Katarina Dajčman v Kamniku predstavlja znanega slikarja in grafika Božidarja Jakca. / Foto: Igor Kavčič

V družbi z brezčasnim umetnikom

V Galeriji Miha Maleš je na ogled razstava Božidar Jakac – brezčasni umetnik. Razstavljen je izbor grafik in slik enega najbolj prepoznavnih slovenskih umetnikov dvajsetega stoletja, s katerimi v Kamniku gostuje Dolenjski muzej.

Novomeški slikar in pionir slovenske umetniške grafike Božidar Jakac (1899–1989) je eden pomembnih umetnikov, ki so zaznamovali zgodovino slovenske likovne umetnosti 20. stoletja. Bil je izjemno plodovit ustvarjalec, saj njegov opus danes obsega več kot sedem tisoč del, ki jih hranijo različne galerije in muzeji po Sloveniji. Glavnino imata Dolenjski muzej iz Novega mesta ter Galerija Božidarja Jakca v Kostanjevici. »V galeriji, ki se od leta 1984 imenuje Jakčev dom, hranimo 828 del, ki jih je slikar podaril rodnemu Novemu mestu. Od tega je na stalni razstavi običajno okrog štirideset del, ki jih tudi menjamo oziroma pripravljamo tematske razstave, ostala dela so v muzejskih depojih. Obsežen grafični cikel je tudi v galeriji slikarjevega imena v Kostanjevici na Krki,« pojasnjuje kustosinja Dolenjskega muzeja Katarina Dajčman, ki je v sodelovanju s kolegico Sašo Bučan, kustosinjo Galerije Miha Maleš, pripravila izbor del za tokratno razstavo.

»Glede na bogat in zelo raznolik fond Jakčevih del, ki jih imamo v Dolenjskem muzeju, ni bilo lahko izbrati. Na tej razstavi je izpostavljen tako njegov grafični opus kot tudi Jakčeve značilne realistične krajine v tehniki pastela, ki jih je posvečal Novemu mestu in okolici ali pa so to umetnikovi likovni spomini na njegova številna potovanja po svetu,« poudarja Katarina Dajčman.

Tokratna postavitev tako predstavlja tri segmente Jakčevega opusa. Na ogled je njegova drobna grafika iz obdobja 1920–1923, ko je študiral na praški akademiji, s katero je dosegel svoj prvi umetniški vrh, v drugem delu so pastelne slike z njegovih popotovanj, tretji del pa je posvečen rodnemu Novemu mestu in dolenjski krajini. Že v prvi sobi spoznavamo, da je bil Jakac mojster grafike, obvladoval je tako rekoč vse tehnike od linoreza, litografije, lesoreza, do suhe igle – občudujemo njegov avtoportret iz leta 1922 – in jedkanice. »Za njegova praška dela je motivno značilna tematika osamljenega človeka na temačnih, nočnih ulicah, psihološki portreti ter poduhovljena krajina,« poudarja kustosinja, že takrat je Jakca pritegovala tudi knjižna ilustracija – na razstavi je tako na ogled lesorezna mapa Gradnikovih Pisem, s katerimi je v enovito grafično celoto povezal sliko in besedilo. »Praško obdobje ga povezuje tudi z našim Miho Malešem, ki se je grafike prav tako učil v Pragi,« dodaja Saša Bučan.

»Po vrnitvi iz Prage se je postopoma umirjal v duhu tako imenovanega poetičnega realizma in se vse bolj posvečal pastelnemu upodabljanju dolenjske, slovenske in tudi druge, posebno eksotične pokrajine,« nadaljuje sogovornica. Tako je na razstavi v manjšem segmentu predstavljenih nekaj del, ki odpirajo vpogled v umetnikova potovanja in ga razkrivajo kot popotnika svetovljana, ki je prepotoval skoraj celo Evropo, bil je v Severni Afriki in ZDA. Navdušuje kontrast med arabskimi motivi iz Tunisa v dvajsetih letih prejšnjega stoletja in ter štirideset let kasneje s sliko »norveških Alp«. Zadnja soba je namenjena pastelom, s katerimi je upodabljal dolenjsko krajino in še posebej Novo mesto. »Rojen sem bil v pokrajini, ki je ena najbolj čudovitih, kar jih ima naša slovenska zemlja. To je moja mehka Dolenjska,« je nekoč dejal Božidar Jakac. V Kamniku bo razstava, predstavljenih je kakih 35 njegovih del, na ogled vse do konca avgusta.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Bohinj / petek, 27. julij 2012 / 07:00

Bohinjci nasprotujejo rušenju

Zaradi odločb inšpektorjev za rušenje črnih gradenj Bohinjci napovedali ustavno presojo, saj so prepričani, da so postopki nezakoniti, zbrali pa so tudi že štiristo podpisov na peticiji proti rušenju.

Objavljeno na isti dan


Humor / sobota, 16. november 2013 / 15:47

Čuferjevi dnevi v Ljubljani

Jeseničani so že tradicionalne Čufarjeve dneve uspešno izvozili v slovensko prestolnico. Ta teden v Ljubljani namreč potekajo Čuferjevi dnevi.

GG Plus / sobota, 16. november 2013 / 15:41

Edini namen so lepše in boljše Jesenice

Ahmed Pašić, Jeseničan z doktoratom znanosti, se je iz Singapurja, kjer je živel in delal šest let, letos vrnil nazaj na Jesenice. Osnoval je civilno iniciativo Ejga – za lepše Jesenice, ki je do dane...

Kronika / sobota, 16. november 2013 / 15:34

Vozniška dovoljenja bila naprodaj

V nečednosti pri izdaji potrdil o opravljenih programih varne vožnje je vpletenih vsaj 36 od 180 avtošol v Sloveniji. Hujši povratniki so plačevali tudi 1700 evrov, da so šli direktno na izpitno vožnj...

Slovenija / sobota, 16. november 2013 / 15:26

Poslovne ideje mladih

Udeleženci slovesnosti ob 25. obletnici Slovenske gospodarske zveze iz Celovca so pretekli četrtek napolnili prireditveni center K 3 v Škocjanu ob Klopinjskem jezeru/St. Kanzian am Klopein...