Dan ljubiteljev gora in planin
Po dveh letih premora je Planinska zveza Slovenije vstop v poletno planinsko sezono znova pospremila s tradicionalnim Dnevom slovenskih planincev, ki so ga v sodelovanju s Planinskim društvom Kamnik v soboto pripravili v Kamniški Bistrici.
Kamniška Bistrica – Planinska zveza Slovenije (PZS) že skoraj štirideset let praznuje Dan slovenskih planincev in letošnji program je obogatila s celodnevnim dogajanjem za obiskovalce vseh generacij, pri njegovi organizaciji pa sta moči združila PZS in PD Kamnik ob podpori Občine Kamnik, ki je v soboto zaznamovala tudi dan kamniških planin.
»Na tem tradicionalnem dogodku se planinci vsako leto zberemo in ljubiteljem gora predstavimo svoje delo. S tem želimo planine in gore približati vsem, se podružiti, hkrati pa opozoriti tudi na nevarnosti in pomen priprave na vsako turo,« nam je povedal Damjan Omerzu, generalni sekretar PZS. Dobrodošlico je množici planincev od blizu in daleč zaželel predsednik PZS Jože Rovan, ponosen, da se je na slovenskem planinskem prazniku po dveh letih omejitev druženja zbralo toliko planincev, ki jih druži ljubezen do narave in gora. Poudaril je tudi, da vzdrževanje planinskih poti in koč sloni pretežno na plečih prizadevnih društvenih delavcev in skromnih sredstvih planinskih društev, a da so se v zadnjih letih naredile spremembe tudi na državni ravni. Množico dobro razpoloženih planincev sta pozdravila tudi predsednik PD Kamnik Marko Petek in kamniški župan Matej Slapar, za slovesno vzdušje pa so s sprevodom poskrbeli praporščaki planinskih društev.
Člani PD Kamnik so za planince in gorske kolesarje iz vse Slovenije ta dan pripravili več vodenih tur, pri Jurju v Kamniški Bistrici pa nato tudi prikaz dejavnosti različnih organizacij, ki so tako ali drugače povezane s planinstvom – gorski reševalci so pripravili prikaz vaje reševanja z drevesa, najmlajši so se lahko preizkusili na plezalni steni ali se zabavali v planinskem kotičku, svoje dejavnosti so predstavili kamniški jamarji, ki so ob tem pripravili tudi okušanje vode iz različnih izvirov. Kako zabiti klin, postaviti stopnico ali narisati markacijo, so predstavili markacisti. Ker gora sploh zadnja leta ne osvajamo več zgolj peš, ampak tudi s kolesi, so obiskovalci lahko testirali e-kolesa. Obiskovalci so si lahko ogledali opremo, s katero planinski svet obiskujejo invalidi, si ogledali in kupili več planinske literature in zemljevidov ali si ogledali delo policistov in njihovih reševalnih psov.
V soboto, 11. junija, je svoja vrata odprla tudi večina planinskih koč v visokogorju (preostale se bodo odprle do začetka julija), v številnih, tudi na obeh kočah Planinskega društva Kamnik, na Kamniškem in Kokrskem sedlu, bodo začeli izvajati tudi obnovitvena dela in energetsko sanacijo, podprto z denarjem, ki ga je lani jeseni z javnim razpisom razdelila država.