Foto: Tina Dokl

Po novem šteje vsako delo

S 1. februarjem so v veljavo stopile spremembe na področju začasnega in občasnega dela dijakov in študentov.

Ena ključnih novosti, ki jih prinašajo spremembe na področju študentskega dela, je ta, da bodo dijaki in študenti, v zameno za plačevanje prispevka za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, upravičeni do pravic iz tega naslova. Po vzoru minimalne plače pa so določili tudi minimalno urno postavko v višini 4,5 evra bruto oziroma 3,8 evra neto.

Nova ureditev študentskega dela je nastala po načelu "vsako delo šteje". Študentsko delo bo tudi v prihodnje potekalo preko študentskih servisov na podlagi napotnice. Od zneska na napotnici se bodo plačevali prispevki za pokojninsko in invalidsko zavarovanje dijaka oziroma študenta v višini 15,5 odstotka. Na znesek na napotnici pa bodo delodajalci plačali prispevek za pokojninsko in invalidsko zavarovanje v višini 8,85 odstotka, prispevek za zdravstveno zavarovanje v višini 6,36 odstotka, prispevek za poškodbe pri delu in poklicne bolezni v višini 0,53 odstotka, koncesijsko dajatev v višini 16 odstotkov (po 1. januarju 2016 9,59 odstotka) in dodatno koncesijsko dajatev v višini dva odstotka. Sredstva iz koncesijske dajatve se bodo tudi v prihodnje namenjala za štipendije, delovanje Študentske organizacije Slovenije in stroške organizacij za posredovanje.

Vključitev študentskega dela v sistem pokojninskega in invalidskega zavarovanja ter zdravstvenega zavarovanja prinaša socialno in ekonomsko varnost vsem, ki to delo opravljajo, hkrati pa primerljivejše obremenitve vseh oblik dela. Posredno pa se pri tem zasleduje tudi načeli medgeneracijske solidarnosti in socialne države, so poudarili pri ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

Študentsko delo bo po novem štelo tudi med priznane delovne izkušnje, so ob tem še dodali v Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS). "To bo dijakom in študentom olajšalo iskanje prve zaposlitve in prehod na trg dela po diplomi," so prepričani v ŠOS. Ob tem pa dodajajo, da se sistem priznavanja delovnih izkušenj šele vzpostavlja, se je pa vlada k temu zavezala s sporazumom s ŠOS.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / četrtek, 2. februar 2017 / 13:22

Ropali naj bi mladoletniki

Kamnik – Medtem ko policisti še vedno iščejo roparja, ki je pred dobrim tednom dni z nožem oropal bencinski servis Petrol na Bakovniku, so precej hitreje razrešili sobotni rop gostinskega lokala v...

Objavljeno na isti dan


Medvode / četrtek, 9. maj 2019 / 14:16

Novost tudi pokrita tržnica

V središču Medvod nadaljujejo dela v okviru projekta ureditve tržnice, parka in večnamenske ploščadi.

Kronika / četrtek, 9. maj 2019 / 15:15

Potrdili kazen izsiljevalcu

Ljubljansko višje sodišče je potrdilo šestletno zaporno kazen Ljubljančanu Dareju Gorjupu, ki je od škofjeloškega podjetnika z večletnim izsiljevanjem in goljufijo pridobil približno 600 tisoč evrov.

Razvedrilo / četrtek, 9. maj 2019 / 14:14

Slavje Dolenjke, ki živi na Gorenjskem

V soboto je v Gostilni Rekar v Kranju devetdeseti rojstni dan praznovala Terezija Weisseisen, ki se je pred petinšestdesetimi leti z Dolenjskega preselila na Gorenjsko ter si tu ustvarila dom in druži...

Rekreacija / četrtek, 9. maj 2019 / 14:14

Karate je zanj najlepši šport

Sergej Dobovišek s Slovenskega Javornika je pri enainsedemdesetih letih eden najstarejših tekmovalcev v karateju pri nas. Trenira skupaj s štirinajstletnim sinom, skupaj se udeležujeta tudi tekmovanj....

Gospodarstvo / četrtek, 9. maj 2019 / 12:17

Manj najemov, nižje cene

Najemni trg poslovnih nepremičnin se je lani še naprej ohlajal, kar je bilo zaradi pomanjkanja novogradenj v večjih mestih tudi pričakovano. Povprečna cena najemnin se je znižala – tudi v Kranju.