Kovaški šmaren v Kropi
Pretekli konec tedna je bila Kropa spet v znamenju Kovaškega šmarna. Na prireditvi so tudi letos strnili kulturne, športne, zabavne in družabne dogodke, povezane z razvojem železarske obrti in industrije v kraju. Tokrat še slovesnost ob obletnici Kovaškega muzeja.
Kropa – »Kropa je bila stoletja rudarsko, oglarsko, fužinarsko, žebljarsko in tovorniško naselje. Življenje je bilo težko, delavnik je bil dolg, trajal je do 16 ur na dan. Zaslužek je bil slab in z njim se je težko preživelo. Leta 1705 so s pomočjo čudeža ljudje dobili upanje, da bo enkrat le bolje. Tega leta je sedem dečkov našlo podobico Marije milostljivega srca in ji postavilo oltarček. Pozneje so na tem mestu zgradili cerkev sv. Matere Božje, ki ji Kroparji rečemo Kapelca. Dan njene posvetitve, 2. julij 1729, je postal praznik kroparskih delavcev – kovaški šmaren,« ozadje praznika, ki so ga v sodobni obliki tokrat zaznamovali že 27. leto, pojasnjuje predsednica Turističnega društva Kropa Metka Kavčič.
Tudi letos so na prireditvi strnili kulturne, etnološke, športne in družabne dogodke, povezane z razvojem železarske obrti in industrije v kraju. Kuhali so oglje, na Jelovici nabrano rudo talili v kovno železo, kovali žeblje in umetniške izdelke, v gostilnah so kuhali stare kroparske jedi. Življenje Kroparjev nekdaj so obiskovalci lahko spoznavali v Kovaškem muzeju, v vigenjcu Vice in muzejski hiši Fovšaritnica.
Program, ki ga je v sodelovanju s številnimi društvi in posamezniki osnovalo Turistično društvo Kropa, se je začel že v petek s kuhanjem oglja in postavljanjem peči za taljenje železove rude ter večerno slovesnostjo, ki je bila z uprizoritvijo predstave Analfabet u Krop v dvorani kulturnega doma tudi zaključek letošnjega Festivala gledališča Kropa. Osrednje dogajanje se je v soboto začelo z jutranjo mašo pri Kapelci; tudi v bližnji Mežnariji je bilo ves dan živahno.
Nato so vrata odprle vse kulturno-zgodovinske ustanove v kraju, tudi Kovaški muzej, kjer so prav v okviru Kovaškega šmarna odprli razstavo, s katero zaznamujejo 70-letnico muzeja. V središču Krope in v Gosposki gasi je bil obiskovalcem in domačinom ves dan na voljo pester program delavnic za otroke in odrasle, v tovarni Uko pa prikaz umetniškega kovanja. Na ogled so bili izdelki mojstrov domačih obrti, malo čez poldne pa tudi kovaška malica, »fržolovc« in »sladkuljce«, gledališka skupina KD Kropa je uprizarjala slike iz pravljice Škratek Kovaček in kroparski zmaj.
Prireditev se je zaključila s poznopopoldanskim nastopom Pihalnega orkestra Lesce in družabnim srečanjem.