Tomaž, Lojzka, Stane in Mojca Paulus / Foto: arhiv družine Paulus

Družina z najdaljšo tradicijo

Med družinami z najdaljšo tradicijo avtoservisiranja pri nas so tudi Paulusovi iz Škofje Loke. Prva delavnica, ki se je do danes razvila v sodoben avtoservis, ima začetke v letu 1931.

Škofja Loka – Sekcija avtoserviserjev pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije je pred nedavnim v Tehničnem muzeju v Bistri podelila priznanja štirim družinam, ki se v Sloveniji najdlje ukvarjajo s servisiranjem vozil.

Ena med njimi prihaja z Gorenjske. Avtoservis Paulus danes vodi že četrta generacija avtomehanikov v družini, zgodovina delavnice pa sega v čas pred skoraj stoletjem. Leopolda Paulusa, po rodu s češkega mesta Olomouc, je prva svetovna vojna zanesla v Škofjo Loko, kjer je spoznal Francko Čemažar in si z njo tudi ustvaril družino, nato pa 1931 pridobil obrtno dovoljenje in v Škofji Loki odprl prvo mehanično delavnico, v kateri je popravljal vse, kar je bilo povezano z motorji in mehaniko.

Zanimivo 91-letno zgodovino podjetja nam je podrobneje orisal Leopoldov vnuk Stane Paulus, ki je delavnico prevzel po očetu Janezu in predstavlja tretjo generacijo avtomehanikov v družini. Pred leti je vodenje podjetja že prepustil sinu Tomažu, a še vedno pomaga pri delu. »Od mladih nog sem bil vpet v delo v delavnici, tako da niti nisem pomislil, da bi postal karkoli drugega, in mi ni bilo nikoli žal, da sem nadaljeval družinsko tradicijo,« pravi Stane, ki dodaja, da je najbolj ponosen na to, da jim je uspelo preživeti vsa ta leta in do danes zrasti v podjetje, ki strankam ponuja celo paleto storitev, od prodaje do servisiranja.

V delo sta poleg Tomaža in Staneta vključeni tudi Stanetova žena Lojzka in hči Mojca, zaposlujejo pa še tri avtomehanike. Da so družinski člani tudi sodelavci, je lahko včasih težko, a kot pravi Tomaž, ima to tudi svoje prednosti: »Ni vljudnostnih preprek, kar naravnost si povemo, če nas kaj moti.«

Nekdaj je bil večji poudarek na prodaji, danes pa večino prometa ustvarijo s servisiranjem. Na vprašanje, kaj je pomembnejše za uspeh podjetja, tradicija ali kvaliteta, Tomaž odgovarja: »Dolgoletna tradicija je dokaz kvalitetnega dela v preteklosti. Poudarek dajemo zadovoljstvu strank. Nekatere se k nam vračajo že več deset let, v nekaterih primerih avtomobile k nam vozi tudi že druga ali tretja generacija.«

Tako oče kot sin velik pomen pripisujeta znanju. »Včasih so rekli 'uči se, da ti ne bo treba delati', a je pravilneje: 'uči se, da boš znal delati'«, pravi Stane, ki je skozi različna izobraževanja in tečaje pridobil široko strokovno in tudi drugo znanje, potrebno za vodenje podjetja. Po njegovi poti je šel tudi sin Tomaž, ki je poleg osnovne avtomehanične izobrazbe dokončal tudi šolanje za strojnega tehnika in se tudi kasneje še dodatno izobraževal.

Svoje strokovno znanje je večkrat uspešno unovčil na mednarodnih tekmovanjih s področja servisiranja, kjer je posegel tudi po najvišjih mestih v svetovnem merilu. Na Volkswagnovem svetovnem prvenstvu je leta 2015 postal celo ekipni svetovni prvak.

Pa je bilo v preteklosti potrebnega več znanja za popravilo avtomobila ali je zaradi kompleksnosti sodobnih vozil danes to težje? »Predvsem je danes to znanje drugačno. Včasih je moral avtomehanik vedeti stvari, ki jih danes ne znamo več. Digitalizacija je tudi na tem področju veliko spremenila,« odgovarja Tomaž.

Tudi v prihodnje si Paulusovi želijo zmernega razvoja podjetja. »Želimo si izkoristiti potenciale, ki jih imamo. Če bo pokazal željo, pa bomo seveda veseli, če bo družinsko tradicijo nadaljeval tudi sin,« je z načrti za prihodnja leta sklenil Tomaž Paulus.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Avtomobilizem / sreda, 16. maj 2012 / 07:00

Na kratko

Renault: Eden prvih serijskih manjših električnih lahkih dostavnih vozil bo na slovenski trg prišel z zamudo. Kljub velikemu zanimanju za Kangoo Z.E. pri podjetju Renault Nissan...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / torek, 13. september 2016 / 13:45

To pa je ljubezen

Kranj – Narava se včasih prav prijetno poigra – ti dve zaljubljeni jabolki sta zrasli na jablani na vrtu Martina Leskovarja s Kokrice.

Nasveti / torek, 13. september 2016 / 13:40

Predolgo zamolčani!

Leta 1945 so umorili zakonca Hribar. Leta 2010 je Drago Jančar napisal knjigo o zadnjih lastnikih gradu Strmol. Leta 2015 se je predsednik države opravičil za to grozodejstvo. Letos so v Gorenjskem...

Razvedrilo / torek, 13. september 2016 / 13:39

Dvojno slavje pri Žlebedrovih

Mama Angela je minulo soboto praznovala stoletnico, edina hčerka Danica in zet Tone pa zlato poroko, zato bi takšno dvojno praznovanje morda sodilo celo v Guinnessovo knjigo rekordov.

Šport / torek, 13. september 2016 / 13:37

Na derbiju poraz Jeseničanov

Na petkovem prijateljskem derbiju med ekipama HDD SIJ Acroni Jesenice in HDD Telemach Olimpija so slavili Ljubljančani.

Kultura / torek, 13. september 2016 / 13:37

Retorte iz bohinjske livarne

V Muzeju Tomaža Godca v Bohinjski Bistrici so v petek odprli razstavo z naslovom Plavž svete Heme, kot v ustnem izročilu domačinov velja ime za livarno železa, ki je v 17. stoletju delovala pri Nomenj...