Z naravo povezana doživetja
Med dogodki v tednu slovenskih naravnih parkov je bil tudi voden ogled Psnakovega čebelnjaka in Pocarjeve domačine v Zgornji Radovni v območju Triglavskega narodnega parka.
Zgornja Radovna – Evropski dan parkov, 24. maj, so tudi letos nadgradili v teden slovenskih naravnih parkov. Upravljavci zavarovanih območij so obiskovalcem pripravili več kot 35 dogodkov v zavarovanih območjih narave (parkih) po vsej Sloveniji. Javni zavod Triglavski narodni park (TNP) je prejšnjo soboto povabil na voden ogled Psnakovega čebelnjaka in Pocarjeve domačije. Psnakovi v Zgornji Radovni imajo gostilno in kmetijo, kjer med drugim gojijo tudi čebele, in so nosilci znaka kakovosti TNP. Njihov čebelnjak je posebej lepo ohranjen, s poslikanimi panjskimi končnicami. Zgodba o Pocarjevih in razstava Rokodelci in domača obrt v Dolini Gornjesavskega muzeja Jesenice pa sta obiskovalce skozi razlago njihove kustodinje za etnologijo Špele Smolej Milat popeljala v preteklost, v čas, ko je bilo življenje ljudi v alpskih dolinah izjemno prepleteno z naravo in njenimi ritmi, ko so kmetje ob košenju poslušali ptičje petje ... »Sodelovanje, pogovarjanje, druženje in ob tem izmenjava izkušenj so vedno dobrodošli. Parki so neka osnova za telesno zdravje, ki ga dosežemo s telesno aktivnostjo, za duševno zdravje, kjer potrebujemo predvsem mir in počitek, oboje pa je pogoj za duhovno rast, ki jo v tem času potrebujemo vsi ljudje. Pogovarjati se moramo o tem, kaj želimo in kako bomo želje uresničili,« je povedal direktor javnega zavoda TNP Tit Potočnik in poudaril, da bomo na ta način tudi razumeli, zakaj je ohranjanje narave tako pomembno.
Med sobotnimi obiskovalci, večina jih je bila iz okoliških krajev, pa je bil tudi naravovarstveni nadzornik (ranger) v ameriškem narodnem parku Kratersko jezero John Duwe. To je njegov tretji obisk Slovenije, TNP se mu zdi s svojo naravno in kulturno dediščino neverjetno lep. »Za razliko od narodnih parkov v ZDA tu ljudje živijo skozi generacije. Spominjal se bom te izkušnje, tudi kulinarične, in tudi številnih zgodb,« je povedal Duwe, ki je poudaril, kako pomembno je, da v TNP v sobivanju s človekom ohranimo zdravo naravno okolje za prihodnje generacije.
Med sprehodom po Zgornji Radovni so si ogledali še grbinasti travnik. »V okviru projekta Semenska banka smo od domačina za daljše obdobje najeli travnik, ki ga ni več obdeloval. Najprej smo ga očistili vsega drevja, ki se je zaraslo. Travnik ima velik pomen za biodiverziteto, vzdrževali pa ga bomo tudi kot prikaz, kako so včasih gospodarili,« je povedala Tina Komac, ki v javnem zavodu TNP dela na področju kulturne dediščine.