Foto: Tina Dokl

Po novem šteje vsako delo

S 1. februarjem so v veljavo stopile spremembe na področju začasnega in občasnega dela dijakov in študentov.

Ena ključnih novosti, ki jih prinašajo spremembe na področju študentskega dela, je ta, da bodo dijaki in študenti, v zameno za plačevanje prispevka za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, upravičeni do pravic iz tega naslova. Po vzoru minimalne plače pa so določili tudi minimalno urno postavko v višini 4,5 evra bruto oziroma 3,8 evra neto.

Nova ureditev študentskega dela je nastala po načelu "vsako delo šteje". Študentsko delo bo tudi v prihodnje potekalo preko študentskih servisov na podlagi napotnice. Od zneska na napotnici se bodo plačevali prispevki za pokojninsko in invalidsko zavarovanje dijaka oziroma študenta v višini 15,5 odstotka. Na znesek na napotnici pa bodo delodajalci plačali prispevek za pokojninsko in invalidsko zavarovanje v višini 8,85 odstotka, prispevek za zdravstveno zavarovanje v višini 6,36 odstotka, prispevek za poškodbe pri delu in poklicne bolezni v višini 0,53 odstotka, koncesijsko dajatev v višini 16 odstotkov (po 1. januarju 2016 9,59 odstotka) in dodatno koncesijsko dajatev v višini dva odstotka. Sredstva iz koncesijske dajatve se bodo tudi v prihodnje namenjala za štipendije, delovanje Študentske organizacije Slovenije in stroške organizacij za posredovanje.

Vključitev študentskega dela v sistem pokojninskega in invalidskega zavarovanja ter zdravstvenega zavarovanja prinaša socialno in ekonomsko varnost vsem, ki to delo opravljajo, hkrati pa primerljivejše obremenitve vseh oblik dela. Posredno pa se pri tem zasleduje tudi načeli medgeneracijske solidarnosti in socialne države, so poudarili pri ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

Študentsko delo bo po novem štelo tudi med priznane delovne izkušnje, so ob tem še dodali v Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS). "To bo dijakom in študentom olajšalo iskanje prve zaposlitve in prehod na trg dela po diplomi," so prepričani v ŠOS. Ob tem pa dodajajo, da se sistem priznavanja delovnih izkušenj šele vzpostavlja, se je pa vlada k temu zavezala s sporazumom s ŠOS.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / četrtek, 24. maj 2007 / 07:00

Lepo je, če te imajo navijači radi

Anžeta Kopitarja vsaj ljubiteljem športa ni treba več predstavljati. Zadnje leto najslavnejši slovenski hokejist, ki ni upihnil še niti dvajset svečk, se je po kratkih počitnicah začel pripravljati na...

Objavljeno na isti dan


Kranj / petek, 25. maj 2007 / 07:00

Kranjski vrtci so najdražji

Zaradi visoke nagrade ravnateljici Kranjskih vrtcev za delovno uspešnost smo naredili primerjavo cen vrtcev v Kranju, na Jesenicah in v Radovljici.

Kranj / petek, 25. maj 2007 / 07:00

Še večja knjižnica

Svetniki so soglašali s povečanjem površine za novo Osrednjo knjižnico Kranj v prostorih Globusa. Odprtje naj bi bilo konec leta 2008.

Splošno / petek, 25. maj 2007 / 07:00

Izjemna udeležba kolesarjev na maratonu Mirka Krakerja

V nedeljo, 20. maja, je potekal že 4. kolesarski maraton Kranj–Jezersko v organizaciji Kolesarskega kluba Sava in Zavoda za turizem Kranj. Lepo vreme je prav gotovo pripomoglo k izjemni udeležbi ko...

Splošno / petek, 25. maj 2007 / 07:00

Študentov je vse manj

Letošnji odziv za vpis na fakultete je bil zanimiv. Podatki so pomembni tako za tiste, ki boste letos postali študentje, kot tudi za tiste, ki se vam to obeta v prihodnjih letih.

Splošno / petek, 25. maj 2007 / 07:00

Slava narodu in Ozari

Akademska folklorna skupina Ozara s Primskovega se je ob 55-letnem jubileju vrnila v čas čitalnic in pripravila Veliko besedo, s plesom, petjem, recitacijo, vznesenimi besedami ...