Ob dveh izstopajočih grafikah Jeana Vodaina: (od leve) Damjana Fortunat Černilogar, Jana Babšek, Nataša Kovšca in Marko Grego / Foto: Igor Kavčič

Jean je postal »vod an«

V Galeriji Atrij v Tržiču je na ogled razstava grafik in slik slovenskega rojaka Vladimirja Kavčiča (1921–2006), ki je svoj življenjski vek preživel v Franciji in kot umetnik postal Jean Vodaine. Gostuje Tolminski muzej, ki hrani bogato zbirko njegovih del.

Tržič – Zapis v naslovu zahteva razlago. Vladimir Kavčič je bil rojen v Čiginju na Tolminskem, kot trileten otrok pa se je s svojo družino zaradi ekonomskih in političnih razlogov (očeta so silili, naj se pridruži fašistični stranki, če želi obdržati čevljarsko delavnico) preselil v Francijo. Želja njegove mame je bila, naj v tujem svetu postane nekdo. V tolminskem narečju njeni izjavi sledimo od »vod an« do »bad adn«, kar pomeni bodi eden, bodi nekdo. Vladimir je leta 1947 svojo prvo pesniško zbirko podpisal z umetniškim imenom Jean Vodaine, in odtlej naprej je počasi in vztrajno postajal »vod an« – nekdo.

Na razstavi v Galeriji Atrij se torej srečujemo z likovnimi deli, grafikami in slikami Jeana Vodaina. V Tržiču z njimi gostuje Tolminski muzej, kjer so lani ob stoti obletnici umetnikovega rojstva predstavili večjo razstavo z izborom iz del, ki jih je podaril muzeju. »Daroval nam je kar 136 likovnih del, grafik in plakatov, na katere smo v Tolminu zelo ponosni, zato jih tudi z veseljem predstavljamo v Tržiču,« je povedala direktorica Tolminskega muzeja Damjana Fortunat Černilogar, da oba kraja velja povezati tudi, ko gre za Francijo, njih s svojim rojakom, Tržič pa s taboriščniki na Ljubelju in pobratenim francoskim mestom. Direktorica Tržiškega muzeja Jana Babšek ob tem dodaja, da muzeja sodelujeta tudi pri razstavi Čevlji za praznik in vsakdan, ki je ta čas na ogled v Tolminu. Prakso tovrstnih sodelovanj je pozdravil tudi podžupan Nejc Perko, ki je odprl razstavo.

O ustvarjalcu je v daljšem nagovoru spregovorila umetnostna zgodovinarka Nataša Kovšca, tudi avtorica besedila v obsežnem katalogu, ki je izšel ob lanskoletni razstavi. Za aktualno razstavo so izbrali najbolj reprezentativna dela, tako v likovnem kot vsebinskem smislu. »Jean Vodaine je bil vsestranski ustvarjalec, pesnik, tipograf in izdajatelj, ki je v intervjujih vedno poudarjal, da se je vsega, kar je počel v življenju, naučil sam,« je povedala Kovšca. S 14 leti je zaključil le katoliško ljudsko šolo in pozneje opravil mojstrski izpit za čevljarja. Bil je tudi samouk v likovnem ustvarjanju, s katerim se je intenzivneje začel ukvarjati v začetku šestdesetih let z zanimivim razlogom. »Objavljal je literarno revijo Dire (Povedati) in pogosto ni bil zadovoljen z deli, ki so jih za likovno opremo prispevali drugi ustvarjalci, češ bo moral sam poprijeti za delo. Sčasoma je likovna oprema revije prerasla v samostojno grafično snovanje v tehniki linoreza. Izoblikoval je prepoznaven grafični slog z rahlo nazobčanimi linijami in značilnimi pikami oziroma točkami, ki dajejo njegovim delom neko posebno dinamiko,« poudarja likovna kritičarka.

Motive za svoja dela je črpal tako iz lastnega domišljijskega sveta kot tudi iz vsakdanjega življenja, po kvaliteti pa med razstavljenimi deli izstopata zlasti grafiki, dva portreta, podoba matere Marije Mulič in ajdovskega slikarja Vena Pilona. "Vodainovo slikarstvo uvrščamo v krog tistih umetnikov 20. stoletja, ki so bili naklonjeni spontanim izraznim oblikam in so vzore za prehod v abstraktno slikarstvo iskali v umetnosti primitivnih ljudstev. Vodaine je prijateljeval tudi s francoskim slikarjem Jeanom Dubuffetom, ki je ustvarjal v slogu t. i. surove umetnosti oziroma art brut," še dodaja Nataša Kovšca. Izbor del za razstavo, na ogled bo do 23. junija, osem grafik in deset slik, olj oziroma akrilov, je pripravil skrbnik Vodainove zbirke v Tolminskem muzeju kustos Marko Grego.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / četrtek, 23. januar 2014 / 07:00

V spomin: Ana Koritnik (1962–2014)

Nedeljski dopoldan, novega leta dan ... Zakaj toliko telefonskih klicev in sporočil?! Nenavadno za nedeljski dan. Preberem: »Ane ni več!«

Objavljeno na isti dan


Kronika / sreda, 15. junij 2022 / 17:43

Moškega obvladali policijski specialci

Kranj – Policisti so v petek obravnavali grožnjo moškega s samopoškodovanjem v zasebnem prostoru, zato so posredovali policijski pogajalci, specialna enota policije in druge pristojne službe, so sp...

Jesenice / sreda, 15. junij 2022 / 17:37

Filmi pod lipo

Kranjska Gora – Gornjesavski muzej Jesenice to poletje pripravlja filmske večere pod lipo v Liznjekovi domačiji v Kranjski Gori. Program sestavljajo dokumentarni filmi, ki so jih izbrali v...

Železniki / sreda, 15. junij 2022 / 17:35

Letos le prva faza tržnice

Železnikarski občinski svetniki so na zadnji seji minuli četrtek sprejeli prvi rebalans letošnjega občinskega proračuna.

Kranj / sreda, 15. junij 2022 / 17:33

Misija priložnost za Kranj

Evropska komisija je konec aprila na seznam stotih podnebno nevtralnih in pametnih mest do leta 2030 poleg Ljubljane in Velenja uvrstila tudi Kranj. Kaj ta izbor sploh prinaša gorenjski prestolnici?

Slovenija / sreda, 15. junij 2022 / 17:31

Svečano tudi na koroški strani

Trpečih in umrlih graditeljev ljubeljskega predora med drugo svetovno vojno so se spomnili tudi na koroški strani.