Pred projekcijo se je o ustvarjanju filma z režiserko Dragano Čolić in poznavalko Knoblovega življenja in dela dr. Tanjo Žigon pogovarjala Mija Aleš iz ZKD Kranj. / Foto: Tina Dokl

Je bil poseben tič, ta Knobl

V Mestni knjižnici Kranj smo si ogledali igrano-dokumentarni film Za Pavla Knobla skovano. Pesnik, orglar in skladatelj Pavel Knobl (1765–1830) je v Kranju leta 1801 izdal prvo samostojno slovensko zbirko posvetnih pesmi z naslovom Štiri pare kratkočasnih pesmi.

Knoblove pesmi v filmu recitirajo sami znani interpreti, od Borisa Kobala, Saša Hribarja, Janeza Škofa do Adija Smolarja, Draga Misleja - Mefa in Andreja Rozmana - Roze.

»Kdor enga jetnika iz ječe spusti, ga hvala velika povsod obleti. Vsak človek jima jetnika doma, prdec mu je ime, ah, nej li vun gre!« Tako se začne znamenita pesmica Od prdca, ki jo je v njegovo slavo in čast napisal Pavel Knobl in je ena od tistih iz njegove edine pesniške zbirke Štiri pare kratkočasnih pesmi (1801) – prve v slovenskem jeziku –, ki je slovenska literarna zgodovina dolga leta ni priznavala in je prvenstvo pripisala Valentinu Vodniku in njegovi zbirki Pesme za pokušino (1806).

Pesnika, prevajalca, skladatelja, orglarja-cerkovnika in učitelja Pavla Knobla danes tudi ni v šolskih učbenikih in je širši javnosti neznan. So pa spomin nanj v njegovem rojstnem kraju Orehek pri Postojni leta 2015 obudili ob 250. obletnici pesnikovega rojstva. V tamkajšnjem športno-kulturnem društvu so pripravili razstavo o njem, izdali zbornik in tudi ponatis omenjene pesniške zbirke. Na plodna tla je padla še ideja za film in leta 2019 je bil dokončan tudi dokumentarno-igrani film Za Pavla Knobla skovano, pod katerega scenarij in režijo se je podpisala Dragana Čolić, nastal pa je v produkciji Kulturnega društva Cajt Postojna. Del filma je bil ob sodelovanju ZKD Kranj posnet tudi v Kranju, kjer smo si ga premierno ogledali pretekli teden v okviru Tedna ljubiteljske kulture.

V igrano-dokumentarnem filmu spoznavamo Knoblovo življenje, kakor se ga je dalo razumeti iz raziskanih dokumentov in podatkov o njem, njegova podoba pa je ostala neznanka. »Več kot dve stoletji se nihče ni posebej in v večjem obsegu ukvarjal z njim, bil pa je v svojem času nedvomno velik 'frajer', saj so ga ljudje v lokalnih okoljih, kjer je živel, zelo dobro poznali in cenili,« je poudarila dr. Tanja Žigon, ki se je temeljito posvetila raziskovanju prvega posvetnega pesnika, ki je pisal v slovenščini.

Film se seveda začne v Orehku pri Postojni, kjer je Knobl preživel mlada leta, nato pa mu kronološko – poučeval je namreč v več slovenskih mestih – sledimo do njegovega zadnjega domovanja v Tomaju, kjer je umrl, menda zaradi hude astme. Med letoma 1792 in 1795 je učil v Postojni, nato ga je pot do leta 1802 zanesla v Kranj, kjer je knjigotržec Ignacij Kremžar zelo pogumno izdal njegovo zbirko. Leto pred tem je pri njem izšel tudi Knoblov prevod povesti o sv. Genovefi Brabantski. Iz Kranja se je za osem let preselil v Stari trg pri Ložu, od 1808 do 1817 je deloval v Višnji Gori, nato pa še tri leta v Ribnici. Potem na njegovi poklicni poti nastane nekajletni mrk, da bi ga zadnje tri leta življenja gostil še Tomaj na Krasu.

Strokovni pogled na Knobla poleg dr. Tanje Žigon podajo še dr. Miran Hladnik, ddr. Igor Grdina, dr. Vojko Gorjanc in Boštjan Gorenc - Pižama, njihova razmišljanja pa režiserka lepo poveže z igranimi prizori (sicer brez dialogov) ljubiteljskih igralcev. Dokumentarec pozlati odličen izbor interpretov Knoblove poezije, med njimi so tudi Boris Kobal, Sašo Hribar, Janez Škof, Adi Smolar, Drago Mislej - Mef, ki po enem od staršev prav tako izhaja iz kraja Orehek, Valentina Vodnika, ki je takrat Knoblovo pesniško zbirko »sesul«, pa je odigral Andrej Rozman - Roza. V filmu nastopata še Ljubljanski oktet in Komorni zbor Arima. Osrednjo vlogo Knobla je odigral Andrej Smerdu, ob njem pa še kopica ljubiteljskih igralcev. Zgodbo pripoveduje Marijana Brecelj. Nekaj kadrov so posneli tudi v Kranju, oba Gorenjska sogovornika sta na primer posneta v Prešernovem gaju. Zaključek filma je pomenljiv – ko se filmski Knobl sprehaja po ulici, se začuden umika avtomobilom, nekateri od sogovornikov povedo, kako bi bilo, če bi Knobla srečali danes. Njegova pesem Nova krama bi bila danes zagotovo drugačna.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / petek, 3. julij 2009 / 07:00

Gorenjski glas

Gorenjski glas, 3. julij 2009, št. 52

Objavljeno na isti dan


Kranj / petek, 27. december 2013 / 13:05

Danes praznična drsalna revija

Kranj – Drsalni klub Kranj bo danes že četrto leto zapored pripravil drsalno revijo. V Ledeni dvorani Zlato polje se bo začela ob 18. uri, prireditev na ledu pa bo tokrat v znamenju Piratov s Karib...

Radovljica / petek, 27. december 2013 / 13:57

Brezplačno drsanje za mlade

Radovljica – Pred tednom dni je začelo obratovati drsališče v športnem parku v Radovljici. Od ponedeljka do petka je odprto od 15. do 18. ure, ob sobotah, nedeljah, praznikih in v času šolskih poči...

Humor / petek, 27. december 2013 / 12:00

Od zadaj

Slovenija išče novega nadškofa. Če kdo pozna še kakšnega Frančiška, naj to nemudoma javi na naslov Slovenske škofovske konference.

Nasveti / petek, 27. december 2013 / 11:00

Horoskop

Oven (21. 3.–21. 4.)

Razvedrilo / petek, 27. december 2013 / 12:46

Bogata koncertna ponudba

Kranj, Škofja Loka – Zadnji letošnji vikend se obeta pestra paleta koncertov: danes bo v kranjskem Squatu ekipa DJ-jev po­stregla z glasbo osemdesetih, v KluBaru bo večer za ljubitelje hip hopa, v...