Jurij Vincenc Pezdič in agnosticizem

Na Gorenjskem v deželi Kranjski (95)

Zaradi preveč samosvojih pogledov na vero so bili včasih duhovniki tudi »odrinjeni na stran«. Med njimi je posebno zanimiv teolog Jurij Vincenc Pezdič (tudi Pesdizh), ki se je rodil 13. aprila 1750 v Radovljici. V Salzburgu je študiral bogoslovje in civilno pravo. Leta 1776 je bil posvečen, nato pa je služboval po Kranjskem in Štajerskem. Kljub govorniškim in drugim sposobnostim zaradi »nezglednega« življenja ni dobil samostojne župnije. Njegovo stališče je namreč v praksi pomenilo agnosticizem.

V polemični razpravi, objavljeni leta 1773 v Salzburgu, je Pezdič zagovarjal probabilizem, to je skeptičen (dvomeč) način mišljenja, da ni nikakršnega zanesljivega in dokončnega védenja, ker vsako védenje vsebuje določeno stopnjo verjetnosti. To je stališče agnosticizma. Gre za filozofski nauk, da se je dovoljeno ravnati po resno utemeljenem mnenju, čeprav je nasprotno mnenje bolj verjetno. Agnosticizem je filozofsko stališče, da je resničnost nekaterih trditev, zlasti teoloških trditev o obstoju boga, bogov ali božanstev, bodisi neznana bodisi je sploh ni mogoče poznati. Agnosticizem je enako zadržan tudi do ateizma, to je trditve o neobstoju boga.

Na splošno za agnosticizem velja, da ne pristaja na absolutne resnice in trenutno znanstveno nedokazljive trditve, kar pa ne pomeni, da ne dopušča možnosti, da se te trditve v prihodnosti izkažejo za pravilne. Agnosticizem je nasproten dogmatičnemu prepričanju o obstoju boga in je po drugi strani tudi nasprotje materialistični tezi o zanesljivih spoznanjih o materialnem svetu.

Izraz agnosticizem in soroden izraz agnostik je leta 1869 skoval angleški biolog, Darwinov prijatelj in njegov goreči zagovornik ter popularizator znanosti Thomas Henry Huxley. V širšem pomenu se uporablja za tiste, ki so neprepričani ali pa nezavezani glede verskih resnic, denimo o obstoju božanskega.

V pozitivnem smislu je agnosticizem stališče, da je treba pri znanstvenem raziskovanju poslušati samo glas razuma, medtem ko v negativnem smislu pomeni omejevanje zanesljivega spoznanja samo na tisto, kar je pozitivno dano v čutni zaznavi in kar se lahko empirično preveri.

V najširšem smislu je agnosticizem torej celotni empirizem in pozitivizem, kamor sodijo znanstveniki, kot so August Comte, Charles Darwin, Herbert Spencer in mnogi drugi. Lahko vključuje sodobno logiko, katere predstavnik je med drugim tudi Wittgenstein, saj zavrača vsako metafiziko in se opira na trenutno znanstveno preverljive temelje.

Zanimivi Gorenjci in dogodki tedna iz dežele Kranjske:

10. 4. 1004 je kancler Egilbert overovil listino, s katero je gospod Henrik, kralj po milosti božji, podaril sabionskemu škofu Albuinu posestvo Bled.

V Cerkljah na Gorenjskem se je 10. 4. 1825 rodil duhovnik in šolnik Janez Globočnik. V letih 1848–1861 je bil ravnatelj in katehet glavne šole v Kranju.

Na Sovodnju se je 12. 4. 1821 rodil kipar Franc Ksaver Zajec. Bil je prvi slovenski akademsko šolani kipar. V letih 1847–1848 je bil na akademiji na Dunaju, 1851–1852 v Münchnu.

V Grgarju se je 14. 4. 1913 rodil pesnik, dramatik, pripovednik, prevajalec in kritik Matej Bor (pravo ime Vladimir Pavšič). Po vojni je živel v Radovljici.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / ponedeljek, 4. april 2022 / 12:13

Delo v gostinstvu in turizmu je lahko v zadovoljstvo

Pomanjkanju delavcev na področju gostinstva in turizma je v zadnjih dveh letih svoje dodala še epidemija. Številni so odšli iz panoge in se zaposlili v proizvodnji, mnogi so nove priložnosti poiskali...

Objavljeno na isti dan


Kranj / sobota, 11. julij 2015 / 10:20

Orjaški dežen ob kranjskem pokopališču?

Kranj – V sredo zjutraj je občanka ob potki ob kranjskem pokopališču na Planini opazila rastlino, ki bi po njenem mnenju lahko bila invazivna tujerodna rastlinska vrsta orjaški dežen, ki je zelo ne...

Kronika / sobota, 11. julij 2015 / 10:19

V potoku našli žensko truplo

Žiri – V potoku na koncu Jezerske ulice v Žireh je v sredo okoli 6. ure zjutraj krajan naletel na mrtvo 75-letno kolesarko iz Žirov. Policisti še ugotavljajo okoliščine, odrejena je tudi obdukcija....

Nasveti / sobota, 11. julij 2015 / 10:19

Adrenalin nad Jezerskim

Ferata Češka koča (1542 m) – Priznam, da me je mikala, odkar so jo odprli oktobra 2014. In vsaka stvar pride, ko je čas pravi. Popoldanski užitek med samimi dvatisočaki.

Nasveti / sobota, 11. julij 2015 / 10:15

Šurlice

To ni nekaj gomazečega, pač pa užitnega, doma v Kvarnerju, predvsem na otoku Krku. Šurlice so doma pripravljene testenine, za katere potrebujemo pletilke, pravzaprav eno, malo bolj debelo, ali pa p...

Gospodarstvo / sobota, 11. julij 2015 / 10:15

Napoved je treba vložiti do 31. julija

Kranj – Davčni zavezanci, ki do 15. junija niso prejeli informativnega izračuna dohodnine za leto 2014, a so lani imeli obdavčljive dohodke, morajo najkasneje do 31. julija sami vložiti napoved za...