Zevnikova izgubila tožbo zoper Investo
Kranjsko okrožno sodišče je zavrnilo tožbeni zahtevek nekdanje direktorice Domplana in Investe Vere Zevnik, da razveljavi lanski sklep nadzornega sveta Investe o njeni razrešitvi.
Kranj – Nekdanja direktorica kranjskega Domplana in družbe Investa Vera Zevnik, ki so jo pred letom dni razrešili z mesta direktorice Investe, v kateri so združeni lastniki Domplana, je pred kratkim izgubila pravdo z Investo, ki so jo reševali na gospodarskem oddelku Okrožnega sodišča v Kranju. Sodišče je namreč v celoti zavrnilo njena tožbena zahtevka za razveljavitev sklepov nadzornega sveta Investe o njeni razrešitvi z mesta direktorice Investe in o imenovanju Janeza Vilfana za novega direktorja družbe.
Na Okrožnem sodišču v Kranju so razložili, da je bil tožbeni zahtevek zavrnjen, ker je sodišče ugotovilo, da je bil odpoklic tožeče stranke z mesta direktorice Investe utemeljen. Sodba še ni pravnomočna, ali se je oziroma se bo Zevnikova nanjo pritožila, pa nam pri njeni odvetnici Mateji Likozar Rogelj ni uspelo izvedeti.
V Investi so nam potrdili, da so pisno sodbo kranjskega sodišča prejeli v začetku maja. Ob tem so poudarili, da so bili zavrnjeni ali zavrženi tudi vsi drugi zahtevki Zevnikove glede vpisa v sodni register, izplačila odpravnine in nagrade. Tožnica mora plačati tudi stroške postopka, je določilo sodišče.
Zevnikova je Investo tožila, ker jo je po njenem mnenju nadzorni svet družbe 5. maja lani neupravičeno razrešil z mesta direktorice. Razrešitev je bila sicer povezana z lanskim dogajanjem glede nameravanega prevzema Investe in posledično Domplana s strani ljubljanskega podjetja Kompas Shop, za katerim stoji nepremičninski mogotec in nekoč eden najbogatejših Slovencev Aleksander Jereb. Zevnikova se je tedaj zavzemala za odprodajo delnic, večina drugih notranjih lastnikov, povezanih v Investi, pa ji je nasprotovala.
»S ponudnikom se nisem nikoli pogovarjala, da prodajam firmo, kot se mi očita v razrešitvi. Z njim sem se pogovarjala samo, da pridobim informacije, kakšni so njegovi motivi, in da ugotovim, ali bi bila prodaja v korist firme. Dobila sem zagotovilo, da bo Domplan še naprej posloval pod svojo znamko, da ga ne bo priključil svojim družbam in da bo sedež ostal v Kranju. Ostalim lastnikom sem na sestanku povedala, da sem ocenila, da je morebitni interes družbe, da jo prodajo ponudniku, da je ponudba dobra, da je dvakrat višja od cene, po kateri so z delnicami prej trgovali,« je Zevnikova pojasnila na aprilskem naroku na sodišču.
Tedanji predsednik nadzornega sveta Investe Janez Fajfar pa je dejal, da Zevnikova ni imela pooblastila, da se s kupcem pogovarja o prodaji podjetja brez privolitve lastnikov. "Iz tistega, kar sem slišal od ljudi, ki so bili v to vpleteni, pa mislim, da se je o prodaji pogovarjala. Nadzorni svet do dopisa ponudnika 19. aprila lani ni bil obveščen o ničemer," je dejal. Kot je še povedal, so ji najprej ponudili sporazumno prenehanje delovnega razmerja, a ker je to možnost zavrnila, so jo razrešili krivdno.
Kot so pojasnili v Investi, je kranjsko okrožno sodišče v obrazložitvi pisne sodbe zapisalo, da so bili podani razlogi za krivdni odpoklic Zevnikove z mesta direktorice družbe Investa, saj slednja pri poskusu prevzema družbe Investa s strani družbe Kompas Shop ni ravnala v skladu s svojimi poslovodnimi obveznostmi in ni ustrezno zaščitila Investe in njenih delničarjev. Sodišče je tudi ugotovilo, da bi morebitni prevzem pomenil kršitev obstoječega statuta družbe. »Sodišče je v celoti sledilo stališčem družbe Investa in potrdilo veljavnost izdanih sklepov nadzornega sveta,« so poudarili v Investi.