Pobratenje še z ameriškim Colorado Springsom
V gorenjski prestolnici so si v zadnjem obdobju poiskali bratska mesta v vseh treh največjih svetovnih velesilah: na Kitajskem, v Rusiji in po novem še v Združenih državah Amerike.
Kranj – Potem ko so se v zadnjega pol leta že pobratili s kitajskim mestom Džangdžjakov in ruskim Jekaterinburgom (sodelovanje je zaradi ukrajinske vojne zamrznjeno), bodo v Kranju poleti tesnejše povezovanje sklenili še z ameriškim mestom Colorado Springs. Mestni svet je namreč prejšnji teden potrdil sporazum o pobratenju mest, ki ga bodo podpisali julija. Pobudo za pobratenje sta dali Mestna občina Kranj (MOK) in Ameriška gospodarska zbornica – AmCham Slovenija, katere član je tudi kranjsko podjetje Goodyear Slovenija v ameriški lasti, ki zaposluje okoli 1600 ljudi. »Z vodstvom mesta Colorado Springs smo se dogovorili, da želimo od sodelovanja konkretne rezultate, sicer je sodelovanje nesmiselno,« poudarja podžupan Janez Černe. Mesti nameravata sporazum podpisati za dobo pet let, ob odsotnosti rezultatov pa ga nato lahko prekinejo, je dodal.
Glavne priložnosti za sodelovanje vidijo v gospodarstvu in športu. Gospodarske vezi nameravajo krepiti predvsem v navezi z AmChamom Slovenija, v katerem deluje več kot štiristo slovenskih in mednarodnih podjetij, tudi ameriška podjetja, ki poslujejo v Sloveniji.
Obe mesti imata tudi podobno poslanstvo na področju vrhunskega športa. V ameriškem mestu s približno pol milijona prebivalcev je sedež ameriškega olimpijskega in paralimpijskega komiteja, MOK pa se z Olimpijskim komitejem Slovenije tudi pogovarja o selitvi njegovega sedeža na Brdo pri Kranju. Colorado Springs poleg tega ponuja sodobno športno infrastrukturo in odlične pogoje za trening, kar omogoča vrhunski razvoj športnikov v šampione svetovnih razsežnosti, Kranj pa je znan po dobro postavljenem šolskem sistemu za mlade športnike, kakovostnem delu v športnih klubih in izkušenem trenerskem kadru, ki je vzgojil že več dobitnikov olimpijskih medalj. »Obe mesti izvajata podobno poslanstvo na področju vrhunskega športa, z izmenjavo izkušenj bi se vzpostavila vzajemna korist,« so prepričani na MOK, kjer si od pobratenja veliko obetajo tudi na področjih izobraževanja, kulture, trajnosti, pametnega mesta in turizma.
Nekaj vezi je med mestoma že vzpostavljenih, je dejal Černe. »Colorado National Guard, ki je nekakšna njihova teritorialna obramba, je pobratena z logistično brigado v Vojašnici Petra Petriča Kranj, dijaki Gimnazije Franceta Prešerna pa so sodelovali v njihovem programu Young Champion Ambassador, ki ga v Colorado Springsu izvajajo prek ameriškega olimpijskega komiteja.«