Ženske v naravovarstvu
Zakaj so ženske aktivnejše, ko gre za zaščito narave? Na to in podobna vprašanja so odgovarjali sodelujoči na okrogli mizi v Mengšu.
Mengeš – V športnem parku v Mengšu je pred dnevi potekal celodnevni dogodek EkoReka, ki so ga v sodelovanju z različnimi društvi in posamezniki pripravili Zavod Revivo HD&H ter AIA – Mladinski center Mengeš.
Skozi celoten dan so potekale različne delavnice in aktivnosti tako za otroke kot odrasle. Tako so obiskovalci lahko pobližje spoznali rečne živali v bližnji reki Pšati, si delili recepte in izmenjali oblačila, se sprehodili skozi galerijo na prostem, pozno popoldne pa so prisluhnili tudi okrogli mizi, na kateri so udeleženci razpravljali o vlogi žensk pri ohranjanju narave. Na vprašanja povezovalca Damjana Habeta sta odgovarjali okoljevarstvenici Nevenka Lukić Rojšek z WWF Adria (World Wide Fund for Nature) in Martina Zupan z GWP Slovenija (Global Water Partnership), Damijan Denac z Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS), pravnica ter nekdanja poslanka Tina Heferle in župan Občine Mengeš Franc Jerič.
»Opažam, da je žensk več na tistih področjih, kjer je treba nekaj storiti za zaščito narave, ko pa pridemo do politične ravni, kjer lahko kaj ukreneš, se stvari obrnejo, tam je več moških,« je povedala Martina Zupan, s katero se je strinjala Nevenka Lukić Rojšek. »Ženske smo v naravovarstvu zelo aktivne. Tudi na ravni Evropske komisije se pripravlja študija, zakaj je tako. Tudi ko pride do demonstracij, ženske igramo aktivnejšo vlogo,« je dejala in ob tem naštela nekaj primerov, ko so ženske preprečile posege v naravo.
Tina Heferle je opozorila, da se tudi v politiki zastopanost žensk povečuje, o čemer priča tudi zadnji sestav državnega zbora. Sicer pa sama svojega spola v politiki ni občutila kot oviro, prej kot prednost: »Ženske na vseh področjih prinašamo dodano vrednost, pogled, ki ga moški morda ne premorejo.«
Kot je dejal Damijan Denac, je med zaposlenimi na DOPPS več žensk kot moških, a sistematično enakomerni zastopanosti spolov ne posvečajo veliko pozornosti: »Pri nas so dobrodošli vsi, tako ženske kot moški. V organizaciji ni dobro, če prevladuje le moški ali ženski princip, potrebujemo oboje.« Podobno je dejal tudi Jerič. »Če bi danes iskal sodelavca v občinski upravi in bi izbiral med moškim in žensko, bi izbral kompetentno osebo.«
Tudi v okoljskih organizacijah bolj kot spolu posvečajo pozornost sposobnostim, ki so potrebne za zaščito narave. V času vse večjih okoljskih izzivov – ne nazadnje je le nekaj dni pred dogodkom tudi v Pšati zaradi onesnaženja ponovno poginilo veliko število rib – si okoljevarstveniki želijo predvsem ozavestiti ljudi o pomenu varovanja okolja.
»Živimo na kredit in ne moremo več nadaljevati na ta način,« je dejal Denac, Zupanova pa je dodala: »Družba vidi le profit, a se bomo morali prilagoditi, ker tako ne bo šlo več dalje. Sem optimistična.«
Celodnevno dogajanje so sklenili z ogledom dokumentarnega filma Roka Rozmana in Rožleta Bregarja Ena za reko: Zgodba Save.