniki ne bi smeli biti postavljeni pred izbiro, ali bodo izbrali okolju prijaznejši ali učinkovit izdelek,« navajajo v Zvezi potrošnikov Slovenije. Kot dodajajo, pa je pozitivno, da so na trgu številni izdelki, ki ponujajo odlično zaščito za prijazno ceno. »Pri nanosu ne smemo varčevati, zato je nakup dobrega in poceni izdelka lahko tudi pomemben prispevek k zmanjšanju obremenitve družinskega proračuna.«
Da bi kožo zaščitili s tako visokim faktorjem, kot je zapisano na embalaži, bi morala oseba, visoka 1,80 metra, porabiti približno 40 mililitrov izdelka za celo telo, kar je približno tri zvrhane jedilne žlice. »To pomeni, da 200-mililitrska krema zadostuje največ za pet dni, saj se po kopanju, brisanju in znojenju zaščita zmanjša (ali izgubi), zato je treba kremo nanesti znova. Za 14-dnevne počitnice na plaži to pomeni vsaj tri pakiranja na osebo.«
Pri Zvezi potrošnikov Slovenije svetujejo, da bodite previdni pri nanašanju izdelkov v pršilu, saj hitro pride do težav pri nanosu zaradi neenakomerne porazdelitve in premajhne količine, zato svetujejo, da kožo napršite, izdelek dobro porazdelite po koži tudi z rokami in počakate, da se posuši. Nato postopek ponovite. Pri pršilih je lahko težava tudi v tem, da v embalaži ostane veliko neporabljenega izdelka (tudi do ene petine). Da boste lahko izdelek res porabili do konca, boste morali embalažo prerezati.
Na testu so dodatno pozornost namenili pregledu sestavin. Tako so v enem izmed testiranih izdelkov odkrili in izmerili večjo koncentracijo kemikalije benzofenon, v kozmetičnih izdelkih je največkrat kot posledica ne dovolj prečiščenih surovin, neustreznega in dolgotrajnega skladiščenja, lahko pa nastane tudi kot stranski produkt pri razpadu UV filtra oktokrilen, v drugem pa (sicer dovoljen) UV filter homosalat, za katerega pa potrošniške organizacije menijo, da obstaja sum, da sodi med kemikalije, ki motijo delovanje hormonskega sistema. »Kdor je zaskrbljen zaradi sestavin, ki sicer poskrbijo, da so sredstva za zaščito pred soncem učinkovita, naj predvsem poskrbi za boljšo zaščito z ustreznimi oblačili in pokrivalom. Kljub zadrževanju v senci je treba sredstvo za zaščito pred soncem vseeno nanesti na nepokrite dele kože – a bistveno manj oziroma z nižjim faktorjem zaščite in manj agresivnim filtrom, kot če bi ves dan preživeli na soncu.«
Ali lahko koža zdravo porjavi? »Ne. Porjavitev je (samo)zaščitna reakcija kože. Tudi če koža ni opečena, je lahko poškodovana. Sončne opekline niso potrebne za razvoj kožnega raka,« še opozarjajo v Zvezi potrošnikov Slovenije.
Na spletni strani Zveze potrošnikov Slovenije so objavljeni aktualni rezultati testa izdelkov za zaščito pred soncem.