Kronika tedna
Zakaj je zadeva Satex zastarala?
Vrhovni sodnik s kazenskega oddelka vrhovnega sodišča bo po odredbi začasne predsednice sodišča Alenke Jelenc Puklavec pregledal sodne spise v zadevi Satex. Pregled naj bi pokazal, kdo je odgovoren za sodno zastaranje v zadevi Satex, ki velja za eno največjih posojilnih afer v Sloveniji. Prejšnji teden se je namreč razvedelo, da je primer Satex absolutno zastaral, zato je pravosodni minister Aleš Zalar od začasne predsednice vrhovnega sodišča zahteval, da izvede ustrezen pregled zadeve. Poročilo je Zalar zahteval tudi od generalne državne tožilke, ki je že zanikala, da bi bilo za zastaranje krivo tožilstvo. Spomnimo: četverica obtoženih naj bi si pred petnajstimi leti preko 944 različnih posojil od NKBM pridobila za okoli 11 milijonov evrov protipravne premoženjske koristi. Leta 2005 so bili vsi že pravnomočno obsojeni na zaporne kazni, a je vrhovno sodišče sodbo tri leta kasneje razveljavilo in zadevo vrnilo v novo sojenje.
V zapor zaradi otipavanja deklic
Koprsko sodišče je na sedem let in pol zapora obsodilo 35-letnega Mitjo Mehoro, dolgoletnega trenerja v plesno-akrobatskem klubu Flip iz Pirana, ker je več let spolno nadlegoval štirinajst deklic, mlajših od petnajst let, ki so mu bile zaupane v varstvo in vzgojo. Tožilstvo je sicer zahtevalo dvajsetletno zaporno kazen, vendar je sodišče ugotovilo, da je obtoženi deklice na različnih tekmovanjih in potovanjih predvsem otipaval in da z njimi ni nameraval spolno občevati, zato je kaznivo dejanje prekvalificiralo v milejšo obliko. Po razlagi predsednika sodnega senata je otipavanje najmilejši poseg v spolno integriteto posameznika. Deklice je trener otipaval predvsem preko oblačil. Te so se sicer upirale in jim ni bilo prijetno, vendar zaradi tega hujših posledic k sreči niso utrpele, je sodnik razložil, zakaj je uporabil milejšo pravno kvalifikacijo kaznivega dejanja. Obramba je že napovedala pritožbo, tožilstvo pa o njej še razmišlja.
Nova smrtna žrtev
Minuli teden (od 15. do 21. novembra) so na Gorenjskem policisti obravnavali 31 prometnih nesreč, v katerih se je sedem udeležencev lažje ranilo, ena oseba pa je umrla. Smrtno nesrečo je povzročila vinjena voznica osebnega vozila. Zaradi vožnje pod vplivom alkohola so sicer gorenjski policisti do streznitve pridržali dvanajst voznikov, od tega tri povzročitelje prometnih nesreč. V prejšnjem tednu sta se zgodili tudi dve hujši nesreči, v kateri sta bila udeležena pešca, policija pa ob tem opozarja pešce in kolesarje, naj zaradi lastne varnosti nosijo svetlejša oblačila in uporabljajo odsevnike. Letos je na Gorenjskem v prometnih nesrečah umrlo 17 oseb, v enakem obdobju lani pa 22.