Police Peka bodo kmalu zapolnjene s pomladno-poletno kolekcijo. (Foto: Gorazd Kavčič)

V Peku zagnali proizvodnjo

Včeraj so v tržiškem Peku lastniki na skupščini potrdili dvomilijonsko dokapitalizacijo hrvaškega Osimpexa.

Tržič - Po več kot polletni agoniji Peka, ko so sedanji lastniki izbrali novega lastnika – Osimpex, po zaključku izbora posebne komisije pa je nova vlada izposlovala še dodatne pogoje za novega lastnika, se zgodba o prodaji vendarle končuje. Na včerajšnji skupščini so sedanji lastniki (država in banki) potrdili dvomilijonsko dokapitalizacijo in rok za vplačilo določili pri 20. maju.

Osimpex, ki je v lasti zakoncev Biloš, glavna dejavnost pa je trgovina z železom, bo po vplačilu dveh milijonov evrov postal devetodstotni lastnik. Šele po vplačilu kupnine v višini osmih milijonov evrov pa bo (po vpisu v sodni register) postal tudi stoodstotni lastnik Peka. Osimpex se je obvezal, da v naslednjih petih letih vložil še šest milijonov evrov in ohranil vsaj 280 delovnih mest v Sloveniji. Ohranil bo tudi blagovno znamko. Če katerega od pogojev ne bo izpolnil, tako je tik pred iztekom ponudbe Osimpexa izposlovala vlada, bo Peko skoraj brezplačno prešel v last države.

Posledica dobre novice je vnovični zagon proizvodnje. »Dobavitelji, s katerimi imamo vseskozi korekten odnos, nam znova zaupajo, dobavili so material, v torek smo znova zagnali proizvodnjo,« pravi predsednik uprave Janez Sajovic. Kljub vsemu bodo do konca meseca le zaključevali proizvodnjo, nato jo bodo zagnali na polno. Proizvodnja kolekcije pomlad-poletje je zelo pomembna, saj bi že morala biti v trgovinah in bi ob dodatnih zamudah lahko zamudili dobršen del sezone.

Z dokapitalizacijo bi lahko v Peku hitro poplačali dobavitelje in se kmalu podali v dvoizmensko proizvodnjo, kmalu pa bodo morali zagnati jesensko-zimsko kolekcijo. Zaradi zastojev v preteklih mesecih zaposleni morda ne bodo imeli niti kolektivnega dopusta. Za novo kolekcijo Peko potrebuje svež denar, za poplačilo dolgov, ki jih je danes že za okoli 2,5 milijona evrov, od tega zapadlih obveznosti za 1,7 milijona evrov.

»Zaradi zastoja proizvodnje v preteklih mesecih bomo morali sedaj delati na polno. Naročila so, večina sicer za našo trgovsko mrežo, vendar tudi ta trpi zaradi pomanjkanja čevljev,« razloži Sajovic in doda, da si dodatnih zamud Peko ne more več privoščiti. Ilustrativno pove, da so zamude takšne, kot bi kmet sadil krompir šele decembra.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / sobota, 25. junij 2016 / 10:11

Obredja z De profundisom

Kranj – Komorni zbor De profundis iz Kranja v letošnjem letu praznuje svojo 25-letnico, ki jo bodo proslavili z več koncerti in drugimi dogodki. To nedeljo, 26. junija, ob 20. uri bo tako na spored...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / sreda, 3. januar 2007 / 06:00

Najlepša štirideseta

V Kranju se je na enem izmed križišč pojavil plakat, s katerega se je smejalo kup lepotic v kopalkah, spodaj pa je pisalo Muri jih ima 40, Kavka pa je doživela 12 ur.

Prosti čas / sreda, 3. januar 2007 / 06:00

Uspešno leto za Nissan

Nissan je na slovenskem trgu leto 2006 zaključil s prvencem: več kot 1000 registriranih avtomobilov v koledarskem letu. Do konca novembra je Nissan držal v rokah 1,69-odstotni delež. R...

Prosti čas / sreda, 3. januar 2007 / 06:00

Slovenija bo gostila premiero Twinga

Pri Renaultu Slovenija so napovedali, da bo spomladi Slovenija gostila premiero novega modela twingo, katerega proizvodnja bo potekala v novomeškem Revozu. Na predstavitev bo povabljen...

Prosti čas / sreda, 3. januar 2007 / 06:00

Skoraj brez plusov

Lansko leto je bilo za avtomobilske uvoznike in prodajalce precej težko.

Prosti čas / sreda, 3. januar 2007 / 06:00

Kraljevski razred

Test: Citroën C6 2.7 HDI Exclusive