Povrniti zaupanje v policijo
Temelji medsebojnega zaupanja med policijo in državljani so bili v zadnjem obdobju načeti, je na osrednji slovesnosti ob dnevu policije poudaril začasni šef slovenske policije Boštjan Lindav.
Ljubljana – Na Kongresnem trgu v Ljubljani so v ponedeljek s slavnostnim koncertom Policijskega orkestra zaznamovali dan policije (27. junij), ko se spominjamo osamosvojitvenih dogodkov leta 1991, v katerih so dejavno sodelovali tudi tedanji slovenski miličniki. »Takrat je tesno sodelovanje miličnikov in civilnega prebivalstva omogočilo, da imamo danes neodvisno državo. Slovenska milica je postala zaveznica naroda, postavljeni so bili temelji medsebojnega zaupanja. Z današnjo proslavo želimo spomniti na povezanost in sodelovanje iz tistega obdobja, hkrati pa sporočiti, da se zavedamo, da so bili prav temelji medsebojnega zaupanja v zadnjem obdobju načeti,« je dejal v. d. generalnega direktorja policije Boštjan Lindav.
»Za nami je epidemija, pri čemer je bila policija soočena z novimi specifičnimi nalogami in pristojnostmi. Nekatere med ljudmi, upravičeno in razumljivo, niso bile pozitivno sprejete. Policistke in policisti smo morali ob velikih obremenitvah, velikokrat na robu lastnih zmogljivosti, izvrševati tudi ukrepe, s katerimi se marsikdaj nismo strinjali. Po eni strani smo postali strelovod za jezo ljudi, po drugi pa tarča kritik, diskreditacij in sankcij, če smo si upali izraziti dvom v smiselnost svojega početja. Nekateri ukrepi niso bili sorazmerni. Pri njihovem prepoznavanju je pomembno vlogo odigrala civilna družba, za kar se ji moramo zahvaliti. Za nekatere ukrepe pa se je že izkazalo, da niso bili niti zakoniti niti v skladu z ustavo. Neodvisnost policije je bila resno ogrožena. To je vodilo v stopnjevanje nezadovoljstva in posledično do padca zaupanja v policijo,« je tudi povedal Lindav in dodal: »Več kot osem tisoč nas je in verjamem, da bomo storili vse, da povrnemo zaupanje v policijo ter da bo policija ponovno postala zaveznica naroda. Morda bosta povezanost in sodelovanje policije in državljanov še močnejša kot prej. Vsi imamo namreč skupen interes. To je varnost, od katere je odvisna kakovost naših življenj.«
»Politika je prevečkrat in načrtno teptala stroko, profesionalnost in policijsko znanje. To se ne sme več zgoditi, politika ne sme nikoli več nadvladati policije ali je zlorabiti kot orodje za dosego svojih ozkoglednih ciljev. Zaupanje javnosti bomo gradili postopoma, dan za dnem: z zakonitostjo, strokovnostjo, načelnostjo, humanostjo in solidarnostjo. Vedno pa iskreno do ljudi,« pa je v svojem govoru poudarila notranja ministrica Tatjana Bobnar.
Ob tej priložnosti so podelili tudi najvišja priznanja policije. Zlati znak policije za sodelovanje sta prejela Rok Cvetko, predsednik Policijskega sindikata Slovenije, in Kristjan Mlekuš, predsednik Sindikata policistov Slovenije, veliki ščit policije z zlato zvezdo pa Rudi Ivančič, zadnjih 15 let pomočnik direktorja Policijske uprave Ljubljana.
V ponedeljek je delegacija policije in notranjega ministrstva tudi položila vence k Pomniku padlim v vojni za Slovenijo 1991 na Novih Žalah v Ljubljani ter k spominskima obeležjema v Parku spomina v Tacnu v Ljubljani.