Obudili čas srednjega veka
Na Blejskem gradu so v organizaciji Zavoda za kulturo Bled in Kulturnega društva igralska skupina viteza Gašperja Lambergarja od prejšnjega torka do nedelje potekali že 14. Srednjeveški dnevi, kjer so obiskovalce popeljali v čas pestrega srednjeveškega obdobja.
Bled – Blejski grad je v teh dneh postal prizorišče imenitnih sprejemov prelestnih gospodičen in pogumnih vitezov, njihovih lahkotnih plesov, prikazov mečevanja in nastopov zabavnih dvornih norčkov. Kulturno društvo igralska skupina viteza Gašperja Lambergarja je tokrat v goste povabilo štiri slovenske in dve tuji skupini. Med tednom so se predstavili člani Kulturnega društva Lonca iz Škofje Loke, Društva Cesarsko-kraljevi Ptuj, Turistično društvo Suha krajina iz Žužemberka, Kulturno-umetniškega društva Galiarda iz Celja, ob koncu tedna pa so nastopili vitezi sv. Jurija iz Višegrada iz Madžarske ter metalci zastav in bobnarji Montecassiano iz Italije.
Vselej so se pridružili člani domačega društva, in kot je pojasnil njihov predsednik Matjaž Mužan, je bil vsak nastop atraktiven in je odstrl določen del srednjeveškega življenja. "V času srednjega veka je bilo udobja bistveno manj, a življenja in dogajanja znotraj družine na gradu veliko več. Bilo je obenem zelo kruto, potekale so številne vojne za kraljevi prestol, kjer ni bilo sočutja, glave so padale kot za stavo, na drugi strani so se ljudje znali družiti ob plesu in gostiji," je pojasnil Mužan. Špela Repnik iz Zavoda za kulturo Bled je ob tem dodala, da so bili srednjeveški plesi nežni, prefinjeni, bolj togi in sramežljivi. "Sodelujoči, bilo jih je približno sto, so z oblačili, rekviziti in samimi nastopi srednji vek predstavili zelo avtentično. Letos so bili nastopi razporejeni na vseh šest festivalskih dni, zato so imeli tudi sodelujoči več časa za tkanje in utrjevanje prijateljskih vezi," je povedala.
V parku pod gradom je Lambergarjeva vojska postavila tudi tabor, kjer so med drugim predstavili lokostrelstvo, samostrele, viteštvo, metanje sekir, srednjeveško orožje in oblačila, izdelovanje papirja in obdelavo usnja. Član domačega društva Klemen Košir je predstavil angleški dolgi lok, ki se je nekoč uporabljal pri bojevanju. "Lok nima merilne naprave, strelja se instiktivno, pri tem je pomembna pravilna postavitev telesa. Moč loka se meri v funtih, nekoč je imel sto funtov, kar je pomenilo, da si moral v vodoravnem položaju potegniti vsaj petdeset kilogramov. Lokostrelci so imeli zato eno roko mnogo bolj mišičasto kot drugo," je povedal.
Srednjeveški nastopi so očarali obiskovalce. "Plesi so zelo lepi in doživeti, sam dogodek je obenem poučen, saj lahko izveš veliko zanimivosti iz obdobja srednjega veka," sta povedala Jana Varl in Erazem Pen iz Kranja. Živa Perme iz Grosupljega je bila na Srednjeveških dnevih prvič. "Otroci imajo možnost spoznati čas, ko ni bilo sodobne tehnologije, ko je bilo več druženja in sproščenega vzdušja. Navdušeni so nad srednjeveškimi igrami, zanimivo je bilo videti tudi orožje, ki pa sicer priča o krutosti tistega časa," je dodala Permetova.