O Utokovi jami referendum?
Stanovalci središča Kamnika, združeni v Civilno iniciativo za urejeni Utok, so minuli teden vložili podpise z zahtevo za sklic referenduma, s katerim bi zavrnili sprejeti odlok, ki tu omogoča gradnjo stanovanjske soseske.
Kamnik – Spomnimo, da so kamniški svetniki na majski seji potrdili odlok o zazidalnem načrtu za območje K6-Utok, ki v t. i. Utokovi jami v središču mesta predvideva pozidavo največ 69 stanovanj in najmanj 167 parkirišč, z njihovo odločitvijo pa se ne strinja skupina okoliških prebivalcev, ki se je združila v civilno iniciativo in v preteklih dneh zbrala podpise 150 volivk in volivcev.
»Prvenstveni namen našega delovanja je aktivna participacija pri oblikovanju prostorskih rešitev na območju nekdanje tovarne Utok kot tudi širše na območju jugozahodnega dela krajevne skupnosti Kamnik Center. Skupaj s predstavniki lokalnih oblasti želimo poiskati rešitve, ki bi omogočale izboljšanje kakovosti življenja in zdravja tako trenutnim prebivalcem na tem območju kot tudi novim prebivalcem ter obiskovalcem in turistom, ki jih vsi želimo pritegniti v ta del naše lepe občine,« so uvodoma zapisali v sporočilu za javnost, nato pa med drugim opozorili, da sprejeti odlok ne upošteva povečanja prometa in pomanjkanja parkirnih mest v središču mesta, posega v ustavno varovano pravico do zdravega življenjskega okolja in vsebuje še več določb, s katerimi se ne strinjajo. Opozorili so tudi na morebitno onesnaženost zemlje, ki bi lahko bila posledica nekdanje industrije, in neskladja med tekstualnim in grafičnim delom odloka.
Zato so podali pobudo volivcev za vložitev zahteve za razpis referenduma, ki je predložena proti temu, da se omenjeni občinski odlok uveljavi. Seznam podpisov na 22 listih je bil skupaj s pobudo 2. junija vložen županu Mateju Slaparju v glavni pisarni Občine Kamnik. O pobudi so bili seznanjeni tudi Občinski svet Občine Kamnik in Krajevna skupnost Kamnik Center. Ker so pobudo vložili v zakonskem roku, županu predlagajo, da zadrži objavo Odloka do odločitve o pobudi oziroma do odločitve na referendumu.
Za komentar smo prosili tudi župana, ki nam je pojasnil, da se je občina s soglasno podporo občinskega sveta že večkrat zavezala, da bo uredila odlok, ki bo na tem območju omogočil stanovanja; komunalni prispevek je investitor namreč plačal že pred leti. »V nasprotnem primeru bi morali komunalni prispevek v višini 1,2 milijona evrov skupaj z zamudnimi obrestmi vrniti. Zaveze smo vključili v ta odlok, ki je bil potrjen tudi s strani vseh nosilcev urejanja prostora, Zavoda za varstvo kulturne dediščine in drugih soglasodajalcev. Ta odločitev je bila sprejeta, imajo pa seveda vsi občani, ki se združijo v ta namen, na vse odločitve občinskega sveta možnost sklicati referendum.«