Še bližje pametnemu mestu
Mestna občina Kranj in T-2 sta sklenila pogodbo za vzpostavitev digitalne platforme. »Kranj bi radi postavili na mesto vodilnih pametnih mest v Sloveniji,« pravi župan Matjaž Rakovec.
Kranj – Mestna občina Kranj (MOK) je s podpisom pogodbe z družbo T-2 za vzpostavitev digitalne platforme naredila še korak bližje k digitalni preobrazbi mesta, h kateri se bo še dodatno zavezala s skorajšnjim podpisom pogodbe v okviru misije Evropske unije stotih podnebno nevtralnih in pametnih mest do leta 2030. Kot sta ob podpisu pogodbe poudarila kranjski župan Matjaž Rakovec in predsednik poslovodstva T-2 Jure Valjavec, MOK s tem postaja prva v državi, ki uvaja digitalno platformo v najširšem obsegu. Podpisana triletna pogodba je vredna skoraj pol milijona evrov.
»Kranj je vodilno mesto v Sloveniji prav zaradi podpisa te pogodbe,« je poudaril Rakovec. »Digitalna platforma bo omogočala podporo delovanju in upravljanju mesta. Bistveno je, da se bodo zbirali in obdelovali vsi ključni podatki, ki bodo omogočali boljše življenje v MOK, da bomo izboljšali kvaliteto bivanja,« je dodal. Kot je še dejal, bo v digitalno platformo integriran tudi uspešen pilotni projekt Pametna Mlaka, s katerim so merili in prikazovali realne podatke o prometu, hrupu, onesnaženosti zraka, porabi električne energije ...
Valjavec je pojasnil, da je digitalna platforma nastala v podjetju T-2 in je plod slovenskega znanja. »Je enostavna, uporabniku prilagojena in prijazna, kar je prvi pogoj za dobro uporabniško izkušnjo.« Po njegovih besedah je ključno, da bo uporaba njihove platforme občanom izboljšala kvaliteto življenja in informiranost, občini pa omogočila učinkovitejše poslovanje, boljšo komunikacijo z občani, predvsem pa prepoznavanje potreb občanov in obiskovalcev mesta. Kranj ima tudi priložnost, da postane referenčni model za vzpostavitev pametnega mesta, na ta način pa postane promotor in mentor pri vzpostavitvi pametnih mest ne samo v gorenjski regiji, ampak v vsej Sloveniji, je dejal.
Gašper Žerovnik, vodja oddelka za digitalne transformacije v T-2, je razložil, da bo platforma povezala že obstoječe rešitve, aplikacije v Kranju na enem mestu in jih tako ustvarila lahko dostopne za uporabnike, občini pa omogočila lažji pregled nad vsem. »Pričakujem, da bodo prve storitve na voljo v pol leta,« je napovedal. Platforma je zasnovana odprto, zato pričakujejo, da bodo vanjo vključene tudi rešitve oziroma storitve, ki trenutno še ne obstajajo.