Police Peka bodo kmalu zapolnjene s pomladno-poletno kolekcijo. (Foto: Gorazd Kavčič)

V Peku zagnali proizvodnjo

Včeraj so v tržiškem Peku lastniki na skupščini potrdili dvomilijonsko dokapitalizacijo hrvaškega Osimpexa.

Tržič - Po več kot polletni agoniji Peka, ko so sedanji lastniki izbrali novega lastnika – Osimpex, po zaključku izbora posebne komisije pa je nova vlada izposlovala še dodatne pogoje za novega lastnika, se zgodba o prodaji vendarle končuje. Na včerajšnji skupščini so sedanji lastniki (država in banki) potrdili dvomilijonsko dokapitalizacijo in rok za vplačilo določili pri 20. maju.

Osimpex, ki je v lasti zakoncev Biloš, glavna dejavnost pa je trgovina z železom, bo po vplačilu dveh milijonov evrov postal devetodstotni lastnik. Šele po vplačilu kupnine v višini osmih milijonov evrov pa bo (po vpisu v sodni register) postal tudi stoodstotni lastnik Peka. Osimpex se je obvezal, da v naslednjih petih letih vložil še šest milijonov evrov in ohranil vsaj 280 delovnih mest v Sloveniji. Ohranil bo tudi blagovno znamko. Če katerega od pogojev ne bo izpolnil, tako je tik pred iztekom ponudbe Osimpexa izposlovala vlada, bo Peko skoraj brezplačno prešel v last države.

Posledica dobre novice je vnovični zagon proizvodnje. »Dobavitelji, s katerimi imamo vseskozi korekten odnos, nam znova zaupajo, dobavili so material, v torek smo znova zagnali proizvodnjo,« pravi predsednik uprave Janez Sajovic. Kljub vsemu bodo do konca meseca le zaključevali proizvodnjo, nato jo bodo zagnali na polno. Proizvodnja kolekcije pomlad-poletje je zelo pomembna, saj bi že morala biti v trgovinah in bi ob dodatnih zamudah lahko zamudili dobršen del sezone.

Z dokapitalizacijo bi lahko v Peku hitro poplačali dobavitelje in se kmalu podali v dvoizmensko proizvodnjo, kmalu pa bodo morali zagnati jesensko-zimsko kolekcijo. Zaradi zastojev v preteklih mesecih zaposleni morda ne bodo imeli niti kolektivnega dopusta. Za novo kolekcijo Peko potrebuje svež denar, za poplačilo dolgov, ki jih je danes že za okoli 2,5 milijona evrov, od tega zapadlih obveznosti za 1,7 milijona evrov.

»Zaradi zastoja proizvodnje v preteklih mesecih bomo morali sedaj delati na polno. Naročila so, večina sicer za našo trgovsko mrežo, vendar tudi ta trpi zaradi pomanjkanja čevljev,« razloži Sajovic in doda, da si dodatnih zamud Peko ne more več privoščiti. Ilustrativno pove, da so zamude takšne, kot bi kmet sadil krompir šele decembra.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / petek, 22. junij 2018 / 06:00

Gorenjski glas, št. 50

Gorenjski glas, 22. junij 2018, št. 50

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / / 08:00

Obrazi Kamfesta

Dogajanje na Kamfestu te dni dosega svoj vrhunec. Festival se je prevesil v drugo polovico, a zanimivih dogodkov še ne bo zmanjkalo.

Slovenija / / 11:10

Tudi visoke odškodnine ne odtehtajo zdravja

Pri vstopu v Evropsko unijo je Slovenija morala sprejeti Pravilnik o seznamu poklicnih bolezni. Težko pa je reči, da se z napredkom tehnologije kakovost življenja le izboljšuje, ugotavljata Ana Kalamu...

Gospodarstvo / / 11:09

Premoženje LTH spet naprodaj

Konec septembra bo stečajni upravitelj Dušan Taljat znova skušal prodati premoženje Loških tovarn hladilnikov, ki so v stečajnem postopku že pet let.

Nasveti / / 10:53

Tedenski horoskop

Tedensko horoskop za teden od 14. avgusta do 21. avgusta.

Gospodarstvo / / 10:53

Višjih glob ne podpirajo

V ponedeljek bodo začele veljati novosti spremenjenega zakona o preprečevanju dela na črno, ki med drugim prinašajo tudi poostren nadzor in višje globe. Ali to podpirate? Boste koga prijav...