Jubilej slovenskega zadružništva
Zadružna zveza Slovenije praznuje letos 150-letnico zadružništva na Slovenskem in 50-letnico ponovne ustanovitve zveze.
Zadružna zveza Slovenije združuje 60 zadrug, ki povezujejo več kot 13.500 članov, zaposlujejo več kot 2600 delavcev ter na leto ustvarijo več kot 660 milijonov evrov prihodkov. S širšega gorenjskega območja so članice zadružne zveze zadruge Sava Lesce, Križe, Cerklje, Sloga Kranj, Škofja Loka, M Sora Žiri, Medvode, Kamnik in Domžale.
Zadružna zveza je za izjemen prispevek k razvoju zadružništva v Sloveniji podelila priznanje Simonu Toplaku in Franciju Avscu, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije pa je zadružni zvezi podelila plaketo.
Ljubljana – Zadružna zveza je letošnji osrednji dogodek, zadružni kongres, ki je potekal v četrtek v Ljubljani, prilagodila praznovanju pomembnih obletnic. Najprej je pripravila slavnostno akademijo in podelitev priznanj, kongres pa nadaljevala s predavanjema o slovenskem in evropskem zadružništvu, dogodkom Zadruge v mestu in s slavnostno večerjo.
Zadružništvo poslovni model prihodnosti
Osrednji govornik na slavnostni akademiji je bil predsednik države Borut Pahor, ki je zadružni zvezi tudi izročil zahvalo za nenadomestljivo vlogo zadrug pri razvoju slovenskega podeželja in za skrb za povezovanje ljudi, ki živijo s podeželjem. »Postavili ste poslovni sistem solidarnosti in sodelovanja, za katerega se danes zdi, da bo prav mogoče postal poslovni model prihodnosti,« je zadružnikom dejal Pahor, ki ocenjuje, da je danes razkorak med podeželskim in mestnim življenjem manjši, kot je bil kdajkoli; zasluge za to pa je pripisal tudi zadružništvu.
Pomembna vloga zadrug pri odkupu, pogajanjih ...
V imenu ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je zadružnike nagovoril državni sekretar Darij Krajčič. »Za uspešen razvoj pridelave hrane v Sloveniji bo v prihodnje pomembno predvsem kakovostno zastopanje kmetov pri poslovanju z ostalimi močnejšimi deležniki v verigi preskrbe s hrano,« je dejal Krajčič in poudaril, da na ministrstvu glavno vlogo zadrug in zadružnega sistema vidijo predvsem pri odkupu, pogajanjih, sklepanju dolgoročnih pogodb in naročeni proizvodnji.
Pričakujejo večjo podporo pri naložbah
Predsednik zadružne zveze Borut Florjančič se je zavzel za to, da bi država v prihodnje še bolj podprla zadruge pri investicijah v živilskopredelovalne obrate, skladišča, silose in hladilnice ter v trgovsko verigo, s katero bodo lahko "vstopile v mesto" in na sodoben način nagovorile kupce. "Brez močne naložbene injekcije ne bo napredka in prerazporejanja vrednosti na začetek verige preskrbe s hrano, to je h kmetu," je dejal Florjančič.
Ob jubileju priložnostna znamka in razstava
Ob jubileju zadružništva je Pošta Slovenije na predlog zadružne zveze izdala priložnostno znamko. Osrednji motiv znamke je doužnjek, starodavni žetveni venček, čigar prepletenost je možno razumeti kot simbol zadružništva, ki združuje slovenskega kmeta. Jubilej so zaznamovali tudi z razstavo Kmetijske zadruge ščitijo prebivalstvo na deželi, ki je bila en teden na ogled v ljubljanski Mestni hiši, od koder bo krenila na gostovanje po Sloveniji. Razstava prikazuje razvoj zadružništva od skromnih začetkov do današnjega uspešnega kapitalskega sistema ter poudarja pomembne posameznike, ki so veliko naredili za razvoj zadružništva. V pripravi je tudi monografija o zgodovini zadružništva na Slovenskem, ki bo predvidoma izšla ob koncu prihodnjega leta.