Vrt prilagodili ranljivim skupinam
Ob Biotehniškem centru Naklo so s pomočjo podjetja Bayer odprli Terapevtski vrt, ki so ga uredili tudi z mislijo na ranljive skupine.
Naklo – Terapevtski vrt, ki so ga slovesno odprli minuli petek, temelji na že obstoječem Parku medonosnih rastlin, ki so ga uredili v okviru mednarodnega projekta Amc Promo BID, ki je potekal od leta 2010 do 2013, je pojasnila ravnateljica Višje strokovne šole Irena Gril. S pomočjo donacije podjetja Bayer v višini 5500 evrov pa so ga zdaj še nadgradili in ga prilagodili ranljivim skupinam.
»Vedno bolj se zavedamo pozitivnih učinkov, ki jih ima stik z naravo na posameznika. Narava sprošča in pomirja, danes pa nas je tudi združila na odprtju prenovljenega parka, ki je dobil še novo funkcijo,« je poudarila Irena Gril. Obnovili so klopi in predstavitveno tablo, izdelali označevalne tablice ter zasadili dodatne rastline, tako da je po novem v Terapevtskem vrtu zasajenih več kot devetdeset rastlin – drevnin, grmovnic in zelišč. »Ob rastlinah so tablice z imenom rastline, botaničnim imenom in QR kodo.« Ta omogoča povezavo s spletno stranjo, na kateri je mogoče najti slikovno gradivo in opise rastlin ter tudi zvočne posnetke opisov posameznih rastlin. "Obiskovalci lahko s pomočjo pametnih naprav skenirajo kodo in dostopajo do podatkov in zvočnega posnetka. Načrtujemo še dopolnitev fotografij na spletu in dodatne vsebine, ki bodo primerne za različne ranljive skupine." Obnovljene klopi omogočajo počitek v parku, obenem pa služijo tudi kot učilnica na prostem. Po besedah Matjaža Moharja iz podjetja Bayer je vrt namenjen predvsem tistim, ki ga najbolj potrebujejo, torej ranljivim skupinam, saj bo v njem mogoče izvajati tudi različne terapevtske aktivnosti. Predsednika Zveze društev slepih in slabovidnih Slovenije Mateja Žnuderla veseli, da ljudje posvečajo pozornost vprašanjem, kako jim zmanjšati ovire tako na področju gibanja kot sporočanja. "Sodobna tehnologija nam marsikaj omogoča, tako da bodo lahko tudi naši člani v vrtu spremljali posnetke opisov rastlin in njihovih lastnosti." Sicer pa je Terapevtski vrt zasnovan tako, da so zasadili zelo raznolike rastline, ki jih je moč spoznavati s tipanjem, vohanjem in celo okušanjem.