Previdno pri uporabi telefona zunaj držav EU

Telefoniranje v državah zunaj Evropske unije je lahko zelo drago.

Državljani Evropske unije (EU) smo zdaj že kar navajeni, da z mobilnim telefonom v drugi državi EU komuniciramo na praktično enak način in z enakimi stroški kot doma. Nekaj manjših omejitev je le pri prenosu podatkov, kjer je preseganje zakupljene količine treba dodatno plačati, a tudi to ni drago – vsaj ne v primerjavi s cenami v državah zunaj Evropske unije, kjer so stroški uporabe mobilnega telefona še naprej zelo visoki. »Cena prenosa podatkov je lahko tudi pettisočkrat višja kot v Evropski uniji,« ugotavljajo v Zvezi potrošnikov Slovenije, kjer potrošnikom svetujejo, da ob potovanju v katerokoli državo zunaj Evropske unije pravočasno izključijo prenos podatkov, torej že pred vkrcanjem v letalo oziroma vsaj nekaj deset kilometrov pred mejo, če potujejo z vlakom, avtobusom ali avtomobilom. Le tako se bodo lahko izognili strošku v višini 61 evrov, kar je največ, kar lahko zaračuna operater za prenos podatkov med gostovanjem zunaj EU. Kot pojasnjuje Boštjan Okorn iz Zveze potrošnikov Slovenije, je v ta strošek zajetih zgolj od pet do sedem megabajtov prenesenih podatkov. Za primerjavo: v EU bi za ta denar lahko prenesli dvajset gigabajtov podatkov.

»Telefonirajte le po podatkovnih omrežjih,« svetujejo v Zvezi potrošnikov Slovenije in poudarjajo, da s podatkovnimi omrežji ne mislijo mobilnih omrežij, pač pa omrežja Wi-Fi. Potrošniki naj se izogibajo odprtim javnim omrežjem, za telefoniranje naj uporabijo znane aplikacije, kot sta WhatsUp in Skype. Običajni klici po domačem mobilnem omrežju so dragi in stanejo nekaj evrov za vsako minuto, plačati pa je treba tudi dohodne klice, nekje do dva evra na minuto.

Eno samo poslano kratko SMS-sporočilo lahko stane tudi 75 centov, pri tem pa velja, da je treba toliko plačati za vsakih 140 znakov. Daljša sporočila telefoni pretvorijo v večpredstavno sporočilo (MMS), kar pomeni, da je k ceni treba prišteti še prenos podatkov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Rekreacija / torek, 3. julij 2018 / 09:29

Bojišče prve svetovne vojne

Mrzli vrh (1359 n. m.) – Letos obeležujemo stoto obletnico konca prve svetovne vojne. Obisk hriba nad Tolminom, kjer je potekalo bojišče v tej krvavi noriji.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / četrtek, 25. november 2010 / 07:00

Z nasmehom je dan lepši

Društvo Sožitje Kranj je organiziralo veliki dobrodelni koncert Ohranimo nasmeh, v Dupljah pa je potekala tradicionalna prireditev Vesela jesen.

Zanimivosti / četrtek, 25. november 2010 / 07:00

Upokojenci razstavili svoje izdelke

Kranj - Minuli konec tedna so v Domu upokojencev Kranj znova pripravili tradicionalno razstavo ročnih del, ki so si jo z zanimanjem ogledovali tako stanovalci kot obiskovalci. »N...

Radovljica / četrtek, 25. november 2010 / 07:00

Leški zmaj že buri duhove

Lesce - V krožišče Hraške ceste in glavne ceste v Lescah so pred dnevi postavili veliko kovinsko skulpturo zmaja, ki sta jo občini podarila Eka in Tomaž Kristan z Zgornjega Otoka...

Zanimivosti / četrtek, 25. november 2010 / 07:00

Priznanja MEPI za kamniške dijake

Kamnik - Na Srednješolskem centru Rudolfa Maistra Kamnik so podelili bronasta priznanja MEPI svojim dijakom Gimnazije in Srednje ekonomske šole. Temu mednarodnemu programu, ki sp...

Gospodarstvo / četrtek, 25. november 2010 / 07:00

Krizo najbolj občutijo v maloprodaji

V Kmetijski zadrugi Cerklje posledice gospodarske krize še najbolj občutijo v maloprodaji, ki je letos za pet odstotkov manjša od lanske.